Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Başbakan Davutoğlu: 'Bugün Toledo Üzerinden Franco Polemiği Başlatanlar Şehir, Kültür Ve Medeniyet Cahili'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Başbakan Davutoğlu: 'Bugün Toledo Üzerinden Franco Polemiği Başlatanlar Şehir, Kültür Ve Medeniyet Cahili'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Franco zihniyetiyle Stalin zihniyetini Türkiye'de temsil edenler, kendilerinin olduğu yerde başka hiçbir siyasi harekete, farklı düşünceye izin vermeyecek şekilde terör uygulayanlardır' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Franco zihniyetiyle Stalin zihniyetini Türkiye'de temsil edenler, kendilerinin olduğu yerde başka hiçbir siyasi harekete, farklı düşünceye izin vermeyecek şekilde terör uygulayanlardır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 106'ıncı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Terörle mücadele operasyonlarına değinen Başbakan Davutoğlu, bölge insanının yanında olacaklarına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Hiçbir şekilde onları terör örgütünün insafına terk etmeyeceğiz. Bu olaylar sebebiyle bölge insanlarımızın yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için tedbirler alıyoruz. Açılan yaraları sarmak için eylem planını hazırladık. Cuma günü Mardin'de vatandaşlarımızla buluştuğumuzda bunların ana unsurlarını kamuoyuyla paylaşacağız. Bu hafta hayata geçireceğimiz eylem planımıza yardımcı olacak bir dizi istişare planladık ve yapıyoruz."

"TOLEDO ÜZERİNDEN FRANCO POLEMİĞİ BAŞLATANLAR, ŞEHİR, KÜLTÜR VE MEDENİYET CAHİLİ"

Terörden zarar gören illerde ve ilçelerde yaşayan vatandaşlara her türlü desteği de vereceklerinin altını çizen Davutoğlu, Diyarbakır'ın Sur ilçesi için verdiği Toledo örneğine açıklık getirerek şunları dedi:

"Bu şehirlerimizi, bütün tarihi özellikleriyle muhafaza edip yeniden mimar edeceğiz. Bir gazetecinin Sur'da yapacağımız kentsel dönüşümle ilgili bazı iddialar olduğunu, burada rant oluşacağı gibi bir takım şeyler konuşulduğunu ve bu konudaki kanaatlerimi sorduğunda şunu söyledim; 'Diyarbakır dünyanın en kadim şehirlerinden biridir. Sur'u ben sokak sokak, mimari eserlerini, her özelliklerini bilirim. Diyarbakır bizim gönlümüzün ta derinliklerinde, kimliğimizi şekillendiren şehirlerden biridir. Bugün Toledo üzerinden Franco polemiği başlatanlar, şehir, kültür ve medeniyet cahili. Biz Toledo diyince en dürüst medeniyetini hatırlarız onlar Franco'yu hatırlar. Biz Toledo diyince bir biblo gibi inşa edilmiş, o köklü medeniyetimizin her bir minaresine gözümüzün nuru gibi bakar, oraya baktığımızda güzel medeniyetimizin, İspanya'nın merkezindeki görüntüsünü hatırlarız. Bunlar ise zihinleri Franco zihniyeti olduğu için, Stalin zihniyeti olduğu için sadece onu düşünürler. Ufukları bunların sadece bunlara ulaşır. Orada bir taş bile oynatamazsınız. Bir gökdelen dikemezsiniz. Çünkü kuralları vardır. Biz Diyarbakır'ı hiçbir şeyle karşılaştırmayız. İstismar edecekler ya. Ben kültürel özelliklerin korunması bağlamında Diyarbakır'ı Toledo ile karşılaştırdım diye birinin aklına Franco geliyor, diğerinin aklına da özerklik geliyor. Biz onlara, faşist zihniyetlere faşizmin ne olduğunu da öğretiriz, tarihin ne olduğunu da öğretiriz. Franco zihniyeti arayacaklarsa kendileri aynaya baksınlar. Franco zihniyetiyle Stalin zihniyetini Türkiye'de temsil edenler, kendilerinin olduğu yerde başka hiçbir siyasi harekete, farklı düşünceye izin vermeyecek şekilde terör uygulayanlardır. Biz Diyarbakırımızı, Mardinimizi, Vanımızı, Siirtimizi, bütün bu şehirlerimizi inşa edeceğiz. İstanbul'un kaderi Diyarbakır'in kaderidir demeyiz. Çünkü Diyarbakır biziz biz Diyarbakırız. Ben bir gün İstanbul'u, Konya'yı Diyarbakır'dan ayırt edipte, kaderleri bunların birdir demektense son nefesimi vermeyi tercih ederim. Diyarbakır biziz. Biz Diyarbakırız. Bunlar, dünyasında, zihinlerinde hep bu ülkeyi böldükleri için hep ya etnik temelli yada mezhebi temelli bölüyorlar. Bütün Doğu ve Güneydoğu burada. Biz hitap ettik mi bu ülkenin taşına, toprağına, ırmağına hitap ederiz. Onlar çukur kazarlar biz zirvelere hitap ederiz."

"KİMSE HAM HAYAL GÖRMESİN"

Zarar gören şehirlerin yeniden huzura kavuşturulacağını kaydeden Davutoğlu, "Kimse ham hayal görmesin. Bu şehirleri kaosa, krize sürükleyeceklerini düşünenler, gerekli cevabı alacaklar. Bütün bu topraklar huzura kavuşacak. Devlet üzerine düşen neyse yapacak, bütün yaralar sarılacak. Hayat normal seyrine dönecek. Zalime karşı kudretli, mazluma karşı da merhametli olmaya devam edeceğiz. Esnaf dükkanını açacak, çocuklarımız okullarına gidecek, isteyen herhangi bir tehdide maruz kalmaksızın ibadethanesine gidecek. Allah'ın izniyle terörü bu ülkenin gündeminden bir daha geri dönmemek üzere çıkarıp atacağız. Şehirlerimizde asayişi, huzuru, güveni mutlaka teşhis edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"SPEKÜLASYONLARLA BU MÜCADELEYİ LEKELEMEYE ÇALIŞANLARIN MAKSATLARI BELLİDİR"

Algı oluşturmak adına faaliyetlerin yürütüldüğüne dikkat çeken Davutoğlu, "Yürütülen faaliyetlerin farkındayız. Çeşitli yalan ve iftiralarla, aslı astarı olmayan spekülasyonlarla bu mücadeleyi lekelemeye çalışanların maksatları bellidir. Teröre karşı duramayan, teröristin dili ile konuşan odakların hak ve hürriyetler konusunda bir inandırıcılığı yoktur. Canı pahasına teröristler ile mücadele eden yiğit vatan evlatlarının hakkını kimseye yedirmeyiz. Hukukun, adaletin, özgürlüklerin, insan haklarının teminatı biziz. Bu mücadeleyi verirken teröristle halkı birbirinden özenle ayırt ediyoruz. Cizre Devlet Hastanesine 20 roket atıldığında, oradaki yaralılar ölüme gönderilmeye çalışıldığında bunların sesleri hiç çıkmıyordu. Neden atıyorsunuz bu roketleri diye dönüp sormadılar. O kahraman sağlık çalışanları bütün bölgede ve bütün ülkede zor şartlarda hizmetlerini sürdürüyorlar. Bugün bizi suçlayanlar, bu roketler şifa için faaliyet gösteren ve savunmasız insanların bulunduğu hastaneye atılırken bundan tek bir söz etmediler. Bu insanlık dışı saldırılara karşı tek bir tavır sergilemediler. Biz kim olursa olsun hiçbir yaralı insanı sağlık insanlarından asla mahrum etmeyiz. Gösterdiğimiz bu hassasiyete rağmen sizlerde mutlaka haberdar olmuşsunuzdur. Son günlerde Cizre'ye yönelik bazı iddialar dile getiriliyor. Sözü edilen yaralılar ile ilgili olarak konu bize intikal ettiği zaman hem İçişleri Bakanımız, hem Sağlık Bakanımız, hem bizzat ben konunun takipçisi oldum. Ambulanslarımızın olay maline ulaşması için her türlü çalışmayı gecikmeden yürüttük. Sağlık Bakanlığı ambulanslarını gönderdik, belediye ambulanslarının gönderilmesi için çaba sarfettik. Bu olayda sözü edilen bölge öyle bir bölge ki olay maline gitmeye çalışan görevlilerimiz ateşte kalıyor. Bunlardan bir şehidimizi de Eskişehir'de toprağa verdik. Cizre'de teröristlerin ambulanslara ateş açması, saldırı da bulunması nedeniyle olay mahalline ve o bölgeye ulaşmak mümkün olmadı. Buna rağmen Şırnak valiliği önceki gün iddia edilen yerden gelen bir telefon üzerine en yakın mesafeye 10 ambulans ve 30 sağlık personeli gönderdi, o bölgeye yaklaştı ama gelen kimse olmadı. Ambulanslar binaya yaklaştığında keskin nişancılar ve roketlerle saldırı yapıldı. Siz getirin dediğimizde kimse bir şey getirmedi. Bir takım iftiralarla Türkiye'yi lekelemeye çalışan ve mecliste nutuk atanlara sesleniyorum: Nerede bu yaralılar?" diye konuştu.

"CİZRE'DE OPERASYONLARIN SON AŞAMASINA GELİNDİ"

Cizre'de operasyonların son aşamasına gelindiğini söyleyen Davutoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Çok az bir bölge kaldı. Bu bölgede terör faaliyetlerini yöneten kişilerin de olduğunu biliyoruz. Biz terörle mücadele ederiz. Sonuna kadar da edeceğiz ama yaralı teröristte olsa onu yaralı olarak alır tedavi eder ve adalete teslim ederiz. Türkiye bir demokratik hukuk devletidir. Kim olursa olsun yaralı olduğu anda buna ulaşmaya çalıştık. Örgütün siyasi uzantısı olan milletvekilleri günlerdir bu olay üzerinden meclisi meşgul ediyor. Kamuoyunu galeyana getirmeye çalışan açıklamalarda bulunuyorlar. Hodri meydan. Biz bunların hepsini yaptık. Yapmadı desinler. Hepsi adım adım takip edildi. Cizre'de ölü ve yaralıların olduğu evden tahliyelerin gerçekleştirilmesi, cenaze ve yaralıların alınması için daha önce de defalarca teşebbüste bulunuldu. Morgda en iyi şartlarda tuttuğumuz o cenazeleri mezbahaneye koydular. Bu mu cenazeye saygı? Biz onun üzerine talimat verdik ve gidin o cenazeleri alın ve defnedin diye. Onun üzerine mezbahaneden kendileri defnettiler. Diyarbakır'da bir Elazığlı cenaze için de aynı şeyi yaptılar. Aileyi engellediler, bizim teşkilatımızın devreye girmesiyle toprağa verilebildi. Bunlarda her türlü yalan, iftira var. Tek hedefleri Türkiye Cumhuriyetini küçük düşürmek ve tek hedefleri AK Partiyi halk nezdinde itibarımızı zedelemek."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık