Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'Van'da Şap Alarmı' İçin Başkandan Sağduyulu Açıklama
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'Van'da Şap Alarmı' İçin Başkandan Sağduyulu Açıklama

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Van İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çelik, şap hastalığıyla ilgili paniğe gerek olmadığını, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile koordine halinde olduklarını söyledi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Van İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çelik, şap hastalığıyla ilgili paniğe gerek olmadığını, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile koordine halinde olduklarını söyledi.

Van'ın İpekyolu ilçesi Beyüzümü ve Karagündüz mahallelerinde Türkiye'de daha önce görülmeyen A-Nepal tipi şap hastalığı tespit edildi. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Van İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çelik, önceki günlerde meydana gelen sayısı 3'ü 5'i geçmeyen büyükbaş hayvan ölüm vakalarının endişeye sebep olmaması hususunda A-Nepal tipi şap hastalığı ile ilgili bir açıklama yaptı. Yeni şap hastalığı tipine karşı kamuoyunu uyaran Çelik, konuyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Nihat Çelik, konu hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de kamuoyuna gerekli açıklamayı zamanında yaptığını ve ilgililere gerekli talimatları verdiğini hatırlattı.

Bu yıl olduğu gibi Türkiye genelinde belli bölgelerde kendini hissettiren şap hastalığının doğrudan Van iline mal edilmesi Vanlı üreticiyi büyük bir vebal altında bırakacaktır. Çelik, yıllar itibarı ile özellikle ülkemizin çeşitli bölgelerinde ve sınır illerinde bu hastalığı tanımlayan vakalara rastlandığını ifade ederek, hızla yayılan bu virüs tipinin çift tırnaklı hayvanlarda çok şiddetli bir hastalık tablosu oluşturduğunu söyledi. Nihat Çelik bu hastalığın hayvanlarda yavru atmanın yanı sıra et, süt veriminin düşmesine ve şiddetli durumlarda ise ölüme neden olduğunu vurguladı. Çelik, yetiştiricilerden böyle bir vaka ile karşılaşılması durumunda vakit geçirmeden en yakın İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmesini istedi. Çelik ayrıca sektör tarafından hastalığın bilindiğine dikkat çekerek aynı hastalığın çeşitli adlar altında tanımlandığın ve ülkemizin bu konuda gerekli tecrübeye sahip olduğunu belirtti.

Nihat Çelik, Van'ın bulunduğu bölgede hayvan hareketleri açısından önemli bir güzergâh konumunda bulunması nedeniyle şap hastalığının sıklıkla tip değiştirmesinde etkili olduğunu ve hastalıklara karşı etkin ve sürekli mücadeleyi gerekli kıldığını anlattı. Şap hastalığıyla mücadele kapsamında ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere iki dönem halinde aşılama çalışmalarının İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü anlatan Çelik, "İlimizde 2015 yılı İlkbahar Şap Aşılama Döneminde yaklaşık yüzde 90 civarında Şap Enstitüsü'nce üretilen ve bağışıklık düzeyi oldukça yüksek olan tetravalan şap aşısı ile hayvanlar aşılanmıştır. Sonbahar dönemi aşılama çalışmaları ise devam etmektedir" dedi.

Nihat Çelik, Enstitünün yeni A-Nepal tipi şap hastalığı ile mücadele kapsamında da aşı imalat çalışmalarını tamamladığını ve bu aşının Van'a intikal etmesiyle birlikte aşılama çalışmalarının başlanacağını söyledi.

Çelik, şap hastalığının bulaşma yollarını kapatmak, yayılmasını engellemek ve hastalıktan kaynaklanabilecek zarar düzeyini en aza indirebilmek için alınacak tedbirleri şöyle sıraladı: "Hastalık belirtisi gösteren büyükbaş hayvanların sevki yapılmayacak. Tüm büyükbaş hayvanların aşılaması yapılacak. Aşılanmış olan hayvanların 15 günlük bekleme süresi dolmadan sevki yapılmayacak. Nakil vasıtalarının mekanik temizliği ve dezenfeksiyonu mutlak suretle yaptırılacak. Hastalık çıkışı olan bölgelerde 10 km çapta karantina uygulaması yapılacak. Karantina bölgesindeki işletmelerden diğer işletmelere hayvan giriş ve çıkışları engellenecektir".


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık