Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı TBMM'ye sevk edildi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı TBMM'ye sevk edildi

TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı'na ilişkin olarak Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan yazılı basın açıklaması yaptı.

TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı'na ilişkin olarak Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan yazılı basın açıklaması yaptı. Elvan, "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı'nı, Türkiye Büyük Millet Meclisine bugün sevk ediyoruz. Türkiye İnsan Hakları Kurumu yeniden yapılandırılarak, daha geniş yetki ve görevlerle donatılmış ve güçlü bir kurumsal kapasiteye sahip "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu"na dönüştürülmektedir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı'nı, Türkiye Büyük Millet Meclisine bugün sevk ediyoruz. Herkesin temel hak ve özgürlüklerden en ileri derecede ve eşit olarak yararlanması, Hükümetimizin temel önceliğidir. Bu doğrultuda, Hükümet Programımızda ve 2016 Yılı Eylem Planımızda, insan haklarıyla ilgili kurumların etkinleştirilmesi konusuna özel bir önem verilmiştir. Bu çerçevede hazırlanan Tasarıyla, insan haklarının korunması, geliştirilmesi ile ayrımcılığın önlenmesi ve eşit muamele hakkının etkin şekilde güvence altına alınması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, Türkiye İnsan Hakları Kurumu yeniden yapılandırılarak, daha geniş yetki ve görevlerle donatılmış ve güçlü bir kurumsal kapasiteye sahip "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu"na dönüştürülmektedir.

ÜÇ ANA İŞLEVİ YERİNE GETİRECEK ŞEKİLDE ÖRGÜTLENMEKTEDİRKurum, esas olarak üç ana işlevi yerine getirecek şekilde örgütlenmektedir şu şu şekide: İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi, Kamu ve özel sektörde ayrımcılığın önlenmesi. İşkence ve kötü muameleyle mücadele. Bu konular Tasarıda, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler, AB müktesebatı ve örnek ülke uygulamaları dikkate alınarak bütünsel bir bakış açısıyla düzenlenmiştir. Kurum temel olarak; İnsan haklarının korunmasına, geliştirilmesine ve ihlallerin giderilmesine yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapacak, gerektiğinde insan hakları ihlallerini resen inceleyecektir. Hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi faaliyetlerini yürütecektir. Ayrımcılık yasağı, kamu kurumlarının işlemlerinin yanısıra özel sektörde mal ve hizmet sunumu, istihdam ve sosyal hizmetlerle ilgili uygulamaları da kapsamaktadır.Ayrımcı fiil ve uygulamalara karşı mağdurlar tarafından Kuruma şikâyet başvurusu yapılabilecektir. Ayrıca, Kurum gerekli görmesi halinde başvuru olmaksızın resen inceleme yapabilecektir. Kurul, ilk aşamada tarafları uzlaştırma yoluyla başvuruyu sonuçlandırmaya çalışacaktır. Bunun mümkün olmaması halinde, gerektiğinde tarafları dinleyerek veya tanık ve bilirkişiye başvurarak nihai kararını verecektir. İhlal kararı vermesi halinde, ayrımcılık yapan tarafa 1.000 ila 15.000 Türk Lirası para cezası verebilecektir. Ayrıca Kurum, işkence ve kötü muameleyle ilgili Birleşmiş Milletler sözleşmesi çerçevesinde "ulusal önleme mekanizması" olarak görev yapacaktır. Bu kapsamda Kurum; ceza ve tutukevleri, bakımevleri, sığınma evleri gibi yerlerin denetlenmesi, şikâyetlerin incelenmesi ve sorunların tespit edilerek çözüm için önerilerde bulunulmasıyla yetkilendirilmektedir. Kurum, idari ve mali özerkliğe sahiptir. Kurumun karar organı olan Kurul, görevlerini bağımsız olarak yerine getirecektir. Kurul üyeleri, üyelik şartlarını kaybetmeleri veya görevlerini sürdüremez hale gelmeleri dışında görevden alınamayacaktır.

ONBİR ÜYEDEN OLUŞAN KURULOnbir üyeden oluşan Kurul, dört yıl süreyle ve tam zamanlı olarak görev yapacaktır. Bu itibarla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu; Kurul üyelerinin tam zamanlı olarak görev yapması, Kurulun daire ve komisyonlar halinde çalışabilmesine imkân tanınması, Kurul Başkanı ve üyelerin statülerinin yükseltilmesi, Personel sayısının iki katına çıkarılması ve Kurula idari para cezası uygulama yetkisi verilmesi, suretiyle mevcut Türkiye İnsan Hakları Kurumuna göre çok daha güçlü ve etkin bir kurum olarak yapılandırılmaktadır."

 

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık