Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
YSK Seçmen Sorgulama 2017 E Devlet referandum nerede oy kullanacağım
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

YSK Seçmen Sorgulama 2017 E Devlet referandum nerede oy kullanacağım

16 Nisan Pazar gününde gerçekleştirilecek referandum öncesinde YSK seçmen sorgulama işlemleri başladı. YSK seçmen sorgulama işlemleri E Devlet üzerinden de yapılabilecek. YSK seçmen sorgulama ve E Devlet üzerinden nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek olan referandum öncesinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yurt içi ve yurt dışı seçmenler için yeni bir yeniliğe giderek seçmen sorgulama sistemini E Devlet üzerinden de hizmete sundu. 'Seçmen Sorgulama' artık YSK'nın yeni sistemi ile E Devlet üzerinden de gerçekleştirilebilecek. Nerede oy kullanacağım?

Türkiye 16 Nisan Pazar gününde referanduma gidiyor. Sandık başına gidecek olan vatandaşlar ise şimdiden YSK üzerinden seçmen sorgulama sistemine girerek nerede oy kullanacaklarını araştırmaya başladılar bile. Seçmen sorgulama işlemlerini vatandaşlar bundan böyle E Devlet üzerinden de gerçekleştirebilecek. Bunun için TC Kimlik No ile şifre yeterli olacak.

YSK'nın 05/05/2016 tarih ve 208 sayılı kararı ile kurumun secmen.ysk.gov.tr internet sayfasında yer alan yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlere yönelik bilgilendirme hizmetlerinin E Devlet kapısı (türkiye.gov.tr) aracılığıyla da sunulmasına karar verildiği bildirildi. Bu kararın doğrultusunda ise üksek Seçim Kurulu Başkanlığı ile TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında 09.06.2016 tarihinde bir protokol imzalanmış ve 30.01.2017 tarihinden itibaren söz konusu hizmetler E Devlet üzerinden de yürütülebilecek.

Yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler:

• Kendisinin ve kendisi ile aynı hanede bulunan seçmenlerin seçmen kütüğünde kaydının olup olmadığı,

• Kaydı bulunmayan, kaydında düzeltme yapmak veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen seçmenlerin başvuru adımları ile ilgili açıklamalar,

• Askı döneminde aynı binada oturan seçmenler,

• Seçim dönemi içinde kendisinin ve aynı hanede oturan seçmenlerin oy kullanacağı sandık bilgileri,

• Seçmen bilgi kâğıdı,

• Seçim günü oy verme ile ilgili bilgiler,

• Engelli olduğu halde seçmen kütüğünde engelli kaydı bulunmayan seçmenlerin başvuru için yapması gerekli iş adımları.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler:

• Kendisinin yurt dışı seçmen kütüğünde kaydının olup olmadığı,

• Bağlı bulunduğu dış temsilcilik bilgisi,

• Askı döneminde bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık bulunması durumunda yapması gereken iş adımları ile ilgili açıklamalar,

• Seçim dönemi içinde sandık kurulacak dış temsilcilikler ve adres bilgileri ile gümrük kapılarına ait bilgiler,

• Yurt dışında oy verme tarih aralıkları,

• Seçim günü oy verme ile ilgili bilgiler.

YSK Seçmen Sorgulama

2017 seçmen listesinde adını online sorgulamak isteyen vatandaşlar e-devlet'in turkiye.gov.tr adresine girerek seçmen listelerini kontrol edebilirler. Seçmen listelerini muhtarlıklardan kontrol etmek isteyen seçmenler ise 18 Şubat 2017 Cumartesi gününe kadar beklemek zorunda. Muhtarlıklarda seçmen listeleri 18 Şubat 2017 Pazar günü sabah saat 08.00'de askıya çıkacak. Seçmen listesi sorgulama için son gün ise 26 Şubat 2017 Pazar saat 17.00. Anayasa referandumunda oy kullanmak isteyen seçmenler 10 gün içinde isimlerini online ve muhtarlıklar aracılığıyla kontrol etmeleri gerekiyor. Seçmen sorgulama sonrası seçmen listelerinde adı bulunmayan vatandaşların da 26 Şubat'tan önce itirazda bulunması gerekiyor.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri sabah 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri de güncellenmek üzere askıya çıkarılacak ve itirazlar başlayacak. Yurt dışı seçmen kütüğü, "www.ysk.gov.tr" adresinden ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. YSK'nın www.ysk.gov.tr adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak. 26 Şubat'ta, muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirilecek. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri askıdan indirilecek ve itirazlar sona erecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazlar Türkiye saati ile 17.00'de sona erecek. Bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları, www.ysk.gov.tr adresinden sorgulanacak.

10 Mart 2017 Cuma günü, yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri "www.ysk.gov.tr" adresinden ilan edilecek.

YSK Seçmen Sorgulama

11 Mart 2017 Cumartesi günü, halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak.

18 Mart 2017 Cumartesi günü, ilçe seçim kurulunun siyasi parti üyelerince sandık kurulu başkan adaylarına ilişkin listelerin ilçe seçim kuruluna verilmesinin son günü. (15:00) İlçe seçim kurulu başkanı ve ilçe seçim kurulunun siyasi parti üyeleri tarafından önerilen başkan adayları arasından ad çekilerek sandık kurulu başkanlarının belirlenmesi ve SEÇSİS'e girilmesi.

19 Mart 2017 Pazar günü yurt içi sandık kurullarında yer alacak üye listelerinin siyasi partiler tarafından verilmesinin son günü. 23 Mart 2017 Perşembe günü ise yurtiçi sandık kurullarının teşkiline karşı yapılan şikayetlerin ilçe seçim kurulunca karara bağlanmasının son günü.

24 Mart 2017 Cuma günü ilçe seçim kurullarınca miting alanlarının belirlenerek siyasi partilere duyurulmasının son günü. 27 Mart 2017 Pazartesi günü ise gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

30 Mart 2017 Perşembe günü, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK'ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanının yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.

31 Mart 2017 Cuma günü, başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek. 9 Nisan 2017 Pazar günü ise yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.

12 Nisan 2017 Çarşamba günü, ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek. 15 Nisan 2017 Cumartesi günü seçim propagandası saat 18:00'de sona erecek.

16 Nisan 2017 Pazar günü seçmenler referandum oyu kullanmak için sandık başına gidecek.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık