Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Ulusal Ulaştırma Ana Planı Hazırlama Projesi imza töreni
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Ulusal Ulaştırma Ana Planı Hazırlama Projesi imza töreni

Ulusal Ulaştırma Ana Planı Hazırlama Projesi imza töreni

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, hazırlanacak Ulusal Ulaştırma Ana Planı'nda, işin merkezine insanın alınması, kazaların azaltılması ve yol güvenliğinin esas alınması gerektiğini belirtti.

Yıldırım, Ulusal Ulaştırma Ana Planı Hazırlama Projesi'ne ilişkin toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ulaşım stratejisi ve politikaları açısından önemli dönemin başlangıcını yaptıklarını ifade etti.

Bugüne kadar 2003'te hazırlanan ulaşım ana plan stratejisinde ihtiyaç olan projelerin gerçekleştirildiğini dile getiren Yıldırım, bundan sonra 2023 hedefleri ve 2035 vizyonunu dikkate alan ana plan öngörüsüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye'nin nüfusunun ve ekonomisinin büyüdüğünü, bölge ve Avrupa ile ilişkilerinin de geliştiğini anlatan Yıldırım, Türkiye'nin tüm ulaşım türlerini kullanabilen bir ülke olduğunu anımsattı.

Yıldırım, Türkiye'nin birçok ülkede olduğu gibi geçmişten gelen sorunlarının olduğuna dikkati çekerek, bunların başında da ulaşım türleri arasındaki dengesizliğin geldiğini belirtti. Bakan Yıldırım, Türkiye'nin 2003'ten beri özellikle ulaşım türlerinde çeşitlendirmeyi artırmak adına önemli mesafe aldığını ancak istenilen noktaya gelinemediğini kaydetti.

Yıldırım, hedefin diğer ulaşım modlarında özellikle demiryolları ve deniz taşımacılığının payını artırmak olduğunu bildirerek, karayollarında da güvenlik ve konforu esas alan yeni projelere hız verilmesini istedi.

Hazırlanacak ana planda, işin merkezine insanın alınması, kazaların azaltılması ve yol güvenliğinin esas olması gerektiğine işaret eden Yıldırım, bölünmüş yollarla son 13 yılda ölümlü kazaları yüzde 65 azalttıklarını, buna rağmen oranın AB ortalamasının iki katının üzerinde bulunulduğunu, bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Planda dikkat edilmesi gereken en önemli konunun ölümlü kazaların azaltılmasına yönelik bakış açısı ile kombine taşımacılık olduğunu dile getiren Yıldırım, ulaşım türleri arasındaki dengenin sağlanmasına yönelik bakış açısına ihtiyaç bulunduğunu bildirdi.

Yıldırım, planın rekabetçi bir ulaşım altyapısını öngörmesi gerektiğini belirterek, rekabetçi olmayan bir ulaşım altyapısının ülkenin gelişme, kalkınma, ekonomi ve ticaretinin büyümesi süreçlerine istenen katkıyı sağlayamayacağı uyarısında bulundu.

Türkiye'nin Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya, Karadeniz'in kuzeyini Akdeniz'in güneyine bağlayan önemli bir geçiş ülkesi konumunda olduğuna işaret eden Yıldırım, plan çalışmalarında sadece kendi hudutları içindeki ulaşım ağını değil, aynı zamanda koridorların ülke dışındaki devamının da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Yıldırım, Türkiye'nin konum itibarıyla 3 saatlik uçuşla 1,5 milyar nüfusa ve 31 trilyon değerindeki ekonomik büyüklüğe ulaşabildiğini anlatarak, "Hazırlanacak ana plan, sadece bizim sınırlarımızı değil, ilgili olduğumuz bütün yakın coğrafyayı da kapsaması gerekiyor" dedi.

Planın kent içi taşımacılığında yol göstermesi gerektiğini bildiren Yıldırım, "Keşke lojistik master planı da beraber yapılabilseydi ama bu ayrı planlanıyor. Ayrı planlanması, birbirinden kopuk, bağımsız olması anlamına gelmiyor. Ulusal Ulaşım Ana Planı yapacak konsorsiyumun, özellikle ulaşım master planı çalışmalarını yapacak olanlarla birlikte hareket etmesi ve her aşamada bir değerlendirme yapılması hayati öneme sahip. Bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

- "Acil olan Halkalı-Kapıkule hattı projesinin başlaması"

AB'ye tam üyelik öncesi IPA kapsamındaki ortak çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım, IPA 2 döneminde kullanılacak kaynaklarla Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı başta olmak üzere projeler gerçekleştireceklerini söyledi.

Yıldırım, "Bizim için acil olan Halkalı-Kapıkule hattı kararının AB tarafından bir an önce verilmesi ve projenin başlaması. Bunu tamamlarsak Bulgaristan ile eş zamanlı olarak Avrupa 10. koridorunu hayata geçirmiş olacağız" diye konuştu.

Ulusal ulaştırma ana planında iki etap bulunduğunu anlatan Yıldırım, planın görünür kısmının 2023 hedeflerine yönelik çalışmaların adım adım yapıldığını bildirdi.

Yüklenicilerden 2023 hedeflerinin tamamlayıcısı niteliğindeki bulgu ve tespitleri kendileriyle paylaşmalarını isteyen Yıldırım, "Amacımız sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçların önceliklerini belirleyerek karşılamak. Harcanan her kuruşun yerli yerinde kullanılması çok önemli. Yapılacak tüm işlerin kaderini belirleyecek bu çalışma, düzgün olmazsa yapılacak işler kaynak israfına sebep olur" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin üretim ile ihracat çıkış noktalarını esas alan ve ulaşım ağında bütün modların kullanılmasını önceleyen bakış açısının önemine dikkati çeken Yıldırım, projenin paydaşlarına teşekkür etti. Yıldırım, ulusal ulaştırma ana planı için oluşturulan danışma kuruluna sık sık bir araya gelmeleri ve değerlendirme toplantıları yapmaları çağrısında bulundu.

Söz konusu projenin Türkiye-AB ilişkileri için hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, "Bu çalışmayla bir yandan Türkiye'nin ihtiyacı olan ulaşım altyapısının gelecek nesillere hazır hale getirilmesi bir yandan da tam üyelik yolunda ilerlediğimiz AB ile aramızdaki altyapı farklılıkların giderilmesi mümkün hale gelecek. Güzel ve heyecan verici bir proje" diye konuştu.

Yıldırım, AB'nin Türkiye'deki sığınmacı sorununa yönelik alakasının artarak devam etmesini beklediklerini belirterek, başta AB olmak üzere Birleşmiş Milletler bünyesindeki karar vericileri insanlığın geleceği için daha fazla fedakarlık yapmaya davet etti.

- "Amacımız yenilikçi ve sürdürülebilir bir ulaştırma ağı"

Türkiye AB Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber de görevlerinin AB ile Türkiye arasında köprü kurmak ve işbirliğini geliştirmek olduğunu belirterek, bu amaca en uygun sektörün de ulaştırma olduğunu söyledi.

Yunus Emre'nin "Gelin birlik olalım, işi kolay kılalım" sözlerine atıfta bulunan Haber, Türkiye'nin AB'ye katılım isteğinin tarihi şekillendiren bir fikir olduğunu ve bu sürecin Türkiye'nin etkileyici ekonomik büyümesine katkı sağladığını kaydetti.

Sığınmacı sorunu ve düzensiz göçmen krizine de değinen Haber, "Bu kriz geçecek. Aynı coğrafyada yer alan Türkiye ve AB kendi zorluk ve fırsatlarıyla baş başa kalacak" dedi.

Haber, söz konusu planla Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınması için gerekli ulaştırma altyapısı ve ağının tespit edileceğini belirterek, "Amacımız, yol güvenliğini artırmak, kazaları önlemek, sürdürülebilir hareketlilik planları geliştirmek, Türkiye için hızlı, teknolojik olarak yenilikçi ve sürdürülebilir bir ulaştırma ağı oluşturulmasını sağlamak" diye konuştu.

Türkiye'de her tür projeye destek vermeye çalıştıklarını vurgulayan Haber, insan odaklı ulaştırmanın geliştirilmesi ve ülke genelinde daha etkili bir ulaştırma planlaması yapılabilmesi için Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

- "Plan 25 aylık bir sürede hazırlanacak"

Strateji Geliştirme Başkanı Erol Yanar ise yolcu ve yük açısından güçlü bir lojistik ve ulaştırma altyapısı oluşturmaya devam etmek amacıyla Ulaştırma Ana Planı hazırlanmasının 64. Hükümet Programı'nda yer aldığını anımsatarak, bugün açılış toplantısı yapılan projeyi başlattıklarını söyledi.

AB IPA fonuyla gerçekleştirilecek projenin ihalesini EGIS, ATKINS, SYSTEMA, PANTEIA, WYG Türkiye ve ARMADA konsorsiyumunun kazandığını dile getiren Yanar, "Sözleşme bedeli 7 milyon 490 bin avrodur. Yüzde 85'i IPA fonlarından yüzde 15'i ise Bakanlık bütçesinden karşılanacak. Ana plan maksimum 25 aylık bir sürede hazırlanacak" dedi.

Projenin amaçlarını anlatan Yanar, bakanlığın elindeki bilgi ve veri setleri yanında nüfus ve göç hareketlerinden, şehirleşme, bölgesel kalkınma, turizm ve sanayi stratejilerine kadar bütün temel stratejiler ve hedeflerin göz önünde bulundurulacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Ulusal Ulaşım Ana Planı imzalandı.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık