Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
AB Bakanlığı'nın Sivil Toplum Diyalogu Programı'nın Dördüncü Aşaması Başladı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

AB Bakanlığı'nın Sivil Toplum Diyalogu Programı'nın Dördüncü Aşaması Başladı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, '80 diyalog projesine yaklaşık 11 milyon Avroluk kaynak tahsis edildi. Bu 80 proje içerisinde faydalanıcısı AB üyesi ülkelerinden olan 15'i, Türkiye'den eş faydalanıcılarıyla birlikte diyalog projelerini yürütecekler' dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "80 diyalog projesine yaklaşık 11 milyon Avroluk kaynak tahsis edildi. Bu 80 proje içerisinde faydalanıcısı AB üyesi ülkelerinden olan 15'i, Türkiye'den eş faydalanıcılarıyla birlikte diyalog projelerini yürütecekler" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, tarafından 2014 yılında kamuoyuna açıklanan ve 2016 yılında güncellenen Türkiye'nin Yeni Avrupa Birliği İletişim Stratejisi kapsamında da yer alan araçlardan biri olan Sivil Toplum Diyalogu Programı'nın dördüncü aşaması Bilkent Otel'de gerçekleşti. Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Bakan Bozkır, AB'ye üyeliğin Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinden sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi ve stratejik bir hedefi olduğunu belirterek, "Bugün ülkemizde sivil toplumu rakip olarak gören eski anlayış yerini sivil toplumu sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesini, bürokrasinin çalışmalarını destekleyecek bu çalışmaların paydasını arttıracak bir zenginlik olarak gören diyalog temelli paylaşımcı yeni bir anlayışa bırakmıştır. Bu anlayışın bir sonucu olarak ülkemizde sivil toplumun alanı hızla genişlemiştir. 1980'li yılların başında 50 kadar sivil toplum kuruluşu olan ülkemizde bugün dernek sayısı, STK 108 bini aşmıştır. Cumhuriyet tarihinin en büyük rakamına ulaşmış olmaktan dolayı da gerçekten iftihar ediyoruz. Sivil toplum gerçekten demokrasinin temel taşlarından bir tanesidir. Görüşleriyle, tenkitleriyle, ürettiği projelerle de hem ülkenin gelişmesine, kalkınmasına, daha ileriye gitmesine hem de gerçekten sivil toplumun gelişmesine katkı sağlayabilecek bir yapıdadır. Bu çerçevede de önümüzdeki dönemde de sivil toplumu geliştirmek, politika oluşturma süreçlerine daha fazla dahil etmek ve süreçleriyle ilgili sorunlarını çözmek için biz sivil toplumla birlikte elele çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"SİVİL TOPLUMU AB KATILIM SÜRECİMİZİN MERKEZİNE OTURTTUK"

"Sivil toplumu AB katılım sürecimizin merkezine oturttuk" ifadesini kullanan Bozkır, şunları kaydetti:

"Yeni AB stratejimizin üç temel ayağından bir tanesini sivil toplumla iletişim faaliyetlerine ayırdık. Bu doğrultuda elimize geçen her fırsatta sivil toplum kuruluşlarımız ile biraraya geliyoruz. Ülke gündemindeki farklı konular hakkında görüş alışverişinde bulunmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede de AB Bakanlığı olarak sivil toplumla diyalog toplantıları düzenlemeye başladık. Geniş bir yelpazeyi temsil eden binlerce STK'dan yaklaşık 20 bin temsilcinin katıldığı ve 10 ilimizde düzenlediğimiz bu toplantılarda güzel bir diyalog ve istişare ortamını da oluşturduk. Gerçek manada tüm kural ve kurumlarıyla birlikte işleyen bir demokrasinin temel unsuru ve AB sürecimizin ayrılmaz bir parçası olan STK'larımızın temsilcilerinin AB kamuoyuna ulaşabilme, mevcut karşılıklı önyargıları ortadan kaldırma ve ülkemizi AB nezdinde daha doğru ve eksiksiz tanıtabilme misyonunda önemli bir köprü olduğuna ve bu görevi layıkıyla yerine getireceğinize olan inancımız tamdır. Bu süreçte faydalanabileceğiniz imkanların başında dördüncü döneminin açılışını yaptığımız Sivil Toplum Diyalogu Programı geliyor. Sivil toplum diyalogu ülkemizi Avrupa kamuoyuna Avrupa'yı da ülkemiz kamuoyuna doğru bir şekilde anlatabilmek ve AB toplumlarını ve toplumumuzu birbirine yaklaştırma hedefimiz açısından yararlanabileceğimiz en önemli aracımız."

"80 DİYALOG PROJESİNE YAKLAŞIK 11 MİLYON AVROLUK KAYNAK TAHSİS EDİLDİ"

2008'den bugüne kadar yürütülen projeyle Türkiye ile AB toplumlarını birbirine yaklaştıran onlarca farklı alanda ortak çalışmaların hayat bulduğunu anlatan Volkan Bozkır, "Sivil Toplum Diyalogu Projesinin dördüncü dönemiyle birlikte 2008 yılından itibaren uyguladığımız Sivil Toplum Diyalogu Projeleriyle Edirne'den Elazığ'a, Mardin'den İzmir'e İstanbul'dan Trabzon'a kadar ülkemizin tüm coğrafyasında ve AB üyesi ülkelerden ortakların yer aldığı 350'nin üzerinde projeye 42,5 Avro'nun üzerinde destek verildi. Bu projeyle ülkemizin AB yolculuğunun önemli neferlerinden olduğundan şüphe duymadığımız STK'larımızın Avrupa'yı tanıması, Avrupa'ya sesini duyurması ve tabi ki Avrupalı toplumlarında STK'lar vasıtasıyla bizlere erişmesi sürecinde gerçekten muazzam fırsatlar sundu.Yeni dönemde AB katılım öncesi yardım aracı IPA kapsamında çevre, enerji, tüketicinin ve sağlığının korunması, adalet, özgürlük ve güvenlik, iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, işletme ve sanayi politikası, tarım ve balıkçılık ile eğitim müktesebatları başlıklarında 80 diyalog projesine yaklaşık 11 milyon Avroluk kaynak tahsis edildi. Bu 80 proje içerisinde faydalanıcısı AB üyesi ülkelerinden olan 15'i Türkiye'den eş faydalanıcılarıyla birlikte diyalog projelerini yürütecekler" ifadelerini kullandı.

"2020 YILINA KADAR YAKLAŞIK 190 MİLYON AVRO'LUK AB KAYNAĞINI STK'LARA TAHSİS EDECEĞİZ"

Bakan Bozkır, konuşması şöyle sürdürdü:

"Tüketici hakları, çevre, enerji bölgesel politika, sanayi, tarım balıkçılık, eğitim gibi alanlarda AB'deki uygulamaların iyi araştırılmasına ve ülkemizin transferine imkan sağlanabilecektir. AB üyelik süreciyle ilgili yürütülen çalışmalara sivil toplumun daha aktif bir şekilde katılımının önü de açılmış olacaktır. Bakanlık olarak sivil toplumun AB sürecine dahil olabilmesi için AB fonlarından azami şekilde kullandırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda AB katılım öncesi yardım aracının ikinci döneminde 2020 yılına kadar yaklaşık 190 milyon Avro'luk AB kaynağını STK'lara tahsis edeceğiz."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık