Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Kılıçdaroğlu 'Dürüstlük Taahhütnamesi'ni İmzaladı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Kılıçdaroğlu 'Dürüstlük Taahhütnamesi'ni İmzaladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Açık Koalisyon' girişiminin 'Dürüstlük Taahhütnamesi' kampanyasına katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Açık Koalisyon" girişiminin "Dürüstlük Taahhütnamesi" kampanyasına katıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Uluslararası Şeffaflık Derneği öncülüğünde oluşturulan "Açık Koalisyon" girişiminin "Dürüstlük Taahhütnamesi" kampanyasına katıldı. Kılıçdaroğlu, "İyi yönetişimin temel ilkeleri olan şeffaflık ve hesap verebilirlik, aynı zamanda kamu yararının gerçekleşmesi ve demokrasinin gelişmesini amaçlayan her siyasi aktör, kurum ve kuruluşun benimsemesi gereken temel unsurlardır. Bu ilkelerin kamu yönetiminde benimsenmesi yolsuzluk risklerini azaltıp, ekonomik gelişmeyi ve toplumsal refahı arttırırken, gelirin daha eşitlikçi ve adil dağıtılmasını sağlar. Son yıllarda kamuoyunda artan yolsuzlukla mücadele beklentisi, sivil toplumun şeffaf ve hesap verebilir bir siyasetin gerçekleştirilmesi hedefi, TBMM'nin 26. Dönem milletvekillerinin de temel hedefi olmalıdır" ifadelerinin yer aldığı "Dürüstlük Taahhütnamesi"ni imzaladı.

Taahhütnameye göre bu hedefe hizmet ettiğini deklare eden Kılıçdaroğlu, "TBMM'nin 26. Dönemi'nde görev süresi boyunca yolsuzlukla mücadele etmeye, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumlarında, politikalarında ve yasalarında şeffaflık, hesap verebilirlik, dürüstlük ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin esas alınmasını destekleme" sözü verdi.

8 MADDELİ TAAHHÜTNAMEYE ISLAK İMZA ATTI

Kılıçdaroğlu'nun taahhütnameyle verdiği sözler şöyle:

"- Anayasaya ve ilgili mevzuata bağlı olarak milletvekilliği görevimi yerine getirirken her yıl şahsımın, eşimin ve çocuklarımın mal varlığını, varsa borçlarımızı, diğer mali yükümlülüklerimizi ve varsa hisse paylarımızla birlikte şirket ortaklıklarımızı kamuoyu ile paylaşacağım.

- Akraba ve yakınlarım veya milletvekilliği dışında kendi işim dolayısıyla ilgili bulunduğum ya da doğrudan yönetim kurullarında üye olduğum şirketlerle şahsımın ve birinci dereceden yakınlarımın bağış yaptığı kurumlarla, ödül veya onursal Unvan aldığım kurum ve kuruluşlarla, kamu politika ve kararlarını etkileyebilecek ya da onlardan etkilenebilecek her türlü çıkar çatışmasından kaçınacağım ve söz konusu çıkar çatışmalarını önceden beyan edeceğim.

- İhale, ruhsat, imar planı değişiklikleri, kredi, teşvik gibi her türlü kamusal işlem sürecine siyasi gücümü kullanarak müdahil olmayacağım.

- Herhangi bir akrabamın ve yakınımın ya da bir başka kişinin özel veya kamu kurum ve kuruluşları ile kar amacı gütmeyen bir kurumda herhangi bir göreve getirilmesi, iş bulması vb. konular için aracı olup, siyasi gücümü kötüye kullanmayacağım.

- Hiçbir yasa dışı çıkar ilişkisi içinde olmayacağım; hangi ad altında olursa olsun bir yakınım ya da bir özel veya tüzel kişi için görevimin ifasıyla ilgili bir işi yapmak veya yapmamak suretiyle herhangi bir menfaat elde etmeyeceğim. Doğrudan ya da herhangi bir kişi veya kurum aracılığıyla teklif edilecek hiçbir hediyeyi değeri ne olursa olsun kabul etmeyeceğim.

- TBMM'nin 26. Dönemi sonrasındaki milletvekili genel seçimlerinde tekrar aday olursam kişisel seçim kampanya bütçemi, bütçe kaynaklarımı ve kampanya harcamalarımı seçim sonrasında kamuoyuna açıklayacağım.

- Siyasi Ahlak Yasası'nın çıkartılması ve Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nde yer alan yolsuzluk suçları yönünden milletvekili dokunulmazlığının ve kamu görevlilerinin her türlü soruşturma ve yargılama ayrıcalığının kaldırılması için çaba göstereceğim.

- Yukarıdaki taahhütleri gerçekleştirirken ve özellikle siyasetin finansmanının şeffaf ve hesap verebilir olması ve yolsuzlukla mücadele konularına ilişkin yasama sürecinde bu konularda çalışan sivil toplum örgütleri ve diğer ilgililerle işbirliği yapacağım."

AÇIK KOALİSYON KURUMUNA ÜYE KURUMLAR

"Açık Koalisyon" girişimine üye olan kurumlar şöyle:

"Diyarbakır Barosu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Eşit Haklar için İzleme Derneği (ESHİD), Genç Avrupalılar Derneği, İzmir Romanlar Derneği, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), Korsan Parti Hareketi, Kürt Demokrasi Kültür ve Dayanışma Derneği (KURD-DER), Ortak Gelecek için Diyalog Derneği, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Sivil Düşünce ve Yönetişim Platformu, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Uluslararası Şeffaflık Derneği, Van Barosu, Yerel Katılımı Destekleme Derneği, Yuva Derneği."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık