Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Tügik Genel Kurulu
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Tügik Genel Kurulu

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, '2016 yılında küresel büyümenin yüzde 2,9 ile 3,4 arasında olması bekleniyor. Türkiye olarak büyüme performansı açısından gerek IMF, OECD, Dünya Bankası ile uluslararası kuruluşların tahminleri, gerekse Orta Vadeli Program hedeflerimiz doğrultusunda 2016 yılı 2015 yılına kıyasla daha iyi performans göstereceğimiz bir yıl olacaktır' dedi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "2016 yılında küresel büyümenin yüzde 2,9 ile 3,4 arasında olması bekleniyor. Türkiye olarak büyüme performansı açısından gerek IMF, OECD, Dünya Bankası ile uluslararası kuruluşların tahminleri, gerekse Orta Vadeli Program hedeflerimiz doğrultusunda 2016 yılı 2015 yılına kıyasla daha iyi performans göstereceğimiz bir yıl olacaktır" dedi.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Mali Genel Kurulu'nda konuşan Bakan Elitaş, bu yıl küresel büyümenin yüzde 2,9 ile 3,4 arasında olmasının beklendiğini belirtti. "Türkiye Turistiyiz" kampanyasıyla birçok kuruluş ve firmanın yurt dışı etkinliklerinin bu yıl Türkiye'de gerçekleştirilmesine yönelik atılan adımlara değinen Elitaş, ayrıca TÜGİK'in "Pembe Yaka Projesi" ile genç kızların iş hayatına atılmasına cesaret verdiğini, bu tür çalışmaların devam ettirilmesini ümit ettiğini vurguladı. Türkiye'nin gücü ve enerjisinin kaynağının güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealinin peşini bırakmayan gençler olduğunu söyleyen Elitaş, bu güçle 24 çeyrektir Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü belirtti. Elitaş, çevresindeki pek çok soruna rağmen Türkiye'nin bir istikrar adası olmaya devam ettiğini vurgulayarak, küresel ekonominin yaşadığı en büyük krizlerden biri olan 2008 krizi sonrasında Türkiye'nin hızla toparlanıp büyümeye devam ettiğine dikkat çekti.

"Dile kolay 2009 yılından bu yana AB'nin tamamında 3,5 milyon kişiye iş ortaya çıkarılırken, Türkiye bu süre içerisinde 6,2 milyon kişiye istihdam imkanı ortaya çıkarma başarısını göstermiştir" ifadesini kullanan Erdoğan, "2003 yılından bu yana ülkemize 163,1 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi imkanı sağlanmıştır. Bu durum Türkiye'nin uluslararası yatırımcılar açısından dünyanın en gözde yatırım hedeflerinden biri haline geldiğinin en önemli kanıtlarından birisidir. Türkiye'nin çevresine göre hızla büyüyen ve yabancı yatırım çeken dinamizminin siz gençlerimizden geldiğini biliyoruz" dedi.

Bakan Elitaş, cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'nin dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olduğunun görüleceğini dile getirerek, "2016 yılında küresel büyümenin yüzde 2,9 ile 3,4 arasında olması bekleniyor. Türkiye olarak büyüme performansı açısından gerek IMF, OECD, Dünya Bankası ile uluslararası kuruluşların tahminleri, gerekse Orta Vadeli Program hedeflerimiz doğrultusunda 2016 yılı, 2015 yılına kıyasla daha iyi performans göstereceğimiz bir yıl olacaktır" diye konuştu.

Yapısal reform adımları kapsamında Türkiye ekonomisi için kırılganlık arz eden cari açıkla mücadeleye büyük önem verdiklerini ifade eden Elitaş, şunları söyledi:

"2016 yılında tasarruf oranındaki düşük seyri ortadan kaldırarak ileri seviyelere çıkarmak için gayret göstereceğiz. İhracatımızı artırmak, ihracatımızın ithalata olan bağımlılığını azaltmak için sağlıklı bir yapının oluşmasına yönelik adımlar atıyoruz. İhracatımızın gerek pazar çeşitlendirmesi, gerekse de ihracat desteklerimizin genişletilmesi yoluyla artırılması için ihtiyaç duyulan çalışmaları yapmaya devam edeceğiz."

Bakan Elitaş, son dönemde petrol fiyatlarının düşmesi ve pek çok ülkenin ekonomik dar boğaza girmesinin bu ülkelerin güçlü temellerin üzerine inşa edilmediğini gösterdiğine dikkat çekerek, "Bu tarz zenginliğe 'kırılgan zenginlik' diyorum. Türkiye ise gençlerin ruhunda barındırdığı zenginlikle 21. yüzyılı inşa ediyor. Bu nedenle buna 'gerçek zenginlik' diyorum" dedi.

Ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek'in "Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışıyoruz" sözlerine atıf yapan Elitaş, hep beraber çalışarak "2023 Türkiyesi"nin inşa edileceğini kaydetti.

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ise konfederasyonun 26. yılını geride bıraktığını, bünyesindeki 72 dernek, 8 federasyon ve 10 bin üyesi ile faaliyet gösterdiğini belirtti. Güral, bölücü terör örgütü ve paralel devlet yapılanmasıyla yürüttüğü mücadelede sonuna kadar devletin yanında olduklarını söyledi. TÜGİK olarak yeni Türkiye'nin inşası yolunda üzerlerine düşenleri yapmaya devam edeceklerini ifade eden Güral, "Biz genç iş adamları ticaretin içerisinde olmaya, sadece kendi rızkımızın değil, 78 milyonun rızık davasında TÜGİK olarak ön saflarda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz, milletimize ve ülkemize sözümüzdür" ifadelerini kullandı.

TÜGİK Genel Kurulu'na Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile iş ve siyaset dünyasının önemli isimleri katıldı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık