Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklama;Bitme Noktasında...
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklama;Bitme Noktasında...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükelçiler ve DEİK İş Konseyi Başkanları ile bir araya geldiği iftar programında konuştu. Vize serbestliğine ilişkin Erdoğan, 'Bir taraftan AB'ye tam üyelik müzakerelerini yürütürken diğer taraftan mülteci sorununa çözüm bulmak için de gayret gösteriyoruz. Terör ile mücadele kapasitesini zaafa uğratacak hiçbir adımı atmamız elbette mümkün değildir. Vize serbestesi için gerekli adımları biz sürdürdük. Aslında bitme noktasında. Bu konuda Türkiye'nin terör ile mücadele hasiyetlerini de gözeten olumlu bir netice alacağımıza ben inanıyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükelçiler ve DEİK İş Konseyi Başkanları ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Teröre karşı ortak tavır vurgusu yapan Erdoğan, "Bütün Ortadoğu ve İslam dünyası kritik, zor bir dönemden geçiyor. İşgal altındaki Filistin halkı büyük zorluklarla yaşamaya devam ediyor. Türkiye'de, Fransa'da, Amerika'da … yaşanan terör olayları yüzünden yüzlerce masum insan hayatını kaybetti. Dünyanın pek çok yerinde inançlarından, kökenlerinden dolayı insanlar sonu ölümle ile biten ölümlere eziyetlere maruz kalıyorlar. Siz değerli büyükelçilerimiz, işadamlarımız ile bir araya gelmemiz gündemimizde aslında bunlar olmamalıydı. Sahillerimize vuran Aylan bebeğin görüntüsünü insanlık çok çabuk unuttu. Terörizme karşı ortak tavır içinde olmamız gerekiyor. Büyükecelilerin huzurunda tüm dünyaya sesleniyorum; İnsanlığımıza hep birlikte sahip çıkalım, teröriste kökenine ve inancına bakmaksızın karşı duralım" açıklamasında bulundu.


"TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA"

Erdoğan, "Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yaptık. Milli gelire göre yardım sağlayan ülkeler arasında Türkiye birinci sırada" dedi.

"BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ GEREKİYOR"

Birleşmiş Milletler özellikle de Güvenlik Konseyi'nin yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Birleşmiş Milletler özellikle de Güvenlik Konseyi sağlıklı çalışmıyor. İnsanların, toplumların sorunlarına çözüm üretmeyen bir uluslararası kuruluş bir süre sonra etkisini yitirmeye mahkumdur. Bir sorun var. Bu sorunu süratle çözmemiz gerekiyor. Aksi takdirde herkes kendi başının çaresine bakmaya mecbur kalacaktır. Asıl büyük kriz de o zaman başlayacaktır. 'Dünya beşten büyüktür' diyorum. Dünyayı 196 ülkeyi beş ülkenin dudakları arasına mahkum edemeyiz. Hattata hatta bir ülkenin dudakları arasına mahkum edemeyiz. 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın olduğu dünyada, halkı Müslüman olan bir ülke Güvenlik Konseyi'nde yok. Böyle adalet olur mu? Böyle bir Güvenlik Konseyi'nden adalet çıkar mı? Tüm inanç gruplarının temsil edildiği Güvenlik Konseyi'ni olması gerekir. Geçici değil daimi üye olmalı. Bu temsil yetkisi geldikçe, diyecektir ki; ben de adamım be. Beni, de adam yerine koydular ben de burada varım bir temsil yetkim var söz söylüyorum diyecek. Artık dünya 1. Dünya Savaşı'nın şartlarında yaşamıyor. Bu güncellemeyi yapmadığımızda dünya şu anda yaşadığı zulme aynen mahkum olmaya devam edecektir. Güçlü olanın değil haklı olanın zalimin değil mazlumun hukukunu koruyacak bir uluslararası güvenlik sisteminin derhal oluşturup işler hale getirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

(VİZE SERBESTLİĞİ) "TÜRKİYE'NİN TERÖR İLE MÜCADELE HASİYETLERİNİ GÖZETEN OLUMLU SONUÇ OLACAĞINA İNANIYORUM"

Vize serbestliğine ilişkin Erdoğan "Bir taraftan AB'ye tam üyelik müzakerelerini yürütürken diğer taraftan mülteci sorununa çözüm bulmak için de gayret gösteriyoruz. Terör ile mücadele kapasitesini zaafa uğratacak hiçbir adımı atmamız elbette mümkün değildir. Vize serbestesi için gerekli adımları biz sürdürdük. Aslında bitme noktasında. Bu konuda Türkiye'nin terör ile mücadele hasiyetlerini de gözeten olumlu bir netice alacağımıza ben inanıyorum" diye konuştu.

"TERÖRİSTLER SİLAHLARINI GÖMECEK BETONU DÖKECEKLER. KOORDİNATLARINI VERECEKLER BAŞKA ÇIKIŞI YOK"

Terör ile mücadeleye değinen Erdoğan, "Terörizme karşı sonuna kadar mücadele edilecek. Bu teröristler ya silahlarını gömecek betonu dökecekler. Koordinatlarını verecekler. Bunları yapmıyorlarsa bu ülkeyi terk edip gidecekler. Başka çıkışı yok" dedi.

"TERÖRİZM SORUNUNDA SERGİLENEN İKİRCİKLİ TUTUM, DİĞER KONULARIN ÇÖZÜMÜ HUSUSUNDA BİZE ÜMİT VERMİYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un da bulunduğu Ankara'da bulunan tüm Büyükelçiler ve DEİK bünyesindeki iş adamları ile bir araya geldiği iftar programında konuştu. Terörizmle ortak mücadele vurgusu yapan Erdoğan, "Terörizm sorunu karşısında sergilenen ikircikli tutum, diğer konuların çözümü hususunda bize ümit vermiyor. Çünkü, dünyada bunun en ağır bedelini ödeyen ülke biziz. Biz, her zaman teröre karşı işbirliğine hazır olduk. Tüm terör örgütlerine karşı, aynı şekilde muamele edilmedikçe, bu belaya karşı muvaffak olmamız mümkün olmayacaktır" dedi.

"FAİZİN ZULMÜ ALTINA İNİM İNİM İNLEYEN ÜLKELER BİLİYORUM. BAŞTA DA KENDİM ÜLKEM"

Faizin ekonomiye olan etkisine değinen Erdoğan, "Ekonomik uçurumları kapatmadan beşeri dalgalanmaların önüne geçemeyiz. Faizin zulmü altına inim inim inleyen ülkeler biliyorum. Başta da kendim ülkem olmak üzere bundan da kurtulmamız lazım. Faiz yatırımcı için teşvik aracı olacaksa anlamlıdır. Teşvik aracı olamayacaksa zulüm aracı olur yatırımcı için. ABD'de faiz oranı 0,50. Bizde komisyonu ile falan baktığınızda 15,16, 17. Burada yatırım olur mu? Yatırım olsa dahi burada sıkıntı var. Ayakları üzerinde duramayana yatırımcılar. Bu konuda hükümetimiz ile mutabakatımız var inşallah bunu süratle çözeceğiz. İşadamlarımız yanında büyükelçilerimize de sesleniyorum sizleri önemli bir köprü olarak görüyorum Türkiye ile olan ilişkilerde. Bu ilişkilerin artması gerekiyor. DEİK kadar büyükelçilerin de sorumlulukları var. sürenizi lütfen buradaki güzellikler için değil firmalar ile ilişkileri de arttırın" diye konuştu.

"BİZ NE Avrupa'YA NE ORTADOĞU'YA NE DE AFRİKA'YA SIRTIMIZI DÖNERİZ"

Erdoğan, "Terör bazı acı olaylara rağmen kontrol altına alınmış bulunuyor. Yaşanan hadiselerin ihracatımız ve turizmimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin de kısa sürede telafi edileceğine inanıyorum. Biz ne Avrupa'ya ne Ortadoğu'ya ne de Afrika'ya sırtımızı döneriz. Dış politikada karşılıklı saygı ortak değerler ve ortak çıkarlar çevresinde kazana kazan dengesini kurulabileceğine inanıyoruz" dedi.

"AVRUPA SİYASETİNİN SORUNLAR KARŞISINDA TIKANDIĞINDA TÜRKİYE KARŞITLIĞINA YÖNELDİĞİ BİR GERÇEK"

Erdoğan, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini stratejik bir hedef olarak görüyoruz. Avrupa siyasetinin sorunlar karşısında tıkandığını ve çözüm üretemediğini özellikle bu tür durumlarda zaman zaman Türkiye karşıtlığına yöneldiği bir gerçektir bu da bizi üzüyor. Bu tür dönemsel sorunları bir kenara bırakıp stratejik hedeflerimiz üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor" diye konuştu.

"SALONDAKİ TÜM BÜYÜKELÇİLERİMİZ ARTIK GÜVEN MEKTUPLARINI TAKDİM ETMİŞ"

Erdoğan, "Şu anda bugün bu salondaki tüm büyükelçilerimiz artık güven mektuplarını takdim etmiş Büyükecelilerimizdir" dedi.

"MÜSLÜMANLAR, MEZHEPÇİLİĞE, IRKÇILIĞA VE TERÖRİZME KARŞI ÇALIŞMAK ZORUNDADIR"

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "AB ile göçmen sorununa çözüm bulmak için görüşmeleri sürdürüyoruz ama terörle mücadelemizi sekteye uğratamayız. Müslüman ülkeler kendi sorunlarını çözebilmek için çok çalışmalı.

MEZHEPÇİLİĞİ ASLA KABUL ETMİYORUZ. TÜRKİYE AĞIRLIKLI OLARAK SUNNİ'DİR

3 tehlikeye karşı bizim çok akıllı, dikkatli olmamız gerekiyor. Mezhepçiliği asla kabul etmiyoruz. Türkiye ağırlıklı olarak Sunni'dir. Sunniliği asla tabulaştırmayız. Ne Sunni'nin ne de Şia'nın birbirine üstünlüğü var. Müslümanlar, mezhepçiliğe, ırkçılığa ve terörizme karşı çalışmak zorundadır."

"20 TEMMUZ'DAN BU YANA 600'E YAKIN VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK"

Erdoğan, "20 Temmuz'dan bu yana 600'e yakın vatandaşımızı kaybettik. Operasyonlarda içeride ve dışarıda yaklaşık 7 bini aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Durmayacağız bu iş bitecek ya olacak ya olacak bu ülke huzura kavuşacak" dedi.

"GÜNEYİMİZDE BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YAPILANMASINA ASLA MÜSAADE EDEMEYİZ"

Türkiye'nin sınır güvenliğine değinen Erdoğan "Suriye'deki PYD … ülkemiz için tehdit oluşturuyor. Koalisyon güçleri ile sürdürdüğümüz bir mücadele var. Mücadeleyi kararlıkla sürdüreceğiz. Güneyimizde bir terör örgütünün yapılanmasına asla müsaade edemeyiz. Dostlarımızdan özelikle bekliyor yaklaşımlarını gözden geçirmelerini bekliyoruz" diye konuştu.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık