Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Suriyelilerin Kayıt Dışı Çalıştırılması
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Suriyelilerin Kayıt Dışı Çalıştırılması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Suriye'den Türkiye'ye gelen insanların kaçak işçi olarak çalıştırıldığı ve bu konuda Türkiye'de sosyal bir yaranın açılabileceği iddialarının, Suriyeliler üzerinden Türkiye'nin iç siyasetine yönelik bir müdahale olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Suriye'den Türkiye'ye gelen insanların kaçak işçi olarak çalıştırıldığı ve bu konuda Türkiye'de sosyal bir yaranın açılabileceği iddialarının, Suriyeliler üzerinden Türkiye'nin iç siyasetine yönelik bir müdahale olduğunu söyledi.

Türkiye'de çoğu Suriye'den gelen mültecilerin kaçak işçi olarak çalıştırıldıkları iddialarına yönelik açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin Suriye'den gelenlere hep sahip çıktığını belirterek, bunun siyaset malzemesi yapılmasını eleştirdi.

"Maalesef çoğu da dezenformasyona dayalı politikalar geliştirilmeye çalıştırılmaktadır. Bu hem hükümet olarak bizi hem de bu toprakta yaşayan insanlar ve bu medeniyete sahip olan insanlar olarak bizi üzmektedir" ifadelerini kullanan Bakan Soylu, mülteciler üzerinden gerçekleştirilen algı operasyonlarını şiddetle reddettiklerini açıkladı.

Suriye'de yaşanan drama sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın şahit olduğunu kaydeden Bakan Soylu, "Türkiye'nin buradaki sorumluluğu hepimizin malumudur ki bütün dünya tarafından taktir edilmektedir. Türkiye birçok kuruluşuyla bu meseleyi insani mesele haline getirmiş ve burada seferber olmuştur. Ve bugün Suriye'den gelen kardeşlerimizin büyük bölümünün Türkiye kendi kamplarında misafir etmekte e onlara kucak açmakta, onlara hayata standartları konusunda G-20 zirvesinde gelenlerin ziyaret ettiği kamplarda özellikle hem yapılan davranışlar hem karşı karşıya alınan hizmet kucaklama dolayısıyla Türkiye'ye tekrar müteşekkir olduklarını ifade etmişler. Bütün bunlar ortadayken ve Türkiye orada karşı karşıya kalınan bir insanlık dramını kendi medeniyetinin ölçüleri karşılığında muhafaza etmeye çalışırken tabi başka bir konu üzerinden Türkiye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle Suriye'den Türkiye'ye gelen insanların kaçak işçi olarak çalıştırıldığı ve bu konuda Türkiye'de sosyal bir yararının açılabileceği hususu yine Suriyeli kardeşlerimiz üzerinden Türkiye'nin iç siyasetine yönelik bir müdahaledir. Bunu çok doğru değerlendirmiyoruz ve bulmuyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin bir çalışma hayatı ve standartları olduğunu belirten Bakan Soylu, "Bizim Bakanlığımızın da çalışma hayatındaki standartlara uyması ve bu konudaki değerlendirmelerin yapılması hususunda çalışmaları mevcuttur. 2002 tarihide Türkiye'de en önemli meselelerden bir tanesi, Türkiye'de kayıt dışılığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu konuda hem ciddi çalışmalar uygulanmıştır hem de ciddi takipler gerçekleştirilmiştir. Ve yüzde 52'lik seviyelerden yüzde 35'lik seviyelere kadar Türkiye'de kayıt dışı çalışma düşmüştür. Bundan sonra özellikle 64'üncü hükümetimizin en önemli programlarından bir tanesi kayıt dışılığın aynı ölçekte düşürülmesidir. Bu sadece Türkiye'de kendi çalışanlarımıza yönelik değil bütün çalışana yönelik bir politika olarak ortaya koymaktayız. Fakat bunu Türkiye'de bir sosyal yara olarak ortaya koymak ve bunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum bu çok yönlü bir politikanın tefahürüdür. Bu haberler yapılırken biraz daha milli bir bakış açışı ortaya konulmalıdır. Bunun altını çizerek söylüyorum. Başkalarının diliyle lütfen konuşulmasın, başkalarının politikalarına lütfen bizim ülkemizin bugün sürdürdüğü ve bütün dünya tarafından taktir edilen politikalar lütfen alet edilmesin. Böyle olduğunu söylüyor değilim. Özellikle bu tür haberler yapılırken ciddi şekilde ince eleyip sık dokunulmadır. Dikkat ederseniz Avrupa ile de dünyayla da bu konuda ortak bir hem fikirlilik söz konusudur ama Türkiye'yi sıkıştırmaya yönelik Türkiye'deki bir takım meselelerin Türkiye'nin kendi planlaması ve kendi standartları dışında halledilmesine yönelik bu tip organizasyonlara yönelik dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kayıt dışılık konusunda kim olursa olsun Suriyeli kardeşlerimiz de olabilir başka ülkelerden gelenlerde olabilir, biz bu konuda Çalışma Bakanlığı olarak kendi çalışma disiplinimiz içinde bunu devam ettirmeye çalışacağız. Ama bunun bir sosyal politika yarası açması hususunda, bu açıdan katılmıyoruz ve bu konuda özellikle kayıt dışılık konusunda tırnak içinde söyleyelim Çalışma Bakanlığının uyguladığı sistem müfettişler vasıtasıyla son günlerde son haftalarda bile bu tip değerlendirmeler defalarca şahsıma gelmiştir. Kayıt dışı çalışanların teftiş kurulları tarafından ciddi şekilde tespit edilmektedir. Ve bu konuda gerekli işlemlerin yapılmaya başlandığı bilinmektedir. Bu iş rutininde devam etmektedir. Bu tip haberler kendi milli menfaatlerimize uygun mudur değil midir altını çizerek yapmak gerek diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Suriye'den gelenlerin sayısının 60 bin olduğu dönemlerde bir kısmına çalışma izni verildiğini hatırlatan Bakan Soylu, "60 bin kişilik Suriye'den gelen kardeşlerimizin ilk dönemde bir kısmına yönelik çalışma izni verilmiştir zaten. Onlar çalışıyorlar. Onlar dışında sistematik dışında böyle bir artış sürekli bakanlığımız tarafından takip edilmektedir" dedi.

Emeklilerin promosyon beklentilerine yönelik açıklamada bulunan Bakan Soylu, "Sayın Başbakanımız seçim döneminde de verdiği taahhütlerden bir tanesidir. Bu konuda da taktir edersiniz ki bu ödemeleri yapan bankalarla bu görüşmelerimiz arkadaşlarımız vasıtasıyla geçmiş dönemde seçim öncesi döneminde sürdürülmüş ve bu konuda bankalarla bir araya gelinerek bu promosyonların emeklilerle buluşulabilmesi konusunu ne derece olabileceği hususunda çalışılacaktır" diye konuştu.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık