Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Türk İş Dünyasından Rusya Açıklaması
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Türk İş Dünyasından Rusya Açıklaması

Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Rusya ile Türkiye'nin 500 yılı aşkın köklü geçmişi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Rusya ile Türkiye'nin 500 yılı aşkın köklü geçmişi olduğuna dikkat çekti.

Rusya ile daha fazla diyalog içerisinde olunması gerektiğine dikkat çeken SANKON Genel Başkanı Emine Atasoy, "Dostluğuna ve işbirliğine büyük önem verdiğimiz Rusya Federasyonu ile bugün her zamankinden daha fazla diyalog içinde olmamız gerekmektedir. Türk-Rus ilişkilerinin 500 yılı aşkın köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Bu ilişkiler, özellikle son yıllarda ortak çabalarımızla giderek pekişen karşılıklı saygı, güven ve anlayış temelleri üzerinde her alanda önemli gelişme göstermiştir. İlişkilerimizde rekabet yerine, ortaklık ve işbirliği anlayışının ön plana çıkmasını ve karşılıklı güvenin tesis edilmesini siyasi ve ticari ilişkilerimizdeki en büyük kazanım olarak görmekteyiz. Bu ortamı muhafaza etmek ve daha da ileriye götürmek için her iki tarafta da gerekli siyasi irade ve kararlılığın mevcut olması en büyük temennimizdir. İkili ilişkilerimiz ve işbirliğimiz, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin'in 2004 Aralık ayında Türkiye'yi ziyareti sırasında Devlet başkanlarımızca imzalanan Ortak Deklarasyon'da ifadesini bulan, 'çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık' hedefi yönünde hızla gelişmiştir" dedi.

1921 yılında Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması'na dikkat çeken Atasoy, şöyle konuştu:

"1921 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Rusya Şuraları Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması, Türk-Rus ilişkilerinin tarihinde karşılıklı dostluk ve dayanışma ruhunu sergileyen başlıca belgelerden biridir. Aynı dostluk ruhu bugün de devam etmelidir. Ülkelerimiz arasında karşılıklı üst düzey ziyaretlerin son yıllarda yoğunluk kazanmış olması ilişkilerimizin ulaşmış olduğu ileri düzeyin göstergesidir. Bir yıl içerisinde ülkelerimizin liderleri birçok kez bir araya gelmişlerdir. Ekonomik ve ticari işbirliği, Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizin çok önemli bir veçhesini teşkil etmektedir. Türk iş adamlarının Rusya'daki yatırımları 3 milyar doları, Türk müteahhitlik şirketlerinin Rusya'da üstlendikleri işlerin toplam değeri ise 17 milyar doları aşmıştır. Bu rakamlar, ekonomik ilişkilerimizin hacminin ne kadar büyük olduğunu ortaya koymaktadır. Rusya'da Türk iş çevrelerine duyulan güven bizi çok mutlu etmektedir. Bununla birlikte, bu alanlarda halen tam olarak kullanılamayan büyük bir potansiyel bulunduğuna inanıyoruz. Karşılıklı yatırımların ve ticaret hacminin her iki ülkenin de yararına olacak şekilde arttırılması konusunda gerekli çabayı göstermeye hazırız. Rusya Federasyonu ile enerji alanında işbirliği, ikili ilişkilerimizin gündeminde ön sıralarda yer almaktadır."

"İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ"

Önümüzdeki süreçte yoğun temas ve işbirliği ortamının parlamentolar arasındaki ilişkilere yansıtılmasını arzu ettiklerini ifade eden Atasoy, sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkeler ve halklar arasındaki dostluğun pekişmesine büyük katkıda bulunan parlamentolar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önem veriyoruz. Önümüzdeki dönem yoğun temas ve işbirliği ortamının parlamentolarımız arasındaki ilişkilere yansıtılmasını arzu etmekteyiz. Parlamentolarımızın ilgili ihtisas komisyonları ve dostluk grupları arasındaki ilişkileri geliştirmek için biz de sivil toplum olarak ortak çaba göstereceğiz. Parlamentolarımız arasında ikili düzeyde olduğu gibi, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi gibi uluslararası parlamenter kuruluşlar çerçevesinde de işbirliğini ve dayanışmayı arttırmak, eş güdüm içinde çalışmaya teşvik etmek en büyük arzumuzdur."

Rusya Federasyonunu bölgesel ve küresel dengeleri etkileme gücüne sahip, stratejik önemi bulunan bir komşu ve bölgemizde önemli bir aktör olarak gördüklerini anlatan Atasoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkelerimiz arasındaki uçak krizinin aşılması yönünde elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. Bu çabalarımıza Rusya Federasyonunun da gerekli desteği göstereceği ve işbirliği yaklaşımı içinde olacağına düşünüyoruz. Türkiye ile Rusya arasında giderek gelişecek işbirliğinin, ortak coğrafyamızda barış, güvenlik ve istikrarın önemli bir unsurunu teşkil edeceği düşüncesindeyiz."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık