Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 'Rusya'nın Yaptırım Kararları Çelişkili Bir Durum'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 'Rusya'nın Yaptırım Kararları Çelişkili Bir Durum'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'Biz hiçbir zaman gerilim siyasetinden, kutuplaşma siyasetinden yana olmadık. Mesela Rusya söz konusu olduğunda üzerimizdeki bütün baskılara rağmen Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımları doğru bulmadık, uygulamadık. O dönemde de Rusya ile ilişkilerimizi iyi tuttuk. Bütün bunlardan sonra şimdi Rusya'nın Türkiye'ye karşı bir takım yaptırım kararları alması çelişkili bir durumdur' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Biz hiçbir zaman gerilim siyasetinden, kutuplaşma siyasetinden yana olmadık. Mesela Rusya söz konusu olduğunda üzerimizdeki bütün baskılara rağmen Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımları doğru bulmadık, uygulamadık. O dönemde de Rusya ile ilişkilerimizi iyi tuttuk. Bütün bunlardan sonra şimdi Rusya'nın Türkiye'ye karşı bir takım yaptırım kararları alması çelişkili bir durumdur" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türk askerinin Musul'daki nöbet değişimine ilişkin, "DAİŞ'le mücadele bağlamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Peşmerge güçlerine, 'Halk Güçleri' diye bilinen 'Haşdi Şabi' denen gruplara verdiği eğitimle ilgili bir trafik yaşandı. Bu yeni bir olay değil aslında. 2014 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri orada DAİŞ'le mücadele kapsamında Irak güçlerine eğitim vermektedir. Fakat son dönemde yapılan bir takım tahkimat, özellikle DAİŞ'le ilgili güvenlik sorunlarından dolayı basına da biraz abartılı bir şekilde yansıtıldı. Burada bununla ilgili Sayın Başbakanımızın bildiği gibi mevkidaşı Irak Başbakanı Sayın İbadi ile bir teması oldu, kendisine bir mektup gönderdi bu konuların hepsini, detaylarını içeren. Dışişleri Bakanlarımız, Savunma Bakanlarımız görüştüler, ilgili birimlerimiz bu konuyu takip ediyorlar. Bizim Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği konusundaki hassasiyetimiz son derece nettir. Yani 'Irak'ı üçe bölelim, parçalayalım' diye tartışmaların yapıldığı dönemlerde Türkiye her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunmuştur. Irak halkının iradesinin yansıtılmasını savunmuştur. Bu nedenle temel mesele DAİŞ'le mücadele konusunda kararlı bir tavır sergilenmesi ve Iraklı kardeşlerimize de özellikle Musul'un kurtarılması noktasında gerekli desteğin verilmesidir" ifadelerini kullandı.

"BİZ HİÇBİR ZAMAN GERİLİM, KUTUPLAŞMASI SİYASETİNDEN YANA OLMADIK"

Rusya'nın 1 Ocak'tan itibaren Türkiye'ye uygulamayı planladığı yaptırımları değerlendiren Kalın, "Biz hiçbir zaman gerilim siyasetinden, kutuplaşma siyasetinden yana olmadık. Mesela Rusya söz konusu olduğunda üzerimizdeki bütün baskılara rağmen Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımları doğru bulmadık, uygulamadık. O dönemde de Rusya ile ilişkilerimizi iyi tuttuk. Bütün bunlardan sonra şimdi Rusya'nın Türkiye'ye karşı bir takım yaptırım kararları alması çelişkili bir durumdur" dedi.

Aynı şeyin İran için de geçerli olduğunu söyleyen Kalın, "Zaman zaman İran'dan da bir takım açıklamalar geldiğini görüyoruz. Burada da şunun altını çizelim; barışçıl nükleer enerjiye ulaşma konusunda biz her zaman İran'ın yanında olduk. Bunun onun bir hakkı olduğunu ifade ettik. Ama tabii ki nükleer silah yapma konusunda, bölgenin bütün nükleer silahlardan arındırılması konusunda ilkesel bir duruşumuz var. Aynı şekilde İran'a karşı da herhangi bir yaptırım süreci içerisinde olmadık. Tam tersi İran'la ilişkilerimizi siyasi, ekonomik, kültürel boyutlarda güçlenmesi için elimizden geleni yaptık. Aynı şekilde gene en zor zamanlarda biz her zaman Irak halkının, Irak devletinin yanında olduk. Gerek mültecileri kabul, gerek insani yardımların ulaştırılması, gerek askeri eğitim verilmesi konusunda. Bütün bu alanlarda biz her zaman Irak'ın, Iraklı kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

BATI'DA İSLAM KARŞITLIĞI

Özellikle Paris saldırılarının ardından Batı'da yükselişe geçen İslam ve Müslüman karşıtı ırkçı eğitimlerin endişe verici noktalara ulaştığını vurgulayan Kalın, "İslam'ın terörle bir ilgisi olmadığının" altını çizdi. "İslam'ın adını kullanarak terör yaptığını söyleyenler bildiğiniz düpedüz terörlerdir, teröristlerdir, terör örgütleridir" diyen Kalın, şunları söyledi:

"Bunları İslam'la, Müslümanlar'ın inancı, tarihi, medeniyeti ve kültürüyle ilişkilendirmek tarihi gerçeklerle uyuşmadığı gibi siyasi anlamda da bugün sadece gerilimleri artırmaktan başka bir işe yaramaz. Başka dinler adına terör eylemi yapanlar, başka inançlar adına terörist saldırılarda bulunanlar olduğunda o dinle terör bir araya getirilmezken İslam ve terör kelimelerinin bu kadar rahatça, sorumsuzca bir araya getirilmesi elbette kabul edilemez. Bu noktada nasıl Avrupa'da antisemitizme bir insanlık suçu olarak karşı çıkılıyorsa aynı şekilde İslam ve Müslüman karşıtı, ırkçı eğilimlere de açık ve net bir tavır sergilenmelidir. Çünkü ikisi de insanlık suçudur. İkisi de bir grup insanı sadece dini inancından dolayı, milliyeti, kültürü, tarihinden dolayı töhmet altında bırakmakta, bir takım tehditlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu konuda da net bir tavır sergilenmesi siyasi liderlerden dini liderlere kadar bütün görevlilerin üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi büyük önem arz etmektedir. Bu süreç içerisinde birçok Batılı müttefikimiz, Avrupalı dostlarımız da sorumluluk sahibi açıklamalar yaptılar. Ama bunların daha da güçlendirilmesi önem arz ediyor."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Paris ve Katar ziyaretlerinin ardından Türkmenistan ziyareti olacağını belirten Kalın, "Türkmenis'ta tarafsızlık anlaşmasının yıl dönümü nedeniyle dost ve kardeş ülke Türkmenistan'a bir ziyaretimiz olacak. Ayrıca bu tören ziyaretimiz vesilesiyle Türkmenistan'da bulunan çeşitli liderlerle de Sayın Cumhurbaşkanımızın ikili görüşmeleri olacak" dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiğinin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini vurgulayarak, "Önümüzdeki aylarda özellikle Afrika açılımını devam ettirmek bağlamında Cumhurbaşkanımızın Afrika ülkelerine de yapacağı ziyaretler olacak. Tabii aynı şekilde Avrupa Birliği (AB) ile ivme kazanan ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi için gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın, gerek hükümetin, Başbakanımızın, bakanlarımızın çalışmaları yoğun bir şekilde devam edecek. 2016'nın da biz bu vesileyle Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir canlanma, yeni bir hız kazanma dönemi olmasını temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık