Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Turkiye'nin 'Latin Amerika Acilimi'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Turkiye'nin 'Latin Amerika Acilimi'

Turkiye'nin 'Latin Amerika Acilimi'

Türkiye, çok yönlü dış politikası gereği son yıllarda birçok Latin Amerika ülkesine başta eğitim ve sağlık olmak üzere çok sayıda alanlarda destek sunuyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Latin Amerika'da yaptığı çalışmalardan derlenen bilgiye göre, Türkiye, çok yönlü dış politikası gereği, tarihi ve kültürel bağlarını geliştirmek ve aynı zamanda ticaret hacmini artırmak amacıyla yaptığı "Latin Amerika Açılımı" kapsamında 2006'yı "Latin Amerika ve Karayipler Yılı" olarak ilan etti.

Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) işbirliğiyle 2012'de Latin Amerika çalıştayı düzenlenerek, bölgeyle ilişkiler çok boyutlu irdelendi ve bu sayede TİKA'nın bölgeyle ilgili çalışmaları hız kazandı.

19. yüzyıla dayanan Türkiye-Latin Amerika ilişkileri kapsamında Türkiye, bölge ülkelerine başta eğitim, sağlık ve tarım sektörlerinde olmak üzere değişik alanlarda destek sunmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, küresel ısınmanın dünyada son yıllarda en önemli konular arasına girmesi ve Küba'nın enerji kaynaklarının az olması nedeniyle iki ülke arasında güneş enerjisi alanında işbirliğine gidilerek, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü işbirliğinde "Güneş Enerjisi Alanında Kapasite Artırımı Programı" başlatıldı. Bu kapsamda, enstitü bünyesinde 2013 Kasım ve Aralık ayında 6 Kübalı uzmana yönelik 40 gün süreli "Kapasite Geliştirme Programı" düzenlendi, İzmir, Denizli ve Konya'da programın ikinci aşamasında "Küba'nın Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Yerinde İncelenmesi ve Yerinde Eğitim Programı Verilmesi Projesi" çerçevesinde 2014'te Türk uzmanlar Küba'da görevlendirildi.

Havana Üniversitesinde Türk Tarih ve Kültür Merkezi kurulması çalışmaları kapsamında TİKA ve Havana Üniversitesi arasında yapılan protokol çerçevesinde Türkiye'nin Havana Büyükelçiliği 2010'da çalışmalara başladı, 2011'de TİKA ve Havana Üniversitesi arasında protokol imzalandı.

Peru'da ise 450 kadın mandıra çiftçisine destek kapsamında bölgede faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan SID işbirliği ile ekipman desteği yapıldı. Öte yandan, Özgür Dünya Enstitüsü'ne yapılan ziyaretle sokak çocuklarının rehabilitasyonuna yönelik faaliyetlerin desteklemesine karar verildi.

Peru'da bu yıl içerisinde tamamlanacak projeler arasında; Tarım ve Sulama Bakanlığına cadde planlarını ve sel olaylarında kritik olduğu düşünülen köprü ve noktaları kontrol etmek amacıyla GPS ekipmanı, kurulan hidrometrik istasyonlardaki verilerin kalitesini denetlemek ve büyük nehirlerdeki su miktarını ölçmek amacıyla ADCP ekipmanı, batimetrik harita çıkartmak için uzaktan kumandalı akuatik araç, yer ve bitki dokularının analizi için ekipman temin edilmesi planlanıyor.

Paraguay'da, geçen yıl Ulusal İtfaiye Derneği'ne 80 takımlık itfaiyeci giyimi yardımı yapılırken, bu yıl da Sağlık Bakanlığı'nda "Concepcion Bölge Hastanesine" yenidoğan yoğun bakım ünitesi kurularak kapasiteleri artırılacak, Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren bir devlet okulu olan Türkiye Cumhuriyeti İlkokulu'nda çeşitli tadilat ve inşa çalışması yapılacak, su kuyusu açılacak.

Kolombiya'da, tekstil alanında işbirliği ve kapasite artırımı proje ve programı kapsamında TİKA ve TÜBİTAK-BUTAL (Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı) yetkililerinden oluşan heyet, 2012'de ülkeyi ziyaret etti. Bu kapsamda, BUTAL tarafından oluşturulan inceleme raporu doğrultusunda 10 kişinin katılabileceği bir "Kapasite Artırımı Programı" BUTAL'ın Bursa'daki yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Ülkenin Caqueta bölgesindeki 2 kasabasında 4 okulun elektriğe kavuşması amacıyla okulun eğitim alt wyapısı yenilendi.

Kolombiya Ulusal Üniversitesinde kurulan Türk Dili, Tarihi ve Kültürü Kürsüsüne destek kapsamında Ankara Üniversitesi ile yapılan işbirliğiyle iki akademisyen söz konusu bölümde görevlendirildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce 4 Kolombiyalı uzmana balık yetiştiriciliği ve balık istatiski sistemi hakkında eğitim verildi.

Brezilya'da ise Rio De Janeiro'da İslami Sosyal Yardımlaşma Derneğinin (SBMRJ - Saciedade Benefiencente Mulçumana do Rio de Janeiro) bölgede 2007'den bu yana yapımını sürdürmeye çalıştıkları Kültür Merkezinin tamamlanması amacıyla binanın tadilatı yapıldı.

Ekvator Çevre Bakanlığı uzmanlarına, TİKA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Müdürlüğü işbirliğinde kapasite artırımı programı verildi.

- Meksika'daki "Osmanlı Saati" restore edildi

Arjantin'de "Türk Okulu" adı verilen okullara yardım kapsamında, Formasa Eyaleti Juan Manzo de Norona İlkokulu, Salta Eyaleti Oran kentinde yerel yöneticiler tarafından "Türkiye Cumhuriyeti Okulu" ile Buenos Aires'teki "Türkiye Cumhuriyeti Temel Eğitim Okulu" adı verilen okullara malzemesi temin edildi.

Şili'de ise başkent Santiago'daki El Pino Hastanesinin Çocuk Bölümüne tıbbi ekipman desteği yapıldı, bu yıl ayrıca Qulicura Beldesinde Türkiye- Şili Dostluk İstasyonu" adı verilen itfaiye istasyonuna 35 takım itfaiyeci elbisesi ve kask alınması planlanıyor.

Guyana'da Sağlık Bakanlığına iki tam donanımlı ambulans hibe edildi, bu yıl da Guyana Eğitim Bakanlığınca yürütülen ve ilkokulda öğrenme zorluğu çeken çocuklara yönelik destekli öğrenme programı çerçevesinde belirlenmiş 8 ilkokula bilgisayar ve yazılım desteği verilecek.

Surinam'da Paramaribo's Lands Hastanesi'ne tıbbi cihaz ve sağlık malzemesi, Surinam Sağlık Bakanlığı'na da bir ambulans desteği sağlandı.

Orta Amerika ülkelerinden Meksika'da ise Mexico City'de 1910'da yaptırılan ve "Osmanlı Saati" olarak bilinen tarihi saat kulesi, 2010'da TİKA tarafından restore edildi.

Belize'de ise Belize City'de faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük kamu hastanesi olan Karl Heusner Memorial Hastanesine 2013'te 1 EKG cihazı, 2 pulse oksimetre, 1 defibrilatör, 2 nebulizatör, 7 invaziv monitör, 5 mekanik vantilatör, 6 yoğun bakım yatağı ve 1 açık yataktan oluşan tıbbi cihaz desteği yapıldı.

Guatemala'da, 2013'te Western Highland bölgesinde yaşayan yerli kahve yetiştiren tarım işçilerine tarımsal donanım ve teknik yardım desteğinde bulunuldu.

Honduras'ta, Ulusal Bağımsız Üniversitesi Eğitim Hastanesi yeni doğan bölümüne bir önceki yıl 8 kapalı kuvöz ve 90 çocuk küveti desteğinde bulunuldu. Nikaragua'da Sağlık Bakanlığına bağlı çocuk ve kadın doğum hastanesinin yeni doğan bölümüne tıbbi ekipman temini ve destek verilecek.

Haiti'de 12 Ocak 2010'da meydana gelen ve binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 7 büyüklüğündeki deprem sonrasında ülkenin yeniden yapılanma süreci kapsamında yapılan fon transferiyle geçen yıl Haiti Tarım Bakanlığına ada genelinde kuyular açılarak sulama sistemlerinin geliştirilmesine destek sağlanması öngörüldü.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü İşbirliğinde yürütülen "Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi" kapsamında Haiti Polis Teşkilatına yönelik olarak 23 Eylül- 4 Ekim 2013 tarihleri arasında Türkiye'de "Polis Liderliği Semineri Kursu" verildi.

St, Vincent& Grenadinler, Grenada, Dominika, St. Kıtss ve Nevis, Dominik Cumhuriyeti, Saint Lucia, Saint Vincent ve Jamaika'ya da eğitim, sağlık ve çeşitli alanlarda destek sağlandı. Öte yandan, Güney Amerika'ya Osmanlı pasaportuyla yerleşen ve "El Turco" olarak anılan topluluğu anlatan belgeselin yapımına destek verildi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık