Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'Temizlenelim, paklanalım, tekrar dirilelim'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'Temizlenelim, paklanalım, tekrar dirilelim'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,Temizlenelim, paklanalım, tekrar dirilelim, tekrar kendimize gelelim, arınalım, ayıklanalım önümüze bakalım ve oyunu bozalım, oyuncuları bozguna uğratalım.' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkmendağı, Türk'ün öz yurdudur. NeEsad zulmü, ne Rus acımasızlığı, ne terör örgütlerinin kumpası bu gerçeği asla değiştiremeyecektir." dedi.

Bahçeli, partisinin Hatay İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına katılmak üzere Dörtyol ilçesine geldi. İlçe girişinde partililer tarafından karşılanan Bahçeli, Kara Hasanpaşa Sosyal Tesislerindeki iftara katıldı.

Bahçeli, burada yaptığı konuşmada, tüm Müslümanların ramazanını tebrik etti.

Milleti birbirine yakınlaştıran, çok derin ve güçlü milli, manevi değerlerin olduğuna dikkati çeken Bahçeli, "Türk milletinin varoluş sırrını evvela burada aramak, bu çerçevede görmek lazımdır. Allah muhafaza, milli ve manevi değerlerdeki kayıp, aşınma, zayıflama aramızdaki bağların kopmasına hizmet edecektir. Bundan dolayıdır ki değer hükümlerimizin korunup kollanması hepimiz açısından ibadet hükmünde bir sorumluluktur. Mutlaka ki bunun bilincinde olmalıyız." diye konuştu.

"Kerameti kendinden menkul Ortadoğu hanedanları"

İstismar edilen hiçbir değerin yücelmeyeceğini belirten Bahçeli, siyasi ayak oyunlarıyla, çıkarcı yaklaşımlarla hiçbir değerlerin itibar ve iddia kazanamayacağını kaydetti.

Genelde İslam aleminin, özelde ise Ortadoğu'nun karanlık bir devirden ve kaygı verici bir süreçten geçtiğini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bunun tehlikeli sonuçlarını en çok yaşayan illerimizden birisi de Hatay'dır. Maalesef kutlu dinimizin hakim olduğu coğrafyalarda kavga ve karışıklık haddinden fazladır. Sayıları 2 milyara varan Müslümanlar, hak etmedikleri yönetimlere ve layık olmadıkları hayat standartlarına mahkumdur. Yozlaşma ve yoksulluk vahim bir seviyededir. Baskı ve zulümler ileri noktalardadır. Çatışmalar, kanlı saldırılar, etnik ve mezhep temelli bloklaşmalar, bağnazca tutumlar, tamir edilemeyecek kadar büyümüş, hizipler İslamla müşerref olmuş toplumları egemenliği altına almıştır. Milyar dolarlık enerji varlıkları üzerine oturan sultanlar, zorbalar, şeyhler, çöplerden ekmek toplayan kendi insanlarını, kendi vatandaşlarını göremeyecek kadar günaha gömülmüşlerdir. Kerameti kendinden menkul Ortadoğu hanedanları lüks, konfor ve zenginlikte rakipsiz durumdayken, yönetimleri altında bulunan insanların perişanlığa, açlığa ve zor şartlara maruz kalmaları hiçbir şekilde izah edilemeyecektir. Batı başkentlerinde sefa sürerek, petro dolarları har vurup harman savuranların fakir fukaralara el uzatmaması, yüce dinimizin buyruklarına esasta bağlılık göstermemeleri en nazik ifadeyle iki yüzlülük ve münafıklık alametidir."

Kaos fırtınası

Bahçeli, Hz. Peygamberin "Komşusu açken tok gezen bizden değildir" sözüne sırt dönen rejim ve sistemlerin bugün İslam toplumlarını inim inim inlettiğini aktardı.

İslam toplumlarının yaşadığı dramın son bulması gerektiğine değinen Bahçeli, şunları paylaştı:

"İslam üzerinden geçinen, Batı nam ve hesabına aramıza sızmış kim olursa olsun emellerine ulaşamamalıdır. Bu vebal, bu sorumluluk hepimizin, bütün inanların, bütün İslam ülkelerinin omuzlarındadır. Yaşadığımız coğrafyada demokrasi, insan hakları, özgürlük ezberleriyle operasyon üstüne operasyon yapanlara karşı kıyam halinde olmalıyız. Komşu ülkelerin coğrafyalarıyla oynayan, milyonlarca insanın yurdundan yuvasından koparak mülteci durumuna düşüren kaos fırtınasına karşı dikkatli ve uyanık durmalıyız. Oyunlara gelip, tahrik ve provokasyonlara aldanıp milli birlik ve bekamızı bozmayı amaçlayan çevrelere çelik gibi irademizle ve hak ettikleri şekilde cevap vermeliyiz. Hatay'ın hassas toplumsal dengelerini kaşıyıp istikrarsızlık ve kriz pususuna yatanları hep birlikte şaşkına çevirelim, aradıkları imkan ve fırsatı asla vermeyelim. Unutmayalım, biz Türk milletiyiz. Bu topraklar Türk vatanı, üzerinde yaşayan insanlar milletimizin eşsiz ve eşit mensuplarıdır. Kimler aramıza ayrık otu ekmek isterse husumetin kaynağı onlardır. Kimler içimizi karıştırmak isterse, kimler bölgesel gerilimleri Hatay'a ithal etmenin peşine düşerse fitnenin başıdır ve mutlaka bertaraf edilmelidir."

"Türkmendağı şah damarımızdır"

Bahçeli, Türkmendağının aylardır kuşatma altında olduğunu ancak Türkmenlerin çığlıklarını duyan hiç kimsenin olmadığını vurguladı.

Hiç kimse olmasa da kendilerinin Türkmenlerin yanında olduğunu ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Son nefesimize kadar kardeşlerimizin yanındayız. Türkmendağı, Türk'ün öz yurdudur. Ne Esad zulmü, ne Rus acımasızlığı, ne terör örgütlerinin kumpası bu gerçeği asla değiştiremeyecektir. Hükümetin, bölgesel planlamalara Türkmenleri rehin bırakmaması, işlenen cinayetlere sessiz kalmaması tartışmasız bir gerekliliktir. Türkmendağı bizimdir, şah damarımızdır, Türk'ün namusudur. Gazze'ye ilgi gösterip İsrail'i ağır eleştirenlerin sıra Türkmendağı'na gelince susması, düşmanlıkları seyretmesi utanç verici bir çelişkidir. Ortadoğu tarihi bir kırılma yaşamaktadır. İsimleri farklı farklı olan terör örgütleri etrafımıza ölüm çukurları kazmaktadır. Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru açmak isteyip, Fırat'ın batısında küresel güçlere piyonluk yapan teröristler Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmektedir. Sahnelenen oyun büyüktür. Bu kapsamda ülkemiz tedirgin ve rahatsızdır."

Terör saldırıları

Bahçeli, terör örgütlerin ramazanda da boş durmadığına dikkati çekti.

İnsan canına kast eden canilerin bu kutsal ayı da kana buladığını aktaran Bahçeli, Mardin'in Derik ilçesi Bayırköy Mahallesi, Hakkari'nin Çukurca ilçesi ile Adıyaman Girit Köprüsü mevkisinde yaşanan terör saldırılarına değindi.

Bahçeli, şunları söyledi:

"Hiçbir insani ve vicdani değer tanımayan hıyanet odakları, ramazanda yürekleri kavurmaya, ocaklara ateş düşürmeye devam ettiler. Türk milletinin varlığı, aziz vatanın muhafazası uğrunda fedakarca görev yapan kahramanlarımızın şehadet ve yaralanmalarıyla neticelenen terör saldırıları artık tahammül sınırlarını çoktan aşmıştır. Terörizm, Türk milletine kurşun yağdırmakta, Türkiye'yi alçakça bombalamaktadır. Yurdumuzun bir bölgesinde kan ve vahşet hakimiyet kurmuş durumdadır. Bu nedenle milli vicdan müteessir ve kaygılıdır. Aziz şehitlerimize Cenabı Allah'tan rahmet, gazilerimize şifa, kederli ailelerine ve büyük Türk milletine sabır, metanet ve başsağlığı diliyorum. Toprağa düşen kan yalnızca şehitlerimizin değil, topyekun milletindir. Dökülen gözyaşları yalnızca analarımızın, babalarımızın, çocuklarımızın, gelinlerimizin değil, hepimizindir. Acı ortaktır."

Bahçeli, hiç kimsenin kendilerinden teröre alışmasını beklememesi gerektiğini, terörün biteceğini ve ülkeye huzurun geleceğinin altını çizdi.

"Whatsapp üzerinden delege avına çıktılar"

"Tarlada kurultay yapmaya kalktılar, polis barikatlarına tırmandılar" diyen Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, Ankara 12.Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını onadıktan sonra, 'gelin 10 Temmuz'da Olağanüstü Kurultayımızı yapalım, daha fazla partimizi tartıştırmayalım' dedik, olmaz dediler, 19 Haziran'ı dayattılar. Sonuçta da bu defa otelde toplandılar. Korsan kurultaya katılmayanları katılmış gibi gösterdiler. Whatsapp üzerinden delege avına çıktılar, sahtekarlıkta rekor kırdılar. Siyasi Partiler ve Medeni Kanun'a göre Olağanüstü Kurultay Ankara il merkezinde yapılması gerekirken, buna uymadılar. Tüzük değişikliği için toplam delege sayısının üçte iki çoğunluğunun kurultay salonunda hazır bulunması şartken, buna riayet etmediler. Oynanan oyunun aktörlerinden olan Ankara 13. Noter, delege sayısını resmi olarak 656, televizyonda 330 söylese de Çağrı Heyeti 752 rakamını telaffuz etse de Tüzük değişikliği için gerekli 809 delege sayısına ulaşamadılar. 

Korsan kurultayı tek maddelik gündemle toplamalarına rağmen, tüzüğün ilave 12 maddesini herkesten habersiz değiştirdiler. 15 Mayıs'ta tarlada toplanmanın ardından, Dernekler Yönetmeliği'ne göre kurultay ilan şartlarına uymayı akıllarına getirmediler, erteleme gerekçelerini duyurmadılar. Üye olmayanlara, kurultaya katılma yetkisi bulunmayanlara, hatta devlet memurlarına bile parti delegesi sıfatıyla oy kullandırdılar. Sonuç itibarıyla helal süt içmiş bir üst kurul delegemizin açmış olduğu davayla Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi 19 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen sözde kurultayda alınan kararların ve tüzük değişikliklerinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar vermiştir. 19 Hazirancıların hesabı mahkemeden dönmüştür. Oyunun ilk aşaması bozulmuştur." 

Bahçeli, 10 Temmuz'da da oyunun tamamının bozulacağının altını çizdi.

''Trenden inen bir daha binemeyecektir''

Partilileri oyunu birlikte bozmaya davet eden Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: 

"Bunca alavereye, dalavereye, hile ve desiseye gerek var mıydı? Muhterem delegelerimizin hissiyatını kullanmak, kanunsuz şekilde ve oldubittiye getirerek tüzük değişikliği yapmak ahlaki miydi? Dahası bunu yapanları milliyetçi ülkücü hareketin vicdanı affedecek midir? Korsan da olsa, henüz kurultay bile yapamayan aciz ve işgüzarlara bizim boyun eğeceğimiz, aziz milletimizin destek vereceği mi sanılmaktadır? Bayramın hemen ertesinde, yani 10 Temmuz'da, 6'ncı Olağanüstü Büyük Kurultayımızı Ankara'da dava ve kardeşlik ruhuyla yapmaya her birinizi, her dava arkadaşımı şimdiden davet ediyorum. Gelin oyunu birlikte bozalım." 

Bugünlerin samimiyet sınavı olduğunu aktaran Bahçeli, "Herkes bilsin ki trenden inen bir daha binemeyecektir" diye konuştu. 

Bahçeli, tercihleri ne olursa olsun tüm delegeyle her sorun ve talebi sonuna kadar konuşarak çözüme kavuşturmak iradesi ve isteğinde olduğunu vurguladı. 

"Temizlenelim, paklanalım, tekrar dirilelim"

Oyunları fark edemeyenlerin, kirli emelleri görmezden gelenlerin büyük sorunlarla başa çıkamayacaklarını kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti: 

"Nefsini dizginleyemeyenler Türkiye'ye istikamet çizemeyecekler, davamızın geleceğinde söz sahibi olamayacaklardır. Kendi ocağını ateşe verenlere tepkisiz kalanlar iki dünyada da vebal ve manevi sorumluluk altındadır. Bilelim ki herkesin zabit olduğu bir orduda, mücadele edecek nefer de bulunamaz. Temizlenelim, paklanalım, tekrar dirilelim, tekrar kendimize gelelim, arınalım, ayıklanalım önümüze bakalım ve oyunu bozalım, oyuncuları bozguna uğratalım." 

Konuşmasının ardından Bahçeli'ye Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy tarafından "Osmanlı Tuğrası" resmi bulunan tablo ve kasket hediye edildi. 

Bahçeli, daha sonra partililerle basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık