Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Hükümet Sözcüsü Çelik:
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Hükümet Sözcüsü Çelik:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcü'sü Ömer Çelik Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılması ile ilgili olarak konuştu. CHP'nin tartışmaktan kaçtığını kaydeden Çelik, 'CHP'nin kötü alışkanlıkları bugünlerde tekrar nüksetti' şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcü'sü Ömer Çelik Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılması ile ilgili olarak konuştu. CHP'nin tartışmaktan kaçtığını kaydeden Çelik, "CHP'nin kötü alışkanlıkları bugünlerde tekrar nüksetti" şeklinde konuştu.

Anayasa Uzlaşama Komisyonu'nun dağılması ile ilgili AK Parti Genel Merkezi'nde konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Tüm bu tutumlar masadan kaçmak, Türkiye'de özgürlükçü bir sistemin olmasını engellemek adına CHP tarafından ortaya konulmuş yanlış tutumlardır" dedi.

Çelik, CHP'nin masadan kaçmak adına yanlış adımlar attığını belirterek şunları kaydetti:

"Ankara'nın Başkent olması, İstiklal Marşı, bayrak bu konularda baştan karar verelim diyorlar. Bu konularla ilgili bir tartışma yok ki. AK Parti bu değerleri başının üzerinde taşıyan bir siyasi kadrodur. Bütün bunlar masadan kaçmak, Türkiye'de özgürlükçü bir sistemin oluşmasını engellemek adına CHP tarafından ortaya konulmuş son derece yanlış bir tutumdur."

"TOPLUMU İKNA ETME UMUTLARI YOK"

CHP'li vekillerin toplumu ikna etme umutları olmadığı için görüşmelerden kaçtıklarının altını çizen Çelik, "Bir komplonun parçası olmak istemiyoruz. 6 ay sonra önümüze çıkacak Bakanlık sistemi tartışmalarının parçası olmak istemiyoruz diyorlar. Bu nasılsa 6 ay sonra da bir sene sonra da toplumu AK Parti ikna edecek demek. Kendilerinin toplumu ikna etmek gibi bir umutları ve iddiaları yok" diye konuştu.

Meclis Başkan İsmail Kahraman'ın sürecin şeffaf yürütülmesi konusunda hassas olduğunu söyleyen Çelik, "Önceki komisyonda da bu tartışmaların kamuoyuna açıklanmasının son derece verimli olacağı, bunun anayasa yapım sürecinde toplumun bilgilendirilmesinin kazanımlarının olacağını ifade etmişti. O sebeple son yapılan toplantıların ve bu toplantının tutanaklarının açıklanmasını talep ediyoruz. Zaten bunlar şeffaftı açıklandığı zamanda bir kez daha görülecek, CHP'nin milletten gelen bir taleple başlayan komisyon çalışmasını nasıl sabote ettiği" ifadelerini kullandı.

Çelik esasta mutabakatın 6 ay sonra kararlaştırılacağını ve herkesin önerilerini getireceğini söyleyerek en güçlü kuvvetler ayrılığını kimin vereceğini, en güçlü yargı bağımsızlığını kimin önereceğini tartışmak istediklerini aktardı.

"CHP'NİN GÖRÜŞLERİNİ HER ZAMAN ALMAK İSTERİZ"

CHP'nin Ana Muhalefet Partisi olarak her zaman görüşlerini almak istediklerini açıklayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir diğer konu ise CHP milletin talebinin yerine getirilmesi konusunda katkı verecekse masanın etrafında Ana Muhalefet Partisi olarak bulunmalıdır. CHP'nin Türkiye'nin meseleleri ile ilgili bizimle görüşmek istemesini her zaman kazanım olarak görürüz. Başbakanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile yaptığı her toplantısında istedikleri arkadaşımızın onları bilgilendireceğini söylüyor. Çünkü biz CHP'nin sözünün kalitesinin yükselmesini istiyoruz. Ana muhalefet partisinin eleştirisinin kalitesinin yükselmesini istiyoruz. Güçlü bir muhalefet bizim için korku unsuru değil güven unsurudur. Ama ben masanın etrafında oturmam benim söyleyecek sözüm yok kimsenin de söz söylemesine müsaade etmem gibi bir tavır gayri siyasi bir tavırdır. Biz bu tavrı tanımayız. Mecliste bulunan diğer partilerin iradesi aynen davam ediyorsa onlarla anayasa çalışmalarını yürütmeye hazırız."

"ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çalışmaların AK Parti tarafından sekteye uğratılmamasını istediğini sözlerine ekleyen Çelik, "Çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca CHP sözcüleri az önce Meclis Başkanı görüşmeleri sona erdirdi gibi sözler sarf etti ve Başkanlık Sistemi tartışılırsa görüşmelere katılmayız diyerek görüşmeleri sabote ettiklerini açıkça belirttiler. Parlamenter sistem ne kadar meşru ise Başkanlık sistemi de o kadar meşrudur. Kuvvetler ayrılığı yargı bağımsızlığı, yargının tarafsızlığı vatandaşın özgürlüklerinin teminat altına alınması, ülkeyi yalnızca vatandaşların yönetmesi, darbelere bir daha geçit verilmemesi için en uygun öneriyi kim getiriyor toplumun önünde tartışalım diyoruz. Biz bunları tartışmayız diyorlar. Kendilerini milletin taleplerini görmezden gelen bu antipolitik tutumlarıyla baş başa bırakıyoruz. CHP'nin sabotajlarına Türkiye'nin sivil siyasetini karıştırmadan yolumuza devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.

"CHP KARAR MERCİ DEĞİLDİR"

Çelik CHP'li vekillerin Başkanlık sistemini sabote etme haklarının olmadığını kaydederek şöyle konuştu:

"CHP Milletvekilleri Başkanlık Sistemi'ni konuşturmayız diyorlar. Biz de diyoruz ki: Siz meşrutiyetin ne olacağına karar veren bir merci değilsiniz. Tartışmaya meşrutiyet çizemezsiniz. Başkanlık Sistemi de meşru bir sistemdir Parlamenter Sistem de meşru bir sistemdir. Bunlardan hangisinin Türkiye içim daha sağlıklı bir sistem olduğuna tartışarak karar vereceğiz. En sonunda da nihai kararı millet verecek. Ama siz anayasal olarak meşru olan bir şeyi tartıştırmayız diyerek militarist bir parti görünümüne girdiğiniz zaman zaten tartışacak bir şey kalmıyor. Biz açık bir şekilde şunu söylüyoruz, bu masa açıktır. Bu masa Genel Başkanımız'ın inisiyatifi doğrultusunda ortaya çıkan iradeler neticesinde kurulmuştur. Buyurun her şeyi tartışalım. Anayasa çerçevesinde meşru olan tüm sistemleri tartışalım. CHP'nin özel bir meşruiyet alanı oluşturmasına Türkiye'nin ihtiyacı yoktur. Biz sistemin Başkanlık Sistemi olmasını istemiyoruz diyebilirler. Ama tartıştırmam demek gayri meşru ve apolitik bir tutumdur."

"SÜRECİ BERABER YÜRÜTELİM DİYORUZ"

Herkesin kendileri gibi düşünmesini istemediklerinin altını çizen Çelik, "Diğer iki partiye sizinle başkanlık sistemine tartışalım demiyoruz. Buyurun Yeni Anayasa yapma ürecini beraber yürütelim diyoruz. Herkes bizim gibi düşünsün de istemiyoruz. Tartışacağız, ortak akılla milletin menfaatleri doğrultusunda siyasi aklı devreye sokarak, fikirleri yarıştırarak doğruyu bulmaya çalışacağız. Hiç kimsenin benim dediğin doğrudur. Onun dışındakiler batıldır gibi bir tavır takınmaya hakkı yok" diye konuştu.

Yeni Anayasa'nın milletin talebi olduğunu kaydeden Çelik, bazen esasa ulaşılamasa bile meşru yöntemleri sonuna kadar kullanmak gerektiğini kaydetti.

Çelik, "Yeni anayasa yapma sürecinin yeni anayasa kadar kıymetli olduğunu söylüyoruz. Herkes çalışmalara katılarak fikrini söyleyecek ve yeni anayasaya ulaşmaya çalışacağız. Siyaset tartışma sanatıdır. Tek parti mantığıyla son kararı ben söylerim veya ilk sözü ben söylerim anlayışı olmaz. Milleten gelen talep henüz tartışılmadan sabote edilmez. Anayasa sürecine devam etseydik sivil siyaset üzerine çok zevkli tartışmalar yaşanacaktı. Siyaset felsefesi üzerine çok verimli tartışmalar olacaktı. Muhtemelen CHP bu sebepten masadan kaçtı." ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık