Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Yapı Malzemeleri Mobil Denetim Sistemi 81 İle Yaygınlaştırılıyor
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Yapı Malzemeleri Mobil Denetim Sistemi 81 İle Yaygınlaştırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, '2013 yılında piyasaya arz edilen güvenli ürün oranı yüzde 82 iken, 2014 yılında yüzde 91'e, 2015 yılında yüzde 95'e ulaştı. Bugün burada bu oranı daha yukarı taşımak için mobil denetim uygulamasını hep birlikte hayata geçiriyoruz' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "2013 yılında piyasaya arz edilen güvenli ürün oranı yüzde 82 iken, 2014 yılında yüzde 91'e, 2015 yılında yüzde 95'e ulaştı. Bugün burada bu oranı daha yukarı taşımak için mobil denetim uygulamasını hep birlikte hayata geçiriyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Yapı Malzemeleri Piyasa Gözetim ve Denetimi Mobil Sisteminin 81 İle Yaygınlaştırılması Programı"na katıldı. Ankara Hilton Garden Inn Otel'de gerçekleşen programda yaptığı konuşmaya Pakistan'da gerçekleşen terör olayını şiddetle kınadığını belirterek başlayan Bakan Sarı, "Bacha Khan Üniversitesi'nde gerçekleşen terör eylemi sonucunda hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyor, acılı ailelerine baş sağlığı diliyorum. Olayda yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Ülkemizde yaşanmakta olan terör saldırılarında hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi de minnet ve şükranla yad ediyorum" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çok önemli bir hedefi olduğunu aktaran Sarı, şöyle konuştu:

"Yaşanabilir çevre ve marka şehirler. Bu hedefe ilerlerken sadece kalite, verimlilik, kalıcılığı değil, insan hayatını ve güvenliğini de her şeyin üzerinde tutuyoruz. Bu bakış açısından aldığımız güçle yerleşme ve yapılaşma ile ilgili genel ilkeleri, stratejileri ve standartları belirliyor, buna uygun mevzuatlar hazırlamayı öncelikli görevlerimiz arasına alıyoruz. Bu çerçevede inşaat ve altyapı alanında insanlarımızın çağdaş standartlara uygun altyapıya ve konutlara sahip, depreme karşı güvenli, sağlıklı ve çevreyle barışık evlerde yaşamasını sağlamak temel hedefimizdir. Sürdürülebilir yapılaşmayı, yapıma ilişkin uygulamaları ve mesleki hizmetleri katılımcı, çözüm odaklı ve denetleyici bir anlayışla düzenlemek için çalışıyoruz. Marka şehirler oluşturma misyonumuzun güvenli yapı malzemeleri kullanmakla nitelikli, enerji verimliliği olan yapılar ve yaşanabilir mekanlar oluşturmakla gerçekleşebileceğini çok iyi biliyoruz. Bildiğiniz gibi bugün inşaat sektörü 7,5 trilyon dolarlık iş hacmiyle dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 13,4'ünü oluşturan bir sektördür. Global construction 2020 raporunda, 2020 yılında inşaat sektörünün iş hacminin, yüzde 70'lik bir büyüme ile 12,7 trilyon dolara ulaşacağı ve dünya ekonomisinin yüzde 14,6'sini oluşturacağı tahmin edilmektedir. 200'den fazla yan sanayi alanını harekete geçiren inşaat sektörü, ülkemizde de, gayrisafi milli hasılanın dolaylı olarak yüzde 30'unu oluşturmaktadır. Diğer sektörlerle olan girdi-çıktı ilişkisi ve geniş istihdam alanı sağlaması nedeniyle ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat sektörü yalnızca ekonomi üzerinde etkili değildir. Doğal kaynaklar, çevre, iklim değişikliği, doğal afetler gibi sorunlarla da yakından ilintilidir. Bu nedenle; inşaat sektörünün performansını artırmaya yönelik etkin politika ve stratejiler geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır."

"ULUSLARARASI PLATFORMLARDA DAHA ETKİN REKABET ETMEK İSTİYORUZ"

"Modern yapım yöntemleri geliştirerek ve inşaat malzemesi üretiminde çağdaş teknolojiler kullanarak, uluslararası platformlarda daha etkin rekabet etmek istiyoruz" diyen Bakan Sarı, "İhracat kalemlerimiz arasında çok önemli bir yere sahip olan yapı malzemeleri sektörümüzün uluslararası pazarda daha fazla yer bulmasını istiyoruz. Ancak şu unutulmamalıdır. Bu büyük pazarda söz sahibi olabilmenin yolu, daha nitelikli, daha kaliteli ve uluslararası standartlara uygun üretim yapmaktan geçiyor. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, hiçbir zaman sektöre rağmen bir bakanlık olmayacak, sizlerle birlikte bir bakanlık olacağız. Tüm süreçleri birlikte yöneterek sürekli istişare halinde olacağız. Diğer sektörlerde olduğu gibi yapı malzemeleri alanında da ülkemizin adını tüm dünyaya duyuracağız. Ülkemizi bu alanda güven ve kalitenin merkezi konumuna getirmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"2013 YILINDA PİYASAYA ARZ EDİLEN GÜVENLİ ÜRÜN ORANI YÜZDE 82 İKEN, 2015 YILINDA YÜZDE 95'E ULAŞTI"

Yapı malzemesi alanında etkin bir piyasa gözetimi ve denetimi için gerekli yapılanmayı büyük oranda tamamladıklarını bildiren Sarı, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği'nde geçerli olan CE işaretlemesinin yani sıra yalnızca ulusal standartlara tabi ürünlere 'g işareti' iliştirilmesini sağlamak üzere gerekli mekanizmaları kurduk ve işler hale getirdik. Bakanlık olarak 81 ilimizde yıllık ortalama 18 bin civarinda piyasa gözetim ve denetimi gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızla yapı malzemesi kullanımında güvenliğin sağlanmasını başardık. Denetimlerimiz sayesinde güvenli ürün arzında çok olumlu sonuçlara ulaştık. 2013 yılında piyasaya arz edilen güvenli ürün oranı yüzde 82 iken, 2014 yılında yüzde 91'e, 2015 yılında yüzde 95'e ulaştı. Bugün burada bu oranı daha yukarı taşımak için mobil denetim uygulamasını hep birlikte hayata geçiriyoruz. İnşaatlarda kullanılan betondan demire, seramikten izolasyon malzemelerine kadar geniş bir yelpazede piyasa denetim faaliyeti yapmak ve milletimize daha kaliteli hizmet verebilmek için attığımız bu adımın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu dağıtım töreniyle mobil denetim sistemimizi devreye almış, uygulamayı tüm ülke çapında yaygınlaştırmış olacağız. Bu sistem sayesinde, denetim verilerinin eş zamanlı olarak merkeze aktarılması ve şeffaflığın artması sağlanacak. Ayrıca piyasaya güvenli yapı malzemelerinin arz edilmesini, tüketicinin ve rekabetin korunmasını sağlayacaktır. Adres ve koordinat bilgi sistemine göre çalışan uygulama sayesinde, ilgili kamu kurumlarıyla eş güdüm oluşacak, kayıt dışı üretimin kayıt altına alınması konusunda büyük kolaylık sağlanacaktır."

Konuşmaların ardından il müdürlüklerine tablet teslimatı yapıldı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık