Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

Ömer Suat MENALİ

KAZAN  DİBİN  KARA… SENİN Kİ  KAPKARA..….

Merhaba Dostlar,

Bugün Hollanda konusuna girmeden önce iğneyi bize batıralım da sonra çuvaldızı başkasına batırmaya sıra gelsin.. Benin hala anlamadığım konu şu 17 -25 Aralık konusu. Hani şu REİZ’in boyuna bu bir “SİVİL DARBEDİR” dediği olayı kastediyorum. Olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış görevlerinden istifa ettirildiler.

Muhalefetin ve merkez medyanın bütün baskılarına rağmen bu bakanlara Yüksek Adalet Divanına gidip Koray Aydın gibi, Mesut Yılmaz gibi kendilerini aklama şansı bile verilmedi. Bir tek Erdoğan Bayraktar öğle bir laf etti ki, bu laf tarihin tozlu raflarında yerini alacak gibi gözüküyor: “ Ben ne yaptıysam Başbakanın bilgisi dâhilindedir” dedi çıktı…
Bu işin iç yüzünü ben az çok biliyorum. Konu üzerine pek çok rivayetler kasetler hatta “Sıfırla yavrum sıfırla …” diye şarkılar bile düzüldü. Ama bu güne kadar REİZ çıkıp da bu işi halka anlatmadı. Hala bu konuyu kendisine sormaya cesaret eden basın mensuplarına verdiği retorik cevap “FETOCU SİVİL DARBE” oldu. Bir kere de ben TV de REİZ’in kendi ağzından “Hazineyi Hassadan bir kuruş yediysem zehir zıkkım olsun” gibilerden bir laf işitmiştim.

İçeriği İran’a uygulanan ambargo olan bu konuda ben REİZ’den beklerdim ki çıkıp açıklama yapsın. İran’da Zeccani tutuklanmış, ortağı Rıza Zarrap Türkiye’den Amerika’ya gider gitmez tutuklanmış. Ahmedi Nejat can derdine düşmüş boyuna ülkemiz gelip gitmeye başlamış. Savcı Bharara ne hikmetse görevden alınmış. Olay tamamen tranşe edilmiş, bunun saklanacak yanı kalmamış. Artık kimden neden çekiniyor da olayı açıklamıyor anlamıyorum. Dünyanın en büyük Amerikan şirketleri kendi koydukları ambargoyu delmişken ben kime, niye hesap vereceğim ki?

Benim aklımı kurcalayan en önemli olay bu… Şimdi bu satırları okurken diyeceksiniz ki senin aklında bir tane, bizim aklımız da bunun gibi bin tane. 

Dostlarımdan ayrıştığım tek nokta bu tartışmaları ülke içinde yapalım. Devlet Başkanını, Başbakanı gidip batı dünyasına şikâyet ederek değil, Can Dündar’ın yaptığı gibi jurnalle değil. Bu iktidarı devirelim ama demokratik yollarla, seçim yoluyla sandıkta devirelim. On altı sene önce REİZ iktidara geldiğinde benim can arkadaşımla bir yemekte tartışıyoruz; Bak buraya yazıyorum en fazla üç ay sonra bunlar gidecek diyordu. Bunu on altı sene içinde her sene her seçimde altını çizerek söyledi. Tam on altı sene oldu, REİZ hala rakipsiz iktidarda ise oturup bunu düşünmek lazım.

Geçmiş dönemlerde darbelerle bu iş silahla çözülüyordu. Halkın iradesi iktidara geldi mi bilinen güçler derhal vakit kaybetmeden işi bitiriyorlardı. Artık bu ihtimal FETO’nun başarısız darbe teşebbüsünden sonra iyice zayıfladı. Bundan böyle aslanlar gibi bu iş sandıkta çözülür. Kimse kömür verdi şeker verdi oy çaldı gibi bahaneler bulmasın. Hepimiz biliyoruz ki REİZ’i sandıkta indirmek zor gözüküyor.
Hollanda mı, Almanya mı, Avrupa Konseyi mi …metafor olarak hepsi hikaye, bunların ciğerini bilirim, iki yüzlü,  korkak, çifte standartlı demokratik anlayışlarını artık bütün dünya biliyor. Başbakanları konuşurken “Şecaat arz eden merd-i kipti ….” gibi Hollanda’daki Türklerin %80’nini asimile ettik diyor. Biliyoruz asırlardır sizin kölelik konusunda, asimilasyon konusunda uzman olduğunuzu. Biz Alanya’da ki Almanları Marmaris’te ki İngilizleri asimile etmeği hiç düşünmedik.

Şimdi de saygıdeğer konseyiniz iş yerlerinde dini simge olan başörtüsünün kalkmasını serbest bırakmış. Biz de gayri Müslimlerin boyunlarına haç kolye takmasına yasak mı getirelim. Her şeye rağmen REİZ Umut Akyürek gibi belden aşağı vuruş yamamışsa bu da bizim vakarımızı gösterir Bu kayıkçı kavgası umarım seçimlerden sonra son bulur. Yoksa kazan dibin kara senin ki kap kara, uzar gider…
Sağlıkla kalın, Hoşça kalın…..

Ömer Suat MENALİ
Y. Mimar

  YORUM YAP / YORUM OKU
ÖMER SUAT MENALİ DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık