Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Yetenek Asla Saklanamaz
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Yetenek Asla Saklanamaz

Türk futboluna çok farklı açılardan yaklaşan ve yetenek avcısı bir spor adamı olarak tanınan Necat Gürpınar, başına getirildiği DiyarbekirSpor Futbol Klübünde sürprizlerle dolu bir sezona hazırlanıyor. Diyarbekirspor için Diyarbakır ve İstanbul’da futbolcu seçmeleri programını başlatan usta hoca, bu yılın sonuna kadar Milli Takıma 3 tane oyuncu kazandıracağını, Diyarbekirspor’u ligde önemli noktalara getireceğine inandığını vurguluyor. Bu toprakların bağrında gizli kalmış sayısız yetenekler olduğunu söyleyen usta futbol adamı, önemli olan onları keşfetmek ve yeteneklerini ortaya çıkarmaktır şeklinde konuşuyor. 

Spor toto 3. Lig takımlarından Diyarbekirspor’un başına geçen ünlü spor adamı ve yetenek avcısı olarak tanınan Necat Gürpınar, sezona futbol takımı için yoğun bir arama programı ile başladı. Diyarbakır ve İstanbul’da oyuncu seçme programları düzenleyen ve yaklaşık 40 futbolcu ile Diyarbekirsporun alt yapısını oluşturan Gürpınar, bu yetenekler arasında Milli Takımlarında ilgisini çekecek süper bir takım oluşturacaklarını söyledi. 

TÜRKİYE’DE ALT YAPI SORUNU VAR

İstanbul’da yoğun bir futbolcu seçme haftasını tamamlayan Diyarbekirspor Teknik Direktörü Necat Gürpınar, Türkiye’de oyuncu değil, hoca sorunu olduğunu,  bu sorunun kaynağında ise teknik yapının yetersizliğinin yattığını ifade etti. Türkiye’de futbola gönül vermiş ve emek harcayan hocaları kesinlikle itham etmediğini sorunun temeline baktığını aktaran ünlü spor adamı, “Türkiye’de herkes futbol için konuşuyor ve bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak dünya futbolu ile ülkemiz futbolu arasındaki altyapı ve futbol anlayışı arasında bu kadar fark varken, başarıyı elde etmek biraz hayal oluyor. Mesele futbol eğitiminin altyapısında yatıyor. Yetenekli oyuncu bulma başarısını maalesef ülkemiz gösteremiyor. Oysa yetenek asla gizlenmez, bir şekilde ortaya çıkar. Marifet akademik bir felsefe ile bu yetenekleri ortaya çıkarmaktır” dedi. 

AVRUPA’NIN BREZİLYASI DİYORLAR

Yoğun geçen bir haftanın ardından sorularımızı cevaplayan ünlü spor adamı Necat Gürpınar futbol serüvenini ve tecrübelerini Haberingundemi.com ve Kanal T Televizyonu ile paylaştı. Yetenekli  Türk futbolcularının önemli kulüplerle yollarının kesişmemesini ülkemiz için önemli bir problem olarak değerlendiren Gürpınar, uzun yıllar yurtdışında önemli futbol klüplerinde hizmet verdi. Avrupa’da Türk futboluna bakış açısının son derece pozitif olduğunun altını çizen Gürpınar, kendisine sık sık Türkiye’nin futbol kaynağı olarak Brezilyadan sonra dünyada ikinci ülke olduğunu söylediklerini ve futboldaki genel başarısızlığın sorgulandığını ifade etti. Yetenekli futbolcu kaynağı konusunda Türkiye’nin zenginliğini vurgulayan Gürpınar, sözlerini şöyle sürdürdü.”  Antrenör yetiştirme konusunda uzun yıllar TFF’da görevler aldım. UEFA’nın etkinliklerinden ve antrenör eğitiminin her safhasında sorumluluklar üstlendim. Avrupa’da uzun yıllar bana Türkiye’nin Avrupa’nın Brezilyası olduğunu söylediler”. 

Necat Gürpınar teknik direktörlüğündeki Diyarbekirspor teknik adamları yoğun bir seçme programı ile en iyi 40 futbolcuyu Kızılcahamam Kampına alacaklar. 

GÜNDÜZ TEKİN ONAY UNUTULMAMALI

“Neden Türk gençleri 17-18 yaşından sonra kayboluyorlar. Belirli bir yaşa geldiğinde yok oluyorlar. Bunu sürekli bana sordular. Neden bu yeteneklerini kaybediyor. Tabii bu soruların cevaplarını ararken rahmetli Gündüz Tekin Onay’ı rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun. Ne zaman Zincirlikuyu mezarlığından geçersem fatiha yollamaktan kendimi alamıyorum.”

TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN BİR FUTBOL

“Türk futboluna farklı bir vizyon bırakan bir üstattı. Yeri asla doldurulamadı. Türk futbolunda gelişim açısında Gündüz Tekin Onay’ın yerinin doldurulmaması beni çok üzüyor. Türk futboluna yön verenler şapkalarını önlerine koyup biz nerede hata yaptık sorusunu kendilerine sormalıdırlar. Türkiye’de futbolcu sorunu yok. Hoca sorunu, antrenör sorunu var. Ben meslektaşlarımıza asla bir suçlama yöneltemem. Eleştirim tamamen yapılanma üzerinedir.  Türk futbolunda kulübüm adına şunu söyleyebilirim. Biz tüketen kulüp değil üreten kulüp olmak zorundayız. Türk futboluna bu açıdan bakmak zorundayız. “

AKADEMİK FUTBOL FELSEFESİ

“Diyarbekirspor bu anlamda son beş yıl içinde çok ciddi adımlar attı. Kulüp yöneticisi Fevzi İlhanlı’nın başlattığı futbol seferberliği şimdi meyvelerini veriyor.  Bu topraklarda yetenekli futbolcular var düşüncesi ile kolları sıvadılar ve Diyarbekirspor’u çok ciddi bir noktaya getirdiler. Benim daha evvel antrenörlüğünü yaptığım Buca Spor ve İzmir Sporda başlattığım disiplinli futbolcu yetiştirme programlarının bugün yüksek seviyelere gelmesi bizi mutlu ediyor. Çünkü akademik bir felsefeyi biz sahalara işliyoruz. Yaklaşık 30 yıl dünyanın birçok ülkesinde antrenörlük yaptım ve Antrenör programlarını yönettim.  1983-84 döneminde İngiltere’de Akademik felsefe dönemi başlamıştı. Türkiye’ye gelince İzmir Spor’da bu felsefeyi saha sorunları yüzünden başlatamamıştım. Ama Buca Sporda bu felsefeyi uyguladık.” 

BU TOPRAKLAR YETENEKLERLE DOLU

“Biz, Diyarbakır’da seçmelere başlayınca dar alan geniş alan ve daha geniş alan çalışmalarını başlattık. Çocukların beden gücü, kondisyon ve yeteneklerini ön plana çıkartmayı hedefledik. Antreman formatında çalışmalar yaparak çocukların kendi kapasitelerini farketmelerini sağlıyoruz. Onların bütün becerilerini ortaya koymalarını arzu ediyorum. Bu süreç sonucunda 20 tane gencimizi Diyarbekirspora kazandırdık. Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerden oluşuyor bu yapı. Batmandan, Mersinden, İstanbul’dan, Ankara’dan, Adana, Bitlis, Mersin, Malatya,Erzurum’dan gelen ve bir çok yöreden büyük heveslerle Diyarbekirspor’da top oynamak isteyen gençleri topladık. Milli takımlar görsün bu yetenekler nerede saklanmış neredeymişler diye kendilerine sorsunlar. 

Yetenek avcısı olarak tanınan ünlü spor adamı Necat Gürpınar, seçmeler sonucunda Diyarbekirspor kadrosuna girecek futbolculardan en 3 tanesinin Milli Takımlar'da görev alacağını iddia ederek "Diyarbekirspor başarıları ile çok kısa bir süre içinde kendinden sözettirecek" dedi.

DİYARBAKIR'DA TOP OYNAMAK İSTİYORLAR

“Adam elinde antreman çantasıyla gelmiş ve Diyarbekirspor’da oynamak istiyorum diyor. Diyarbakır futbolunu popüler bir hale getirdik. İstanbul ayağına başlamadan bu 20 gencimize bir aylık bir program verdik. Bayram sonrasına kadar programı uygulayacaklar. Daha sonrasında Kızılcahamam kampına davet ettik. Biz bu gençleri tamamen sokakdan getirdik. Altyapıları yoktu. Ama heyecanları ve hevesleri vardı. Yetenekleri vardı. Bu çocuklar Diyarbekir formasını giyerler ve kendilerini gösterirler. Herkes bu gençlerden bahsedecek. Yeteneklerini bu sezonda hep birlikte göreceğiz. “

YENİ TAKTİK YENİ SİSTEM

“Size yeni çalışma sistemimizi şöyle özetleyebilirim; Bir futbol sahasını düşünün, dörde bölün. Bunları 30/40 metre olarak parçalara ayırın. Normal kaleler kuruluyor. Birinci karede 6-6 tek pas , ikinci karede kontrol pas, üçüncü sahada, ayağa ve  ileriye pas, dördüncü sahada ise serbest vuruş çalışmaları yapıyorlar. Öğrendiklerini büyük sahada sergileyecekler. Bunu Türkiye’de kimse yapmıyor. Seçme diyorlar, 11/11 tamamını aynı sistemde çalıştırıyorlar. Oysa biz 6/6, 8/8, 9/9 ve 11/11’e göre özel çalışmalar yapıyoruz. Bunu bir örnekle açıklayayım. Bir vatandaş ikiz çocuklarını getirmiş ve biz bunlardan bir tanesini çalışmaya davet etmişiz diğerini etmemişiz."

İNSAN KAZANMAYI HEDEFLEDİK

"Bununla yetinmiyoruz. Diyoruz ki diğerini de getir. Belki kaçırmışızdır ona da bu fırsatı veriyoruz. Geliyor çocuk oruçluyduk yada çok heyecanlıydık o yüzden başaramadık. Bizde diyoruzki önemli değil biz seni yeniden değerlendiririz. İşte böyle bir insan kazanma felsefemiz var. Yetenekler dünyada gizli kalmaz yetenekler mutlaka vardır. Ama fırsat verilirse. Size şunu söyleyeyim. 30 yıl dünyanın her yerinde futbol antrönürlüğü yaptım. Birçok yetenekle karşılaştım. Şu son sezonda bir futbolcu çocuk bana bir sene boyunca bir kere bile top gelmedi ama sizin seçmelerinizde belki 100 kere topla buluştum. Pas verdim ve aldım dedi. Dolayısıyla bizim felsefemiz bu çocukların yeteneklerini ve becerilerini sergilemeleridir. Bu fırsatı verdik." 


MİLLİ TAKIMLARIN DİKKATİNİ ÇEKECEK


"İstanbul’da yaptığımız seçmeler sonunda 20 çocukta burada alıyoruz. 20 tane Diyarbakırdan, 20 tane İstanbul’dan alacağız. 40 cocuğumuzu, Kızılcahamam’da 5 günlük bir kampa alıyoruz. Bayram ertesinde kampa başlıyoruz. Sokaktan toplanan ve en önemlisi ben Diyarbakır’a gitmek istiyorum diyen yetenekleri bir araya getireceğiz. Diyarbakır son yıllarda çok önemli şehir yapılanması açısından ataklar yaptı. Harika caddeleri, binaları, oyun sahaları, alışveriş merkezleri var. Türkiye’de 50 tane şehir sayarım, hiç birisi şehircilikte Diyarbakırın yanına bile yaklaşamaz Dolayısıyla artık bir çekim merkezidir. Bu 40 çocuktan en azından 3 tanesi yılbaşına kadar Milli Takıma girecek kapasiteye gelir. Ve iddia ediyorum Milli Takımada gireceklerdir." 


İÇLERİNDEKİ YETENEĞİ KEŞFETMEK


"Herkes futbol oynar, sokaklarda on binlerce top oynayan çocuk bulabilirsiniz. Ancak içlerindeki yetenekleri ortaya çıkarmak ve içinden gerçek futbolcuyu çekip almak marifettir. Kendileri bile içlerinde bulunan yenekten haberdar değildir. İşte akademik felsefe ve çalışma sistemleri bu yetenekleri ortaya çıkartır. Ben bunu Türkiye’ye ilk geldiğim zaman Buca Sporda yaptım. O zaman Necat Gürpınar demiştir ki Buca Spor 3 sene içinde uyguladığımız sistemle büyük aşama kaydedecek ve lig şampiyonu olacak. Sistem yürürlüğe girince takım adeta yürüdü. Ve bütün Türkiye bunu gördü. Eğer ben elimdeki bütün imkanları ve enerjimi verirsem, karşımdaki çocuklarda bunu rahatlıkla alırlarsa Diyarbekirsporu’da başarıdan başarıya koştururuz. Buna kesinlikle inanıyorum."


Necat Gürpınar Kimdir?

Yeni Sezon için hızlı bir başlangıç yapan Diyarbekirspor’un yeni çalıştırıcısı Necat Gürpınar, eğitimci yönüyle ön plana çıkıyor. İngilizce ve Arapça bilen Necat Gürpınar’ın futbol serüveni Manisaspor genç takımında başladı. Sakatlığı sebebiyle futbol yaşantısı kısa süren Gürpınar’ın teknik direktör kariyerini dünyaca önemli klüplerde sürdürdü. Suudi Arabistan, İngiltere, Hollanda, Fas ve Türkiye liglerinde uzun yıllar görev yapan Gürpınar, ilk teknik direktörlük görevini Suudi Arabistan’ın Al-Ahli Saudi Sports Klübünde gerçekleştirdi. 
FUTBOL AKADEMİSİNİ KURDU
İlk şampiyonluğunu burada yaşayan Gürpınar, daha sonraki yıllarda İngiltere’nin Birmingham City, Totthanam Hotspors, Aston Villa, Vorcester City, Doncaster Rovers, Hollanda 2. Liginde Tel Star, Fas 1. Liginde Al-Widhad, Türkiye liglerinde Yeni Sincanspor, Kayserispor, İzmirspor, Bucaspor kulüplerinde teknik direktörlük ve teknik menejerlik görevlerinden bulundu.  Ayrıca UEFA kurslarında Antrenör Eğitim Yönetmeni  olarak görev yapan Gürpınar, Türkiye Futbol Federasyonunun çeşitli kademelerinde dış görevlerde bulunurken eğitim kurumlarında aktif görevler üstlendi. Türkiye Futbol Federasyonunda ilk olarak futbol akademilerinin kurulmasında planlama ve denetleme görevlerini yapan Gürpınar, genç futbolcu gelişim programlarını çıkartarak profesyonel kulüplerin gelişimlerinde önemli rol aldı.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık