Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
AK Parti Genel Meclis Siyasi İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

AK Parti Genel Meclis Siyasi İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, terörle mücadelenin sadece silahla neticelendirilebilecek bir iş olmadığını belirterek, 'Terörle mücadele tabii ki silahla da yapılacak ama asıl netice alınacak mücadele kültürel, sosyal ve siyasi alanda alacağınız tedbirlerle sağlanır' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, terörle mücadelenin sadece silahla neticelendirilebilecek bir iş olmadığını belirterek, "Terörle mücadele tabii ki silahla da yapılacak ama asıl netice alınacak mücadele kültürel, sosyal ve siyasi alanda alacağınız tedbirlerle sağlanır" dedi.

AK Parti Genel Meclis Siyasi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in katılımıyla AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. Şahin, yaptığı konuşmada, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'nın yeniden teşkilatlandığını belirterek, "Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı niçin vardır? Öncelikle Genel Merkez Siyasi Başkanlığı ne yapar? Bizim parti tüzüğümüze dayalı olarak çıkarılmış olan yönergelerde Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı, partinin siyasi ve hukuki görüşünü geliştirmek ve yaymak gibi önemli bir sorumlulukla yükümlüdür. Aynı zamanda parti görüş ve politikalarının oluşumuna katkıda bulunmak bunun için birtakım paneller, toplantılar ve hatta bilimsel araştırmalar yapar. Partimizin ülkemize ve dünyada gelişen olaylar karşısındaki tavrının ne olması gerektiği konusunda partimize bir noktada yol göstermek, yön vermektir. Böylesine önemli bir sorumluluk bizim omuzlarımız üzerinde. Özellikle insan hak ve özgürlükleriyle ilgili gelişmeleri takip ederek bu alanda doğabilecek sorunların çözümü konusunda da projeler üretmek Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığının önemli görevleri arasındadır" dedi.

Şahin, 14 yıldır iktidarda bulunduklarını, bunu AK Parti kurulur kurulmaz daha 14 aylık bir siyasi partiyken milletin teveccühüyle tek başına iktidara gelmiş bir parti olduğunu hatırlatarak, "Dünya siyasi tarihinde olup olmadığını bilmiyorum ama Türk siyasi tarihinde bunun bir benzeri de yoktur. AK Parti böylesine başarıyla milletimizin teveccühüyle iş başına gelmişken iktidar partisiyken yapacağı önemli görevlerden bir tanesi de Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'nın ülkenin sorunlarını çözmek için hükümet parlamentoya kanun tasarısı, milletvekili arkadaşlarımızın ülkenin sorunlarının çözümüyle ilgili kanun tekliflerini denetlemek üzere oluşturulmuştur. Parti politikalarına uygunluğunu denetleriz. Geçmişte yaptık şimdi de yapıyoruz" dedi.

İl ve ilçe Siyasi Başkanlığı'nın görevleri hakkında bilgi veren Şahin, il ve ilçelerde siyasi, sosyal gelişmeler olabileceğini bunları takip ederek partinin görüşleri istikametinde bir fikir oluşturmak, bir inisiyatif elde etmek ve partinin bu gelişen olaylarla ilgili önemli rol oynamasını sağlayacak kişiler olduklarını söyledi.

"TERÖRLE MÜCADELE SADECE SİLAHLA NETİCELENDİRİLEBİLECEK BİR İŞ DEĞİL"

Şahin, konuşmasında şunları kaydetti:

"Genel Merkezde 3 çalışma grubu oluşturduk; birinci çalışma grubumuz terörle mücadelenin siyasi, sosyal ve kültürel boyutlarını incelemek. Terörle mücadele etmek sadece silahla yapılarak neticelendirilecek bir iş değildir. Terörle mücadele tabii ki silahla da yapılacak ama asıl netice alınacak mücadele kültürel, sosyal ve siyasi alanda alacağınız tedbirlerle sağlanır."

YÖK'le ilgili bir çalışma grubu kurduklarını anlatan Şahin, "Suriye' den, Irak'tan 3 milyona yakın sığınmacı geldi. Bunların yaşadığı sorunlar yok mu? Gelecekleri ne olacak? Türkiye siyasetine Siyasi ve Hukuki İşler birimini katan AK Parti'dir. AK Parti olarak bu iki kavramın içini dolduran icraatlar yaptık. Siyasetin özgürlük alanı AK Parti'yle genişlemiştir. Benim de içinde bulunduğum iki siyasi parti üniversitelerde kılık kıyafet serbest olsun dendiği için kapatılmıştır. Biz AK Parti olarak başa geldiğimizde Türkiye bir siyasi partiler mezarlığıydı. Anayasa değişikliği ilke siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırdık. Türkiye' de siyasetin ve eğitimin özgürlük alanını genişlettik. Siyaset ve Hukuk alanında devrim niteliğinde adımlar attık. Milletimiz teveccühünü devam ettirirse 2023'leri de göreceğiz. Biz siyaseti ülkeye hizmet etmenin aracı olarak görüyoruz. Siyaseti rakiplerine hakaret etmek olarak gören partiler de var. CHP'nin son yaptığı kurultayda Sayın Cumhurbaşkanına ettiği hakaretler dışında akılda ne kaldı? Hakaret etmek acizlerin işidir' diye konuştu.

"PARLAMENTER SİSTEMİ ÇATAL KAZIĞA BENZETİYORUM"

Yeni anayasa çalışmalarındaki son durumu değerlendiren Şahin, "Bizim AK Parti olarak kurulduğumuz günden beri en önemli hedeflerimizden bir tanesi de yeni anayasadır. Darbeciler anayasa yapar da siyasiler yapamaz mı? Bunu ispat etmek zorundayız. Mevcut darbe ürünü anayasaya niye karşısınız? Çünkü mevcut darbe ürünü anayasa bu ülkeyi ve bu milleti devletin ülkesi ve devletin milleti olarak görüyor. 'CHP ve MHP biz asla ilk üç maddeye dokundurtmayız, bu bizim kırmızı çizgimizdir' diyorlar. Aslında kırmızı çizgi olarak söyledikleri darbecilerin iradesidir, 'Darbecilerin iradesine dokundurtmayız' diyorlar. Türkiye, Başkanlık Sistemi'nin de içinde olduğu yeni anayasaya er ya da geç kavuşacaktır. Başkanlık Sistemi'ni AK Parti icat etmiş gibi bir hava yaymaya çalışıyor muhalefet partileri. ABD yıllardır bu sistemi en iyi şekilde uyguluyor. ABD diktatörlükle mi yönetiliyor? Dünyanın en güçlü ülkelerinin başında yer alıyor. Bunun en önemli nedeni ne Başkanlık Sistemi'dir. Türkiye şu an Parlamenter Sisteme dayalı bir hükümet şekli var. Parlamenter Sistemi çatal kazığa benzetiyorum. Çatal kazık üzerine bina yaparsan çaktıkça kazık ikiye ayrılır. Fakat Başkanlık Sistemi'ni düz kazığa benzetiyorum. Ne kadar çakarsanız çakın o kadar sağlam olur, o kadar güçlü olur üzerine kurulan bina da. Bir ülkenin gelişmesinden rahatsız olan ülkeler varsa taşeronları, terör örgütlerini kullanırlar. Türkiye'nin AK Parti iktidarıyla iyi gidişini, kalkınmasını sekteye uğratmak istiyorlar. Bir zamanlar Kürtlerin hakları kullanılmıyor, doğuya hizmet edilmiyor, ana dilleriyle konuşamıyorlar diyorlardı bütün bunlar geride kaldı. Bu ülkede kim kendini nasıl tanımlamak istiyorsa öyle tanımlasın. Silaha sarılmadığı sürece, şiddete başvurulmadığı sürece her düşünce özgürce ifade edilebilsin Türkiye böyle bir noktadadır" ifadelerini kullandı.

"MİLLETİMİZE TAŞLI PİRİNÇTEN YAPILAN PİLAV YEDİRMEYECEĞİZ"

Terörle mücadele etmenin kolay olmadığını belirten Şahin, "Çünkü terör örgütleri kalleştir,arkadan vururlar. Mesela Ankara'da iki gün önce 28 vatandaşımızın hayatına mal olan bir canlı bomba eylemi gerçekleşti. Kimin yaptığını çok şükür güvenlik güçlerimiz ve yargımız tespit etti. Terör örgütlerinin ne zaman, nerede, ne yapacağı belli değildir. Hatta bazı örgütler vardır ki özellikle kendilerini çok iyi gizlerler. Dışarıdan yönlendirilen adına paralel yapı dediğimiz örgütler türedi. Bunlar pirincin içindeki beyaz taş gibidir. Ayıklamak kolay değildir, incelemek lazım. Milletimize taşlı pirinçten yapılan pilav yedirmeyeceğiz. Biz bu topraklarda Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi yıllardır barış içinde yaşadık yaşamaya da devam edeceğiz' diye konuştu.

"AYNI AĞACIN FARKLI DALLARIYIZ"

Şahin, "Etnik kökenlerimiz farklı olabilir ama bu sadece tanışmamız içindir. Dallar farklı kök aynı. Aynı ağacın farklı dalları olan bu insanlar geçmişte olduğu gibi gelecekte de barış içinde yaşayacaktır" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık