26 Aralık 2015 Cumartesi 09:05
Van Defterdarı Durusoy'dan Mükelleflere Uyarı

Van Defterdarı Mehmet Durusoy, elektronik tebligata uyulması konusunda mükellefleri uyarılarda bulunarak, "E-tebligat sistemini kullanmak zorunda olup bildirimde bulunmayan ve E-tebligat sistemine dâhil olmayanlara özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır" dedi.

Elektronik tebligat hakkında önemli uyarılarda bulunan Van Defterdarı Mehmet Durusoy, "Vergi dairelerince düzenlenen ve mükellefler ile diğer muhataplarına, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tebliği gereken evrakın, Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla elektronik ortamda tebliğ edilmesidir" diyerek, Mükelleflerin son gün olan 31.Aralık 2015 tarihini beklemeden Vergi dairelerine uğrayarak gereken işlemlerin yapılmasını istedi. E- tebligat uygulaması için 31 Aralık 2015 tarihinden sonra başvuruda bulunanların, müracaatlarının kabul edilmeyeceğini ifade eden Durusoy; "Kurumlar vergisi mükelleflerine zorunlu, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünde gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlara zorunlu, kendilerine E-tebligat yapılmasını talep edenlere ise isteğe bağlı, olarak E- tebligat yapılacaktır" dedi.

"ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI UYGULANACAK"

E- tebligat sistemini kullanmak zorunda olup bildirimde bulunmayan ve E- tebligat sistemine dâhil olmayanlara idare tarafından, Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 355'inci maddesi uyarınca, özel usulsüzlük cezası uygulanacağını vurgulayan Durusoy, "Bu mükellefler adına oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi, bu mükelleflere tebliğ edilerek, E- tebligat gönderimi başlatılacaktır" ifadelerini kullandı.

E- tebligat başvurusunun bizzat mükellef veya kanuni temsilcileri tarafından yapılabileceğini dile getiren Durusoy, bunun yanında E-tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik, özel yetki içeren noterden verilmiş vekâletnameyle, yetkili kılınan kişiler aracılığıyla da yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.