Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Adalet Bakanı Bozdağ: 'Memur Gece Silahlı Gündüz Külahlı Olmayacak'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Adalet Bakanı Bozdağ: 'Memur Gece Silahlı Gündüz Külahlı Olmayacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi Gazetede yayınlanan Memurlar Genelgesi'nin muhbirlik genelgesi olmadığını, bu genelge ile memurun halk tabiriyle 'gece silahlı gündüz külahlı' olamayacağını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi Gazetede yayınlanan Memurlar Genelgesi'nin muhbirlik genelgesi olmadığını, bu genelge ile memurun halk tabiriyle 'gece silahlı gündüz külahlı' olamayacağını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Sefa Termal Otel'de belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, başbakanlığın memurlarla ilgili yayımladığı ve bazı gazetelerde Muhbir Genelgesi olarak yorumlanan genelgeyi değerlendirdi. Bakan Bozdağ, başbakanlığın yayınladığı genelgeyi maalesef bazı basın yayın organlarının muhbirlik genelgesi olarak takdim ettiğini belirterek, "Bu büyük bir karalama ve çarpıtmadır. Başbakanlığının yayınladığı genelgeyi herkes okur ve bilir ki bu genelge kimseyi muhbirliğe davet etmemektedir. Genelge kamu görevlilerinin başında amir olanların yasaların kendilerine yüklediği görevleri hatırlatmaktadır" dedi.

Bir kamu görevlisi PKK terör örgütüne DHKP-C terör örgütüne veya başkaca terör örgütlerine legal görünümlü illegal yapılara görevi sırasında görevini de kullanarak yaparsa veya bir başka yerde olursa halk tabiriyle 'gündüz külahlı, gece silahlı' şekilde olamayacağını ifade eden Bakan Bozdağ, "Birisi gece hendeklerin arkasında olup, askere, polise kurşun sıkıyor, ertesi günde gelip de devlet dairesinde bir şey yapıyorsa veya başka başka durumlar varsa bu valilere, kaymakamlara, bakanlıklara, mülkü idare amirlere herkese yasalara ne gerektiriyorsa onu yapın diyor. Yasalar kamuda çalışanların terör örgütlerine destek vermesini himaye etmiyor. Aksine terör örgütlerine ülkesinin huzur ve güvenliğini bozan suç örgütlerine, çıkar amaçlı örgütlere deste vermenin ciddi müeyyideleri var. Meslekten ihracına kadar giden müieyyideleri var. Başbakanlık genelgesi amirlere bu anayasa ve yasaların kendine verdiği görevlerin hatırlatıyor ve bunun gereğinin ivedilikle yapılamasını istiyor. Kimseyi muhbirliğe falan davet etmiyor. Kamu yöneticilerine ve kamuda çalışanlara yasaların kendilerine yükledikleri sorumlulukları ve bu sorumlulukların gereğini yapmaları konusunda esasında bir uyarıdır bu" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE BAZILARI AYDIN OLMANIN ÖLÇÜSÜNÜ SADECE DİPLOMAYA SAHİP OLMAK OLARAK ALGILIYOR"

PYD-YPG terör örgütü üyelerine yönelik Türkiye'nin yaptığı operasyonlara karşı bazı milletvekili ve akademisyenlerin Türkiye aleyhine tavır takınmalarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye'de yaşananlar karşısında Türkiye'de kendini aydın olarak niteleyenlerin objektif olması herkesin beklentisidir. Ama maalesef Türkiye'de yaşanan terör saldırıları ve bu saldırılara karşı güvenlik güçlerimizin yürüttüğü operasyonlar karşısında kendi aydın diye nitelendiren bazı kişiler objektif olmaktan uzak, kimisi ideolojik takıntılarıyla, kimisi başka nedenlerle bir taraftar gibi hareket etmekte. Türkiye Cumuhiyeti'nin vatandaşının huzur ve güvenliğini sağlamak, kamu düzenini tesis etmek temel hak ve hürriyetlerin özgürce kullanıldığı, güvenli bir ortam oluşturmak için yaptığı mücadelede devletin bu haklı mücadelesinin yanında duracağı yerde terör örgütüne onun eylem yapan teröristlerine yakın durmayı hatta daha ileri bir taraftar gibi hareket etmeyi tercih ediyorlar. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Maalesef Türkiye'de her terör saldırısı olduğunda, teröristlerin gerçekleştirdiği saldırılarda askerimiz, polisimiz hatta sivil vatandaşımız şehit olduğunda yaralandığında bundan mutlu olabilecek kadar insanlıktan çıkmış zavallılar var. Terör saldırısında teröristlerin ateşiyle askerimizin polisimizin vatandaşımızın şehit olmasına sevinenler insanlıktan çıkmışlardır. İnsan böyle bir hadisede sevinemez ama böyleleri var. Ben bunlar için belhum edal ifadesini kullanıyorum. Yani öyle bir vasfı taşıyorlar. Yoksa aklı olan kalbi olan vicdanı olan birisi böyle saldırılar karşısında sevinmez. Askerin polisin şehit edilmesinde mutlu olmaz. Vatanını milletini devletini seven, milletin huzur ve refahını arzu eden, barış ve güven içerisinde ülkenin geleceğe taşınmasını isteyen birisi asla sevinemez. Türkiye'de bazıları aydın olmanın ölçüsünü sadece diplomaya sahip olmak olarak algılıyor. Falan yeri bitirdiğinizde aydın oluyorsunuz yahut isimlerinin önünde bazı sıfatlar bulmayı aydın olarak görmeyi yeterli görüyorlar. Aydın olmak sadece diploma ve sıfat sahibi olmak değildir. Aydın olmanın gerektirdiği niteliklere sahip olmakla mümkün olabilir. Teröre tarafgirlik yapanlar, terörün örgütlerinin şehit ettiği askeri polisi sivil insanları geride bıraktığı gözü yaşı insanları görmeyen ve devleti suçlayanlar bu vasfı taşımıyorlar. Bunlar için sayın Cumhurbaşkanımız ifade ediyor, sözde aydınlar veya sözde aydın müsveddeleri denebilir ama bence aydın vasfını bunlar taşımıyor" diye konuştu.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık