Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Türk Eğitim-sen İstanbul İl Başkanı Bostan'dan Bir Grup Akademisyenin Bildirisine Sert Tepki
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Türk Eğitim-sen İstanbul İl Başkanı Bostan'dan Bir Grup Akademisyenin Bildirisine Sert Tepki

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M.Hanefi Bostan, geçtiğimiz günlerde bir grup akademisyenin Güneydoğu'daki olaylarla ilgili yayınladıkları bildiriyi sert bir dille eleştirdi. Bostan yaptığı yazılı açıklamada, 'İhanete çanak tutmak, bilim adamına yakışmaz' dedi.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M.Hanefi Bostan, geçtiğimiz günlerde bir grup akademisyenin Güneydoğu'daki olaylarla ilgili yayınladıkları bildiriyi sert bir dille eleştirdi. Bostan yaptığı yazılı açıklamada, "İhanete çanak tutmak, bilim adamına yakışmaz" dedi.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M.Hanefi Bostan, bir grup akademisyenin Güneydoğu'daki olaylarla ilgili yayınladığı bildiriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bostan, bin 128 akademisyenin, son günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki bazı ilçelerde PKK'nın başlattığı terör faaliyetlerini telin etmek yerine bu ihaneti desteklediğini ifade eden bir bildiri yayınladığını belirterek, "Bildirilerinde, devletin bölge halkına katliam yaptığını iddia edecek kadar ihaneti ileri bir safhaya taşımışlardır. Bilim adamına yakışmayan bu tavır çağ dışı olmaktan öte ihanete çanak tutmaktan başka bir anlama gelmemektedir. Bildirilerinde şu ifadeler yer almaktadır: 'Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz. Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.' PKK terör örgütüne tek laf etmeyen bu sahte aydınlar, bölgedeki olayların sorumlusu olarak devleti göstermektedirler. Hendekleri kazan, tonlarca bombayı yollara döşeyen devlet mi? Böyle bir ihanet süreci ülkemiz hiçbir dönemde yaşamamıştır. Açılım sürecinin başından beri bir ihanet süreci olduğunu, hükümetleri ve yetkilileri her şeye rağmen bu konuda uyaranlardanız" dedi.

Gelinen noktada haklı çıkmanın üzüntüsü içinde olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı M. Hanefi Bostan, "Dünya milletleri ailesinin eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ebedi varlığı, refahı, maddi ve manevi mutluluğu ile çağdaş medeniyet düzeyine ulaşma azmi yönünde; millet iradesinin mutlak üstünlüğü, egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğu ve bunu millet adına kullanmaya yetkili kılınan hiçbir kişi ve kuruluşun, bu anayasada gösterilen hürriyetçi demokrasi ve bunun icaplarıyla belirlenmiş hukuk düzeni dışına çıkamayacağı açık bir hükümdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülke sınırları içinde yaşayan herkes eşit haklara sahip olduğu gibi aynı kanunlara muhataptır ve hiç kimsenin suç işleme, suçluyu ve teröristi övüp koruma yetkisi ve hakkı bulunmamaktadır. Akademisyenlerin öncelikli görevi bilimsel araştırmalar yapmak, eğitim vermek ve üretimlerini ülkenin yararına olacak biçimde kamu ile paylaşmaktır. Bizler, ülkesine, devletine ve milletine bağlı akademisyenler olarak her kişi ve kurumun yetki ve sorumluluklarına bağlı olarak hareket etmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Vatandaşlık, vatansız olamaz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün vatandaşlarının huzur ve güven içinde yaşaması, hukukun üstünlüğüne bağlılıkla gerçekleşir. Hayat standartlarının sürekli iyileştirilmesi huzur ikliminde mümkün olur" ifadelerine yer verdi.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, açıklamasına şöyle devam etti: "Ülkemizin birçok yerinde yaşanan ve egemenlik hakkımıza yönelik açık saldırı karşısında yerimiz ve tarafımız şüphesiz ülkemiz ve milletimizden yanadır. Böyle bir ortamda güvenlik güçlerimizin verdiği cansiparane mücadeleyi görmezden gelen ve bu haklı mücadeleyi, sözde bir takım değerlere sığınarak, lekelemeye çalışan bir kısım akademisyenin imzaladığı bildiriyi toptan reddediyoruz. Bebekleri, öğretmenleri, doktorları, hemşireleri velhasıl ülkemizin her tarafında olduğu gibi bölgeye de hizmet götüren kamu çalışanlarını katleden ve bu katillere arka çıkan herkesi telin ediyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak; kendilerini akademisyen ve aydın olarak nitelendirip terör örgütünü lanetleyemeyen, hatta desteklemeye kalkan güdümlülere karşı devlet ve milletimizin yanındayız. PKK ve IŞİD terörüne karşı yapılan operasyonların, askerlerimizin ve emniyet güçlerimizin destekçisiyiz. Ülkemizde kardeşliğin hıyanete, birlik düşüncesinin bozgun niyetlerine galip geleceğine inanıyoruz."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık