Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
YASED: Dış yatırımların artırılması için 'Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejik Planı' hazırlanmalı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

YASED: Dış yatırımların artırılması için 'Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejik Planı' hazırlanmalı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye'ye yönelik dış yatırımların artırılmasını desteklemek için "Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejik Planı" hazırlanmasını önerdi.Türkiye’ye doğrudan yatırım yapmış 200’e yakın uluslararası şirketin Türkiye’deki tek temsilcisi olan YASED'in 35’inci Genel Kurul toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye'ye yönelik dış yatırımların artırılmasını desteklemek için "Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejik Planı" hazırlanmasını önerdi.

Türkiye'ye doğrudan yatırım yapmış 200'e yakın uluslararası şirketin Türkiye'deki tek temsilcisi olan YASED'in 35'inci Genel Kurul toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

YASED Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'nin kalkınmasına sağladığı katkıya dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan,  “Hükümetimizin hedeflerinin gerçekleşmesinde siz değerli uluslararası doğrudan yatırımcıların katkısı büyük önem arz etmektedir. Yapısal reformlar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin gündem maddesi olarak öne çıkıyor" dedi.

 

YASED Başkanı Ahmet Erdem ise konuşmasında, Türkiye'nin küresel sermaye hareketlerinden aldığı payın sürdürülebilir şekilde artırılması için tüm paydaşların koordinasyon içinde çalışmasının önemine dikkat çekerek, “Yatırım artışında gereken ivmenin sağlanması için ülke olarak izleyeceğimiz stratejik yol haritasını gösteren bir  ‘Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejik Planı' hazırlanmasını kuvvetle önermekteyiz. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalara YASED olarak destek vermeye hazırız” dedi.

Erdem, uluslararası doğrudan yatırımcıların öncelikleri ile hükümetin hedeflerinin örtüşmesinden duydukları memnuniyeti vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümetin bir taraftan terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken diğer taraftan ekonomik büyümeyi hızlandıracak ve sürdürülebilir yatırım akışını artıracak önemli adımlar atmaya devam ettiğini görmek bizi mutlu ediyor. Ülkemizin bölgesel bir merkez olarak konumlandırılmasında, katma değerli ve yüksek teknolojiye, inovasyona dayalı üretimin, ihracat hacminin ve istihdamın artırılmasında, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasında çok önemli bir kaldıraç etkisine sahip olan uluslararası doğrudan yatırımları artıracak politikalara ağırlık verilmesi bugün her zamankinden daha da önemlidir. Bu doğrultuda, gerek hayata geçirilmekte olan yeni reformları gerekse yatırım ortamını iyileştirmek üzere yapılandırılan YOİKK dahil tüm kurulları takdirle karşılıyoruz.”

2015'te 16.6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişi

Konuşmasında, uluslararası doğrudan yatırım akışına ilişkin bilgiler de veren Erdem, “Uluslararası doğrudan yatırımlar 2015 yılında 1,7 trilyon dolar ile küresel finansal krizin yaşandığı 2008 yılından itibaren görülen en yüksek seviyesine ulaştı. Bu trende paralel olarak 2015 yılında ülkemize yönelik UDY girişleri de %32 artışla 16,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.”

"Türkiye ilk 10 ülke arasına girebilir"

2016 yılında da bu olumlu trendin devam edeceğini öngördüklerini belirten Erdem, “Ancak önemli olan nominal değerlerden çok, küresel uluslararası doğrudan yatırım hareketinden aldığımız yaklaşık yüzde 1'lik payın yüzde 3'lere çıkarılmasıdır. Eğer yüzde 3'lük paya ulaşabilirsek yılda yaklaşık 45-50 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çekerek, bu alandaki ilk 10 ülke arasına girmiş oluruz. YASED olarak Türkiye'nin bunu başaracak potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

"2016 yılını kazanmamız çok önemli"

Yatırım ortamının iyileştirilmesinin “süreklilik” gerektiren bir süreç olduğunu belirten Erdem, “Türkiye'nin bölgesel bir yatırım cazibe merkezi olması için uluslararası doğrudan yatırım hareketlerinin yönünü belirleyen dinamikleri, rakip ülkelerle sürekli karşılaştırarak değerlendirmesi gerektiği inancındayız" dedi ve şöyle devam etti:

“Türkiye vurguladığım bu başlıklarda reform konusunda harekete geçmiş durumda. Mevcut politik istikrarın da katkısıyla ihtiyaç duyulan reformlar gerçekleştirildiğinde, yatırımcılardaki temkinli duruşun sona ereceğine ve yatırım akışının hızlanacağına inanıyorum. Beklentimiz ülke olarak; makroekonomik istikrarın güçlendirildiği, cari açığın ve enflasyonun aşamalı olarak düşürüldüğü bir ortamda yapısal reformlar yoluyla büyümemiz ve rekabet gücümüzün artmasıdır."

 

(Fotoğraflı)

 

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık