18 Şubat 2016 Perşembe 12:32
Türkiye'nin NATO'ya üye oluşunun 64. yıl dönümü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, NATO içerisindeki rolünün önemini her fırsatta kanıtlayan Türkiye'nin, bundan sonra da aynı kararlılıkla kolektif savunmanın yanı sıra Trans-Atlantik güvenlik ve istikrarın idamesi için çalışmalarını sürdürmeye ve NATO'nun dünyada barış ve güvenliğe olan katkılarını desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Kahraman, Türkiye'nin NATO'ya üye oluşunun 64. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, Kuzey Atlantik Andlaşması Örgütüne 1952 yılında üyeliğin gerçekleştiği 18 Şubat tarihinin, Türkiye için yalnızca güvenlik mülahazasıyla atılmış bir adım olmadığını, aynı zamanda ülkenin, dünya barış, istikrar ve güvenliğine elinden gelen her türlü desteği sağlama kararlılığının somutlaştığı bir yıl dönümü olduğunu ifade etti.

İsmail Kahraman, NATO'nun, Soğuk Savaşın sona ermesiyle ortaya çıkan yeni uluslararası düzenin şekillenmesinde üstüne düşen görevleri başarıyla yerine getirerek, dünya barış ve istikrarına önemli katkılar sunduğunu belirtti.

Kahraman, Türkiye'nin, 64 yıllık üyeliği süresince NATO bünyesinde gerek askeri gerek siyasi alanlardaki etkin ve kapsamlı katkılarıyla Avrupa-Atlantik coğrafyasında güvenlik ve istikrarın korunmasında hayati rol oynadığını vurguladı.

TBMM Başkanı Kahraman, şöyle devam etti:

"Kuzey Amerika'dan Balkanlara kadar çok geniş bir coğrafyada barışın, Somali açıklarından Afganistan'a uzanan coğrafyada güven ve istikrarın tesisi için fedakarlıklarda bulunan NATO'nun önde gelen müttefiklerinden biri olarak Türkiye, bu çabalarda önemli sorumluluklar üstlenmiş ve kayda değer katkılarda bulunmuştur. Şüphesiz Türkiye bugüne kadar NATO'nun güvenlik şemsiyesinden faydalanmıştır, ancak ülkemizin NATO operasyonları ile misyonlarına katılımı ülkemizin bir güvenlik tüketicisi değil, güvenlik sağlayıcısı olma niteliğinin somut bir göstergesidir."

TBMM üyelerinden oluşan NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu'nun da müttefik ülkelerdeki muhataplarıyla yakın işbirliği içinde çalışarak, hem siyasi danışma sürecine katkıda bulunduklarını hem de demokrasinin dayanağı olan halk iradesinin NATO çalışmalarına yansıtılmasına aracı olduklarını belirten Kahraman, şunları kaydetti:

"Bu işlevi itibarıyla, NATO Parlamenter Asamblesi ittifakın yumuşak gücünün önemli bir unsuru olmaya devam etmektedir. İttifak içerisindeki rolünün önemini her fırsatta kanıtlayan Türkiye, bundan sonra da aynı kararlılıkla kolektif savunmanın yanı sıra Trans-Atlantik güvenlik ve istikrarın idamesi için çalışmalarını sürdürmeye ve NATO'nun dünyada barış ve güvenliğe olan katkılarını desteklemeye devam edecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.