Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Milletvekili Küçükcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rapor Sundu
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Milletvekili Küçükcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rapor Sundu

AK Parti Adana Milletvekili ve AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Prof. Dr. Talip Küçükcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'nin yurt dışında temsilinin daha etkin sürdürülmesi ve İslam karşıtlığı ile mücadelede Türkiye'nin öncü rol üstlenmesine ilişkin değerlendirme ve önerilere yer veren bir dosya sundu.

AK Parti Adana Milletvekili ve AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Prof. Dr. Talip Küçükcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'nin yurt dışında temsilinin daha etkin sürdürülmesi ve İslam karşıtlığı ile mücadelede Türkiye'nin öncü rol üstlenmesine ilişkin değerlendirme ve önerilere yer veren bir dosya sundu.

Siyasi kariyerine başlamadan önce üniversite öğretim üyeliği, SETA Dış Politika Koordinatörlüğü, AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilciliği görevlerinde bulunan ve halen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı olarak yurt dışındaki kurum ve kuruluşlar ile sürekli iletişim halinde olduğu bilinen AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu dosyada siyaset, akademi, düşünce kuruluşları, medya ve iş dünyasında Türkiye'ye yönelik büyük bir ilgi olduğunu ifade etti. Bu ilginin Türkiye'de sürdürülen başarılı politikalar ve projelerden kaynaklandığını belirten Milletvekili Küçükcan, sunduğu dosyada Türkiye'nin iddialarının artması, bölgesel ve küresel düzlemde kendine yeni alanlar açması, müesses nizamı eleştirmesi gibi başlıca nedenlerden dolayı son yıllarda haksız bazı eleştirilere maruz kaldığına işaret etti.

Son aylarda dozu artan eleştirilerin büyük bir kısmının Türkiye'ye ilişkin bilgi eksikliği, ön yargılı bakış açısı, ülkesine yabancılaşmış aydınlar, FETÖ ve PKK gibi terör örgütleri ve bunların yandaşlarının karalama kampanyalarının ürünü olduğunu belirten Milletvekili Küçükcan, Cumhurbaşkanına sunduğu dosyada Türkiye'nin kaydettiği gelişmelerin ve karşılaştığı risklerin daha iyi anlatılması için devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının yaptıklarına ilaveten özel çalışmaların yapılmasının yararlı olacağını belirtti. Bu kapsamda dosyada şu önerilere yer verildi:

"Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Avrupa Parlamentosu, AGİT ve İİT kanalıyla parlamenter diplomasinin imkanlarını daha etkin kullanmak amacıyla farklı siyasi gelenekleri yansıtan ülke temsilcilerini ve grup başkanlarını Türkiye'ye davet ederek siyasetçiler ve kurumlar ile bir araya getirerek doğrudan etkileşim ve hukuk oluşturulmasını sağlamak.

Türkiye'deki mevcut milletvekilleri ve önceki yıllarda vekillik yapanlardan ekipler kurarak bilhassa Batı başkentlerini ziyaret etmelerini ve muhatapları ile bir araya gelmelerini sağlamak ve teşvik etmek suretiyle parlamenterler arası diplomasiyi artırmak.

İş dünyasının önde gelen temsilcilerinin özel temsil misyonlar yüklenmelerini sağlamak ve yurt dışında muhataplarına Türkiye'deki gelişmeler hakkında bilgi vermelerini ve güven artırıcı ilişkiler kurmalarını sağlamak, yatırımcıların ikna edilmesine katkılarını temin etmek.

Aydınların söylem inşasına etkisini göz önüne alarak Türkiye'deki kamu üniversitelerinin ve medya kuruluşlarının yurt dışındaki üniversiteler ve medya mensupları ile etkileşimini genişletmek ve derinleştirmek suretiyle daha çok sayıda bilim insanı, araştırmacı, öğrenci ve medya mensubunun Türkiye'ye gelişinin kolaylaştırılmasını sağlamak.

Avrupa başta olmak üzere yurt dışında çok sayıda Türk ve Müslüman yaşamaktadır. Ayrıca akraba ve soydaş toplulukların sayısı da hayli fazladır. Bu nedenle tarihi ve kültürel bağları temele alan Türk ve Müslüman diyasporası siyasetinin kurumsallaştırması; STK'lar aracılığı ile yurt dışında yaşayan Türkler, akraba topluluklar ve Müslüman diyasporaya yönelik etkinliklerin çeşitlendirilerek artırılması sağlanmalıdır."

İki yıl süre ile AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilciliği yapan AK Parti Milletvekili Küçükcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu dosyada Batıda kaygı verici boyuta ulaşan İslam karşıtlığı ile mücadelede kurumsallaşma ihtiyacı olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin liderlik rolü üstlenebileceğini belirterek aşağıdaki önerileri sundu:

"Dışişleri Bakanlığı veya Başbakanlık bünyesinde Müslümanlara Karşı Ayrımcılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele birimi ihdas edilmesi, bu konudan sorumlu bir veya daha fazla sayıda büyükelçi atanması, AGİT ve BM üyeleri ve ilgili kuruluşlar ile özel/etkin ilişkiler kurulmasına katkıda bulunacak bir sekretaryanın oluşturulması önem arz etmektedir.

Türkiye'nin öncülüğünde İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde Müslümanlara Karşı Ayrımcılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele özel biriminin ihdas edilmesi, bu konuyu küresel ölçekte gündeme taşıyacak çeşitli İslam ülkelerinden büyükelçilerin atanması, İslam karşıtlığı ile mücadele özel birimin kurumsal yapısının İstanbul'da oluşturulması önem arz etmektedir."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık