Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

Op.Dr. Hilmi OR

İnterdisipliner çalışmanın yarattığı farklılık

Her disiplinde, kendi (alt) branşında çalışan ve üreten bireyin doğal olarak özel ve derin bilgisi vardır. Başlangıçta olmasa da zaman, hatta daha derin konularda bireyin iş (bazen de ek olarak özel)  yaşamı içinde bu bilgi ve deneyim birikimi oluşur. Böylece birey aynı konuda çalışmayan bireylere göre konuya çok daha detaylı ve derinlemesine hakim olur. Son on yıllarda hem endüstrinin hem de bilimin insanların hemen hepsini yönlendirdiği nokta budur. “Bir veya birkaç (detay) konuda dünyada en iyi (en iyilerden biri) ol.” Örnek olarak şunu verebiliriz: “X” adlı hayvanın “y” ekstremitesinin “z” eklemindeki “ğ” maddesinin üretimi ve ilaçla engellenmesi hakkında, dünyada en derin bilgi ve birikime sahip birey sen ol… Hem bilimsel ilerleme, hem de endüstriyel üretim için bu yaklaşıma sahip bireylere ihtiyaç bulunmaktadır. Derin ve detaylı bilgi sahibi olmak, değişik ve o güne kadar düşünülemeyen inovasyonlara kucak açmaktadır.

Ancak…

Yukarıdaki örnek üzerinden devam edersek… Bu kadar detay bilgiye sahip iken “X”in tümü ve “X”in biyolojik veya tıbbi bilgileri dışındaki etkileri konusundaki farklı disiplinlerin konusuna giren bilgilere, sahip ve/veya hakim olmamak bir eksiklik oluşturmaz mı?

Tıbbi yaklaşım olarak bir örnek verelim: Yaşamda önemli olan sadece o anda rahatsızlığımız olan yer midir veya o noktasal yer için ihtiyacımız olan bilgi midir? (Knidos Tıbbı)  Yoksa rahatsızlığı olan bireyin tüm vücudu mu önemlidir veya detay bilginin içinde olduğu konsept mi önemlidir? (Kos Tıbbı: Bugün halen uygulanan ama gerilemeye başlamış olan Hipokrat tıbbı)

Kos-Knidos tıbbı ikilemini akılda tutarak genele dönelim: Her bir birey farklı bir konuda ileri derecede uzmanlaştığı zaman, her bir üreten birey geneli (kendi bildiği detayın genel içindeki yerini ve diğer detaylar ile ilişkisini) gözden kaçırabilmektedir. Bireyin kendi uzmanlaşmış olduğu alanının ötesinde, kendi disiplininin başka disiplinler ile çaprazlaştığı veya çakıştığı yerlerde, her iki disiplinin anlayacağı ve anlaşacağı ortak dili konuşacak durumda ol(a)mayabilmektedir. Böyle durumlarda farklı disiplinlerden olup bir araya gelen, üst düzey spesiyalize olmuş bireylerin beraber yaptıkları beyin fırtınaları ile oluşturulmaya çalışılan interdisipliner bilgi veya sinerji, hedeflendiği kadar üst seviyede olamayabilmektedir. Buna çözüm olarak getirilmeye çalışılan iki veya daha fazla disiplinden üst düzey uzman kişinin bir araya gelip beyin fırtınası yapmasıdır. Disiplinler birbirinden ne kadar uzak, ulaşılmış detay bilgi seviyesi de ne kadar yüksek ise, farklı disiplinlerden bireylerin ortak düşünüp üretmeleri de o kadar zordur. Farklı disiplinlerden olan bireyler, sadece detay bilgilere değil, diğer disiplinlerin temel bilgi ve değerlerine bile sahip olmadıkları için farklı yaklaşabilmektedirler.

Eş zamanlı farklı disiplinlerde çalışan, ya da interdisipliner çalışan bireyler burada özel bir konumdadırlar. “A” disiplini alanındaki bir bilgi konusunda düşünürken, bu bilginin “B” ve “C” disiplini konularındaki olası etkilerini de bilmekte veya hesaplayabilmektedirler. Diğer bir deyişle üzerinde çalıştıkları farklı disiplinlerde tek başlarına beyin fırtınası yapabilmektedirler.

Bu durumda hem kendi konusundaki bilgilere hakim, hem de diğer disiplinler konusunda bilimsel iletişim kuracak kadar temel bilgi birikimine sahip bireyler tüm alanlarda farklı yaklaşımların doğmasına yardımcı olabilirler.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OP.DR. HİLMİ OR DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık