22 Aralık 2015 Salı 12:40
Üsküp'te Türkçenin Balkanlar için önemi paneli düzenlendi

 DHA DIŞ HABER – 

Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim günü ve Milli Bayram kutlamaları vesilesiyle “Türkçenin Balkanlar için önemi” konulu panel düzenlendi. Bakanlardan çok sayıda bilim adam, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı panelin açılış konuşmasını yapan Makedonya Türk Sivil Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) başkanı Tahsin İbrahim, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı'nın Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramı olduğunu ifade etti. Buradaki Türklerin var oluşlarının ifadesi olduğunu söylerken Ziya Gökalp'ın “Türklüğün vicdanı bir, dini bir, vatanı bir, fakat hepsi ayrılır, olmazsa lisanı bir” sözlerini hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan konuşmasında, Balkanların ve Doğu Avrupa ülkelerinin çok değerli yazar ve Türkologlarının bu panele katılımlarından dolayı memnuniyetini ifade etti. Akdoğan, “Balkanlarda, Rumeli'de yaşayan tüm dostlar ile aynı medeniyetin mensupları, aynı tarihin parçası, aynı gönül dünyasının insanlarıyız” dedi.

Balkanlarda Osmanlı devletinin resmi dilinin Türkçe olduğunu, bölgedeki toplumlar tarafından günlük iletişim dili olarak kullanıldığını söyleyen Yalçın Akdoğan konuşmasına şöyle devam etti

“Türkçe ve Türk kültürü bölge için ortak kültürel bir mirastır. Türkçe, Balkan milletleri arasında da ortak kültürün parçası olarak benimsenmiştir. Dünyanın en kadim dillerinden olan Türkçe, Osmanlının Balkanlarda hüküm sürdüğü dönemlerde saygın bir dil olarak Balkan milletleri tarafından da ilgi görmüştür. Türkçe Balkan milletlerini birbirine kenetlemiş, Balkanlarda ortak bir halk kültürü oluşmasına zemin hazırlamıştır.”

“Türkçenin Balkanlar için önemi” başlığı altında düzenlenen panelin açılışını gerçekleştiren oturum başkanı Prof. Dr. Numan Aruç, Türkçe dilinin kuru, ırkçı bir dil olmadığını, sadece Türklerin dili olmadığını, tamamen Balkanlarda yaşayan Türk hakimiyetinin olduğu bütün bölgelerin de ortak dili olduğunu ifade etti.

Panelde Türkiye'den Abdülkadir Hayber, Ukrayna'dan İrina Pokrovska, Bulgaristan'dan Habibe Halil İbrahim, Macaristan'dan Edit Taşnadi ve Makedonya'dan Nazim İbrahim sundukları bildirilerle Türkçenin Balkanlar için önemine işaret ettiler.

DHA'ya konuşan Edit Taşnadi, Macar olarak Makedonya'da olmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu, Makedonya'da Türklerin kendi dilini güzel korumalarından dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Habibe Halil İbrahim, Makedonya'daki Milli Eğitim Bayramının Balkanlı olarak kendilerinin de bayramı olduğunu söyledi.

İrina Pokrovska, Türk olmamasına rağmen Türkçenin kendi hayatında büyük bir önemi olduğunu dile getirdi.

Makedonya vatandaşı ve Türk dili ve edebiyatı hocası olan Ümit Süleyman, emekli öğretmen Nazliye Selman ve emekli Üniversite hocası Prof. Dr. Arif Ago, 21 Aralık Eğitim günü ve Türk dilinin önemiyle ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Tahsin İbrahim'in konuşması

Yalçın Akdoğan'ın konuşması

Numan Aruç'un konuşması

Abdülkadir Hayber'in konuşması

İrina Pokrovska'nın konuşması

Habibe Halil İbrahim'in konuşması

Edit Taşnadi'nin konuşması

Edit Taşnadi'nin demeci

Habibe Halil İbrahim'in demeci

İrina Pokrovska'nın demeci

Ümit Süleyman'ın demeci

Nazliye Selman'ın demeci

Arif Ago'nun demeciHaber – Kamera Eyüp SALİHÜSKÜP, ( DHA )

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.