Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Parlamento Muhabirleri Derneği'nden 'Kulis Yasağı' Girişimine Tepki
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Parlamento Muhabirleri Derneği'nden 'Kulis Yasağı' Girişimine Tepki

Parlamento Muhabirleri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, TBMM İdare Amirlerinin Meclis'te uygulanacak yeni güvenlik önlemlerini belirlemek amacıyla yaptığı toplantıda basın mensuplarına akşam 20:00'den sonra kulis yasağı getirilmesinin gündeme geldiği belirtildi. PMD, bu öneriyi demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne aykırı gördüğünü ve kabul edilemez bulduğunu açıkladı.

Parlamento Muhabirleri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, TBMM İdare Amirlerinin Meclis'te uygulanacak yeni güvenlik önlemlerini belirlemek amacıyla yaptığı toplantıda basın mensuplarına akşam 20:00'den sonra kulis yasağı getirilmesinin gündeme geldiği belirtildi. PMD, bu öneriyi demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne aykırı gördüğünü ve kabul edilemez bulduğunu açıkladı.

Parlamento Muhabirleri Derneği'nden (PMD) yapılan yazılı açıklamada, TBMM İdare Amirlerinin Meclis'te uygulanacak yeni güvenlik önlemlerini belirlemek amacıyla yaptığı toplantıda basın mensuplarına akşam 20:00'den sonra kulis yasağı getirilmesinin gündeme geldiği belirtildi. TBMM Başkanlık Divanı onayına sunulacak 'Güvenlik Eylem Planına' AK Parti, CHP ve MHP'li İdare Amirlerinin imza koyduğu bildirilen açıklamada, "Parlamento muhabirlerine kulis sınırlaması 'güvenlik eylem planı' içinde önerilmektedir. Gazetecilerin 'güvenliği tehdit eden' bir yapı olarak görülmesi son derece düşündürücüdür. Akşam 20.00'dan sonra TBMM kulislerinde gazetecilerin görmesi istenmeyen, gizlenecek olan nedir? O da bir başka soru işaretedir. Bu öneri, Meclis'te kamusal görev yapan parlamento muhabirlerinin basın özgürlüğünü engelleme riski barındırmaktadır. Parlamento muhabirleri, demokrasinin beşiği olan Meclis'te halkın haber alma hakkı adına bulunmakta ve denetim görevi yapmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Kamusal alan olarak kabul edilen Meclis kulislerinin de bu çerçevede parlamento muhabirlerinin habere ulaşmalarında önemli bir işlev gördüğü belirtilen açıklamada, "'Güvenlik' adı altında getirilen öneri, Anayasa'nın ve Meclis İçtüzüğünün ruhuna ve basın özgürlüğünü düzenleyen maddelerine de aykırıdır. Parlamento muhabirleri, 23 Nisan 1920'den bu yana TBMM çatısı altında sokaktaki insan adına denetim görevi yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Meclis kulisleri, parlamento muhabirlerine açıktır. Parlamento muhabirleri 95 yıldır demokrasi dışı girişimlere, darbelere, basın ve ifade özgürlüğünü sınırlamak isteyen antidemokratik anlayışlara direnmiş, kamusal görev bilinci ile her türlü yasağa, basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan girişimlere tepki göstermiştir. 51 yaşına basan PMD de kurulduğu günden bu yana basın özgürlüğü, halkın bilgilenme hakkı ve demokrasinin sınırlarının genişletilmesi konusunda mücadele vermiş, yönetimlerin bu alanları daraltma çabalarına her zaman karşı durmayı görev bilmiştir" denildi.

"BASIN, DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR"

Basının, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğuna dikkat çekilen açıklamada, demokratik toplumlarda basınının görevinin de kamu yararını gözeterek haber ve bilgi vermek olduğu ifade edildi. Meclis kulisinde 'güvenlik' gerekçesiyle basına sınırlama getirmenin, 'yasakçı' bir anlayışa kapı aralamak anlamına geleceği belirtilen açıklamada, "Parlamento muhabirlerinin olmadığı, yasaklanıp sansürlendiği bir Meclis düşünülemez. Bizler, toplumun Meclis'teki gözü, kulağı, diliyiz. Kulisleri kapatmak, parlamento muhabirlerinin girişlerini sınırlamak parlamentoyu halka kapatmak demektir. Parlamentoda gazetecileri engellemek doğrudan halkın haber alma hakkını engellemenin yanı sıra demokrasiyi de engellemek ve güçsüz bırakmak anlamına gelir. Bu hem basın özgürlüğüne yönelik ağır bir darbeyi beraberinde getirebilir hem de halkın haber alma hakkının ortadan kaldırılmasına neden olabilecek 'sansürcü' anlayışlara zemin hazırlar" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Parlamentoların görevi basın ve ifade özgürlüğünün önünü açmak, engelleri kaldırmak, kamunun doğru bilgilenmesi için çaba harcamaktır. Meclis'in dünyada örneği olmayan 'yasağa kapı aralama' yolunu seçmesi kaygı verici olacak; demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü ile bağdaşmayacaktır. Halkın gerçeği öğrenme hakkı başta iktidarlar olmak üzere herkes tarafından her koşulda korunmalıdır. Bir ülkede gerçekler bilinmiyorsa insanlık adına vahim gelişmelerin olması kaçınılmazdır. Parlamento Muhabirleri Derneği, bu öneriyi demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne aykırı görmekte, kabul edilemez bulmaktadır. Sayın Meclis Başkanı ve TBMM Başkanlık Divanı'nın saygıdeğer üyeleri bu öneriye onay vermemeli, Anayasa, İçtüzük ve evrensel demokratik ilkeleri gözeterek kısmi yasağa karşı durmalıdır. Bilinmelidir ki, parlamento muhabirleri her türlü sınırlama, yasaklama girişimlerine karşın basın özgürlüğü ve demokrasinin yanındaki duruşunu taviz vermeden sürdürmeye dün olduğu gibi bugün de kararlıdır. Parlamento muhabirleri 95 yıldır olduğu gibi bundan sonra da TBMM'ye ayna tutmaya; toplumun 'gözü, kulağı, sesi' olmaya devam edecektir."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık