Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Akalazya Hastalığında En Başarılı Tedavi Laparoskopik Cerrahi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Akalazya Hastalığında En Başarılı Tedavi Laparoskopik Cerrahi

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, nadir görülen yemek borusu hareket bozukluğu olan Akalazya hastalığının tedavisinde en başarılı yöntemin Laparoskopik seçenek olduğunu söyledi.

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, nadir görülen yemek borusu hareket bozukluğu olan Akalazya hastalığının tedavisinde en başarılı yöntemin Laparoskopik seçenek olduğunu söyledi.

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, Akalazya hastalığına ilişkin yaptığı açıklamada, nedeni tam olarak bilinmeyen ve başka hastalıklarla da karıştırılabilen bu rahatsızlık için doğru tanının son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Hastalığın şikayetlerini anlatan Prof. Dr. Ersoy, "Akalazya hastalığı nadir görülen yemek borusu hareket bozukluğudur. Yutma güçlüğü ile kendini belli eder. Önce sıvı ardından da sıvı ve katı gıdalara karşı yutma güçlüğü oluşur. İlerleyen zaman süreci içerisinde hem katı hem de sıvı gıda almakta iyice zorlanan hastalar, kilo kaybederler. Yutma güçlüğü bir çok yemek borusu hastalığı ile karışabilir. Bunlar kanserler, reflü hastalığı, divertiküller (cepcikler) gibi hastalıklardır. Akalazya hastalığında tanı başlangıçta zor konulur. Hastanın şikayetleri hekimi yönlendirir. Endoskopide, ilerlemiş akalazya hastalarında, yemek borusunda genişleme, gıda artıkları gibi görüntüler vardır. Eğer boyalı yemek borusu röntgeni çekilirse, genişlemiş ve mide ile birleşme yerinde kuş gagası gibi incelmiş bir yemek borusu görülür. Asıl tanı motilite testi ile konulur. Alt yemek borusu kapağındaki basınç yüksek değerlere ulaşır. Gıdaların geçişine engel olan işte bu yüksek kapak basıncıdır. Ayırıcı tanıda, esas korkulan yemek borusu kanserleridir ki, endoskopi bu şüpheyi ortadan kaldırır" dedi.

AKALAZYA TEDAVİSİ 3 AYRI YÖNTEMLE YAPILABİLİR

Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, doktor açısından tanı konulmasının ardından tedavi için uygulanabilecek 3 yöntem bulunduğunu kaydetti.

İlk yöntemin kapağın genişletilmesine imkan veren dilatasyon olduğunu belirten Prof. Dr. Emin Ersoy, yemek borusu alt uç kapağının endoskopik yardımlı olarak genişletildiğini bildirdi.

Bu genişletme işleminden yüzde 20 ila yüzde 50 sonuç alındığını ifade eden Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu tedavide genişletme işleminin kalıcılık oranının zaman içerisinde azaldığını bilmek gerekir. İkinci tedavi seçeneğinde Botilinyum toksini kullanılır. Bu toksinle de kapak genişletme işlemi yapılabilir. Ancak bu işlemin de uzun süreyle kalıcı başarısı düşüktür. Tıbbi seçenekleri denedikten ve başarı durumunu izledikten sonra cerrahi seçenek önermekteyiz. Buradaki cerrahi seçeneğimiz laparoskopik olarak planlanır. Laparoskopik yani kapalı cerrahi işleminde yapılanları şöyle anlatabilirim. Operasyonda yemek borusu alt ucunu kaplayan adale dokularının tümü (myotomi) küçük bir bölümde kesilerek ayrılır ve kapak ortadan kaldırılır. Bu operasyona ilave olarak reflü olmasını önlemek amacıyla midenin fundus (tepe kubbe) bölümü adaleden arındırılan bölgeye yamanır."

AKALAZYA TEDAVİSİNDE LAPAROSKOPİK CERRAHİNİN BAŞARISI YÜZDE 96

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, laparoskopik cerrahi yöntemiyle Akalazya hastalığının tedavisinde başarı oranının yüzde 96 olduğuna vurgu yaptı.

Bu oranın diğer tedavi seçenekleri arasında en başarılısı olduğunu belirten Prof. Dr. Emin Ersoy, öncelikle diğer seçeneklerin denenmesi gerektiğini, başarı sağlanamaması durumunda Laparoskopik cerrahi ile hastanın sağlığına kavuşturulabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Ersoy, cerrahi yöntem dışındaki tedavi seçeneklerinin uygulanmasının ardından 3 aylık bir zaman dilimi geçtikten sonra Laparoskopik seçeneğin gündeme geleceğini sözlerine ekledi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık