Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

Erkan MACİT

Vatikan'ın Hedefi Gizli Sion Tarikatı

Papa İkinci Jean Paul, ölüm yolculuğuna hazırlanırken son bir savaş daha başlatmıştı. Dan Brown'ın iki yıl içinde 44 ayrı dilde 25 milyon adet satan 'Da Vinci Şifresi'ne karşı savaş.

Artık eski enerjisini kaybeden Papa, dünyevi hayatındaki son savaş için cepheye çıkacak durumda değildi. Cepheyi Papa'ya çok yakın bir isim açtı. Cenova Başpiskoposu Kardinal Bertone. Vatikan'ın önde gelen teologlarından olan Bertone, 'Katolizm karşıtı, yalan ve iftiralarla dolu bu kitabı okumayın' diyerek hiç beklenmedik bir çıkış yaptı. 

Amerikalı yazar Dan Brown, Da Vinci Şifresi'yle yakaladığı baş döndürücü şöhretten şikayetçi. Bu şöhretle gelen 50 milyon dolara rağmen şikayetçi.

İki yılda 44 dile çevrilip 25 milyon satan kitap ona şöhret ve tabii ki para getirdi ama, Dan Brown artık Louvre Müzesi'nin büyük galerisinde oturup, gizli cemiyet entrikaları, sofistike cinayetler planlayabilecek 'tanınmamış' bir yazar rahatlığına sahip değil. Da Vinci Şifresi'nin kilit mekanı Louvre'a gitmek bir yana, uçağa bile binemediğini söylüyor. Çünkü yolcular koridorda sıra olup kitap, peçete, artık ne buldularsa Brown'a imza attırıyorlardı. 

Aşırı ünden yakındığı röportajdan bu yana, yaklaşık bir yıldır medyaya konuşmuyor Dan Brown. New Hampshire kırlarındaki evinde kabuğuna çekilmiş, Da Vinci Şifresi'nin devamı niteliğindeki romanın araştırması ve yazımıyla uğraşıyor. Bu yeni romanın da baş kahramanı, aynı Da Vinci Şifresi ile Melekler ve Şeytanlar'da olduğu gibi Harvardlı simgebilimci Robert Langdon. 'Süleyman Anahtarı' adını taşıyan yeni hikáye, Washington'da geçiyor ve Hür Masonlar'ın gizli dünyasını deşiyordu. 

Brown'ın kurgu álemine çekildiği Da Vinci Şifresi'yle ilgili yeni bir tartışma daha alevleniyordu.

Aslında Dan Brown'ın, Hıristiyanlığın dogmalarını temelden sarsan, Hz.İsa'nın evlendiğinden ve soyunun bugün bile devam ettiğinden tutun da, son akşam yemeğinde kullandığı Kutsal Káse'nin aslında Mesih'in çocuğunu taşıyan Magdalalı Meryem olduğuna varan iddiaları iki yıldır çok tartışıldı. Ancak Katolik dünyasının merkezi Vatikan, Dan Brown'a hiç ilişmedi. O çok sarsıcı iddialara Papalık makamından hiç itiraz gelmedi. Daha doğrusu geçen 15 Mart'a kadar gelmedi. O gün Cenova Başpiskoposu Kardinal Tarcisio Bertone, ansızın Vatikan Radyosu'na konuşuverdi ve 'Bu çuvalla yalan ve iftirayla dolu kitabı okumayın' diye şaşırtıcı bir çıkış yaptı. Konuşmasında özellikle genç Katolik beyinleri spekülatif etkilere karşı koruma dürtüsüyle hareket eden Bertone, Papa İkinci Jean Paul'ün en yakınlarından biriydi ve 2003 yılında Cenova Başpikoposluğu'na atanmadan önce Vatikan'ın İnanç Doktrinleri Kongregasyonu Başkanı'ydı. Yani doktrinler konusunda Vatikan'ın en yetkili isimlerinin başında geliyordu. Hiç şüphesiz bu sözlerini Vatikan'ın, yani Papa'nın temsilcisi sıfatıyla sarfediyordu. Üstelik de muhtemel papa adaylarından biri olarak.

Son iki ayını Vatikan'daki apartman dairesi ile Gemelli Kliniği arasında gidip gelerek geçiren, artık ölüm yolculuğunun sinyallerini vermeye başlayan Papa yeni bir savaş mı başlatıyordu?

 Yıllardır Parkinson'dan mustarip olan Papa, sağlığının giderek bozulmasına rağmen, 26 yıldır devam eden dünyevi savaşlarına bir yenisini mi ekliyordu?

  Peki Da Vinci Şifresi'nin bir salgın gibi dünyaya yayıldığı, şifreyi çürüten kitapların yayınlandığı iki yıl boyunca suskun kalan Vatikan neden Papa'nın tam da bu dünyadan göçmeye hazırlandığı günlerde başlatıyordu bu savaşı? Bu tavrın nedenleri şöyle açıklanabilir.

Da Vinci Şifresi özellikle genç okuru çok cezbediyordu.

Çok satan kitabın elbette filmi de çekilecek ve böylece hem daha geniş kitlelere ulaşma imkánı bulacak, hem de kitabın zaten zirvelerde olan satışı daha da tetiklenecekti. 

Papa'nın ruhunu teslim etmeden önceki son mesajı da Vatikan'ın genç kuşağa yeni bir yöneliş içinde olduğunu ele veriyor.

Vatikan'a son darbeyi ise şöyle indiriyor: Katolik Kilisesi'nin kurucusu Aziz Petrus, Mesih'in ilgisinden ötürü Magdalalı Meryem'i kıskanıyor. Kitapta Hıristiyanlığın en eski kayıtları olarak sunulan Nag Hammadi ve Lut Gölü yazıtları arasında yer alan Magdalalı Meryem Suresi'ndeki satırlar yer alıyor. 

Da Vinci Şifresi'ne göre Hz.İsa, Hıristiyan Kilisesi'nin kuruluş direktifini Aziz Petrus'a vermemişti, o kişi Magdalalı Meryem'di. Yani Mesih'in kesin emrine karşın kilise bir kadının elinden çalınmıştı.

Peki çalan kişinin, yani Aziz Petrus'un bugünkü temsilcisi kimdi?

Vatikan'daki Papa. Da Vinci Şifresi'nde Magdalalı Meryem'in Hz. İsa'nın eşi ve 'soylu kanını karnında taşıyan' kadın olarak sunulması Vatikan'ı en çok kızdıran tema oldu. Vatikan hiç sesini çıkarmadı ama, kalın duvarların arkasında fırtınalar kopardı. Son iki yıldır Papa, kadınlara daha az mesafeli durmaya başlamıştı. Bu belirgindi. Çünkü Dan Brown, kilisenin kadınlara olumsuz bakış açısını bütün çıplaklığı ile ortaya seriyordu. Koyu Katolik Mel Gibson'ın çektiği İsa'nın Çilesi filmi de, genel olarak Vatikan'ın beğenisini kazanmakla birlikte, kilise pek tatmin olmadı. Film, Da Vinci Şifresi'ne antitez olamadı.

Papa oğlumu iyileştirdi !

Papa'nın  Aziz olması için bir  operasyon şarttı ! Meksikalı bir baba, 1990 yılında ülkesini ziyaret eden Papa 2'nci Jean Paul'ün 4 yaşındaki lösemi hastası oğlunun saçsız başını okşayarak şifa verdiğini ve evladının mucizevi bir şekilde iyileştiğini öne sürüyor. Vatikan, bu iddiayı mucize olarak kabul ederse, 84 yaşında ölen Papa, Aziz olma yolunda bir adım daha ilerlemiş olacaktı. Aile, 1990 yılının Mayıs ayında Meksikalı bir başpiskopos aracılığıyla Papa ile Zacatecas havalimanında buluştu. O zamanlar dört yaşında olan Heron Badillo, kan kanseriydi ve doktorlar yaşaması için pek şans tanımıyordu. Baba Jesus Badillo, 'Ancak Papa'nın müdahale ederek çocuğu iyileştireceği umudunu taşıyorduk. Papa dokunduktan, saçsız başını öpüp, onunla konuştuktan sonra küçük Heron değişti. Yemek yemeğe başladı ve ilaçsız iyileşti. Bizim için bu mucizeydi' diyor.
Ve sonuç olarak da
7 Nisan 2014'te günün papası olan I. Franciscus tarafından Roma'da Aziz Petrus Bazilikası'nde yapılan büyük bir ayin ve merasimle Katolik Kilisesi Azizi olarak ilan edildi..

Heron Badillo şimdi Meksika'da rahat bir hayat sürüyor.

Oysa Tyanalı Apollonıus olayı bir çok şeyi açığa çıkarıyordu.
Rahmetli Aytunç Altındal'ın kitabı bir çok tezi gündemden atıp yeni bir  gündem yaratıyordu.Şimdi Holywood sektörü “inferno” filmi ile başka bir boyuta girsede şifreler yine dünya'da iki yedi tepeli şehir olan İstanbul ve Roma'da hatta buna Kudüs'ü de eklersek geometrik düzen tamamdır.....

  YORUM YAP / YORUM OKU
ERKAN MACİT DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık