05 Aralık 2015 Cumartesi 13:13
Türkiye Kamun-sen Başkanı Koncuk:

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Danıştay'a yaptıkları başvurusu sonucunda, Doçentlik Sınav Yönetmeliği'ne yürütmeyi durdurma kararı verildiğini açıkladı.

Koncuk yaptığı açıklamada,Türk Eğitim-Sen olarak Doçentlik Sınav Yönetmeliği'nin 6. Maddesinin 6. Fıkrasının 3. Cümlesinde yer alan "...en erken izleyen ikinci dönemde..." İbaresi ile 4. Cümlesinde yer alan "...en erken izleyen ikinci dönemde..." İbaresinin , 5. Cümlesinde yer alan "...en erken izleyen üçüncü dönemde..." İbaresi ile yine 6. Maddesinin 20. fıkrasında yer alan "en erken izleyen ikinci sınav döneminde" ibarelerinin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali istemiyle dava açtıklarını hatırlatarak, Danıştay 8. Dairesi'nin 2015/4063 E. sayılı ve 12 Ekim 2015 tarihli kararı ile ,eser incelemesi veya sözlü sınav aşamalarında başarısız sayılan adayların yeniden başvuruda bulunabilmeleri için ciddi zaman sınırlamasıyla karşı karşıya kalmalarına sebebiyet veren bu yönetmeliğin, bahsi geçen ibarelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiğini kaydetti.

Koncuk, kararının gerekçesini ise şöyle açıkladı:

"Doçentlik Sınav Yönetmeliğinin Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılması ve Yönetmelik hükümlerinin yürütülmesi yetkisinin de Yükseköğretim Kurulu Başkanında olduğu hesaba katıldığında ayrı bir tüzel kişiliği olan Üniversitelerarası Kurulun bu Yönetmelikle bağlı yetki içerisinde tutulması yetki kurallarına ve hukuka uygun olmayacaktır. Her ne kadar doçentlik sınavı ile ilgili 2547 sayılı yasada Yükseköğretim Kuruluna verilen yetki genel bir yetki olsa da, Üniversitelerarası Kurul'un görev ve yetkilerini belirleyen özel ve yasal düzenlemeler karşısında Yükseköğretim Kurulunun anılan alanda (başarısız olan adayların hangi dönemlerde başvurabileceği) düzenleme yapılabileceğinin kabulü mümkün değildir. Diğer yandan Üniversitelerarası Kurulun dava konusu yönetmeliğe olumlu görüş vermesiyle Kanunda geçen bu yetkiden feragat etmesi düşünülemeyeceği gibi bu yetkinin devri için de açık bir yasal düzenleme gerektiği de tartışmasızdır.'

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.