Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

R. Sefa KABAALİOĞLU

SATICILARIN SİZİ MAĞDUR ETMESİNE İZİN VERMEYİNİZ

2016 yılının ilk 9 aylık döneminin sonunda Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine yapılan şikâyetlerin sayısı 1.155.504 olarak gerçekleşmiş ve söz konusu şikâyet başvurularının dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir;
858.021 Başvuru / Bankacılık İşlemleri [ Tüketici Kredisi, Kredi Kartı ve Konut Finans Sözleşmeleri ]
218.578 Başvuru / Ayıplı Mal ve Hizmetler
65.504 Başvuru / Mesafeli ve Abonelik Sözleşmeleri
13.401 Başvuru / Taksitli,Ön ödemeli satışlar, İşyeri dışında satışlar

Tüketicilerimizin en çok mağdur edildiğini düşündüğü ve bu yönde % 74.26 oranı ile başvuruda bulunduğu işlemler özellikle bankacılık sektörüne ait olup, ondan sonra % 18.92 oran ile “ Ayıplı Mal ve Hizmet “ alımından kaynaklanmaktadır.

2016 yılının ilk 9 ayında Tüketici Sorunları Hakem heyetlerine yapılan müracaatların % 87’sinin tüketici lehine kalan % 13’ünün ise tüketici aleyhine sonuçlandığı görülmektedir.

Her gün yüzlerce / binlerce tüketici alışveriş yaptığı firmalar tarafından mağdur edilmekte ve hak mağduriyetine uğratılmaktadır. Haklarını ve hak arama yollarını bilen ve bu konuda yeterli bilince sahip tüketicilerimiz haklarını aramak için gerekli müracaatlarını yaparak, bu müracaatlar sonunda kanunun kendilerine sağladığı haklar çerçevesinde hak mağduriyetinden kurtulmaktadır.

Ancak bir o kadar tüketicide haklarını ve hak arama yollarını bilmediği için uğradığı mağduriyeti sineye çekmekte ya da şimdi ben bununla mı uğraşacağım diyerek hak arama sürecine girmemektedir.
Bu yazımızın konusu da bu aşamada devreye girmekte ve “ ayıplı mal” ile karşılaşan tüketicilerimize haklarını ve hak arama yollarını göstermeye ve farkındalıklarını arttırmaya yöneliktir.

Öncelikle yürürlükteki kanun ayıplı malın tanımını aşağıdaki detayda yapmaktadır;
“Tüketici ile kararlaştırılan örnek ve modele uygun olmayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran, maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı olarak kabul edilir.”
6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıbın, sözleşmenin kurulduğu anda var olduğu kabul edilmekte ve söz konusu ayıbın olmadığının ispatı “ satıcı firmaya” ait olmaktadır.

Ayıplı mal satın alan müşteri söz konusu ayıbı satıcı firmaya bildirmesinin akabinde söz konusu ayıbın giderilmesi yönünde seçimlik hakları vardır ve bu seçimlik haklardan hangisini seçer ise satıcı firma bunu uygulamak ve yerine getirmek zorundadır. Yürürlükteki kanun bu seçimlik hakların yerine getirilmesinde görüleceği üzere emredici bir ifade kullanmaktadır.

Tüketicinin satın aldığı malın ayıplı çıkması durumunda aşağıda yer verdiğim seçimlik haklarından bir tanesini satıcı firmadan talep edebilir; Şöyle ki;

1-Bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, 
2-Malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi,
3-Ayıp oranında bedel indirimi,  
4-Ücretsiz onarım isteme  

Ayıplı mal satın alan ve maldan beklediği asgari faydaların mevcut olmadığını gören ve bunun akabinde yukarıda yer alan seçimlik haklarından bir tanesinin yerine getirilmesini talep ettiği satıcı tarafından red edilen tüketici bu defa hakkını aramak için ikametgâhının bulunduğu ya da malı satın aldığı yerdeki kaymakamlıkl içerisinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem heyetine başvurarak mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmelidirler.

Önümüzdeki yazılarda hakem heyetlerine müracaat tutarları, hakem heyetlerinin çalışma şekilleri hakkında daha detaylı bilgiler aktaracağım.

HAK ARANDIKÇA, HAKSIZLIKLAR AZALACAKTIR.
Tükenmeden tüketebilmeniz temennisi ile,

R. Sefa KABAALİOĞLU
Tüketici Hakları Uzmanı

  YORUM YAP / YORUM OKU
R. SEFA KABAALİOĞLU DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık