Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Rödevanslı İşletmelerin Sorunları Meclis'te
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Rödevanslı İşletmelerin Sorunları Meclis'te

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, Soma maden faciası sonrası iş güvenliği yönetmelikleriyle uygulamaya koyulan düzenlemelerin getirdiği ağır maliyetleri sektörün karşılayamaz duruma geldiğini belirtti.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, Soma maden faciası sonrası iş güvenliği yönetmelikleriyle uygulamaya koyulan düzenlemelerin getirdiği ağır maliyetleri sektörün karşılayamaz duruma geldiğini belirtti.

MHP'li Ahrzoğlu, "rödevanslı maden işletmelerinin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi" amacıyla MHP Grubu milletvekillerinin imzasıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verdi. Ahrazoğlu, Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergede taş kömürü havzalarında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından üretime değer görülmeyen atıl sahalarda 1989 yılından bu yana rödevans usulü yapılan kömür üretimiyle özel sektör firmalarının ulusal ve yerel ekonomiye büyük katkı sağladığını belirtti. Rödevanslı kömür sahalarında özel firmalarca,2014 yılı rakamlarıyla 4 bin 600 kişinin direkt istihdam edildiğine dikkat çeken Ahrazoğlu, bu işçilere 25 yıllık sürede 175 milyon TL/SGK işveren payı ve TTK'ya 250 milyon TL rödevans payı ve çeşitli vergiler ödendiğini belirtti. Bunun yanı sıra, yan sanayiye ciddi kaynak aktararak endirekt istihdamın artması ve yerel piyasanın canlılığının sağlandığını vurgulayan Ahrazoğlu, üretilen kömürlerin demir çelik sektörüne, termik santrale, sanayiye ve yakımlık olarak piyasaya sunularak enerjide yerli kaynak payının artırıldığını ve bir miktar kömür ithalatının önüne geçildiğini kaydetti.

"TORBA YASA'NIN ARDINDAN İŞÇİLİK MALİYETLERİ YÜKSELDİ"

Soma kazası sonrası yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Yasa ile işçilik ücretlerinin en az iki asgari ücret seviyesine çıkarılması, haftalık çalışma saatlerinin yüzde 20 oranında azaltılması, yıllık ücretli izinlerin artırılması, yeraltı işçilerinin erken emekliliğinin sağlanması yönünde düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini hatırlatan Ahrazoğlu, verdiği önergede, "Bu düzenlemeler sonucunda rödevanslı sahalarda birçok işletme üretimini durdurmuş ve 4 bin 600 olan istihdam sayısı bin 500'e gerilemiştir. Torba Yasa öncesi 2 bin TL civarında olan işçilik maliyetleri 3 bin 650 TL'ye yükselmiştir. Yasanın bu şekilde yürürlüğe girmesi zaten çok cüzi karlarla, hatta maliyetini ancak karşılar durumdaki rödevanslı sahalarda üretimin durma noktasına gelmesine ve birçok rödevanslı sahanın faaliyetlerini durdurmasına neden olmuştur. İşçilik maaşları, SGK payları ve TTK'ya rödevans borçları ödenemez hale gelmiş, kent ekonomileri büyük yara almıştır" ifadelerini kullandı.

Ahrazoğlu, Soma kazası sonrası iş güvenliği yönetmelikleriyle uygulamaya koyulan düzenlemelerin getirdiği ağır maliyetleri sektörün karşılayamaz duruma geldiğini vurguladı.

"60 TL'LİK TON BAŞI MALİYETİN YARISI BİLE KARŞILANAMIYOR"

Hükümetin fiyat farkı düzenlemesini yapıyoruz şeklinde vaat vermesine rağmen 23.05.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında rödevanslı sahalardaki ek maliyetlerin rödevans tutarı ile sınırlı kalmak kaydıyla üretilen ton başına verileceğinin belirtildiğini belirten Ahrazoğlu, önergede, "Bakanlar Kurulu kararına göre yapılan hesaplamalarda ton başına 22 TL gibi bir maliyetin karşılandığı görülmektedir. Ancak bu düzenleme ile işletmelere Torba Yasa ile yüklenen 60 TL'lik ton başı maliyetin yarısı bile karşılanamamaktadır. Anılan Kanunla yapılan düzenlemelerin ardından oldukça ağır şartlar altında çalışan yeraltı maden işçileri için getirilen düzenlemeler korunarak iş yeri sahiplerine yüklenen ek maliyetlerin büyük bir bölümünün devlet tarafından karşılanarak yerli kömür üretiminin sağlanması ve ülkemizin ithal kömür cenneti haline getirilmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Yapılacak yeni bir düzenlemeyle sektörün içinde bulunduğu sorunların mutlaka çözüme kavuşturulmasının gerektiğine dikkat çeken Ahrazoğlu, maden işletmelerinin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının yararlı olacağını kaydetti.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.




Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık