Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi

Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoksulluk, kan, gözyaşı ve acının, asla bu toprakların, ortak coğrafyanın değişmez kaderi olmadığını belirterek, "Bugün yaşadığımız hadiselerin, sıkıntıların, üzerimizde dolaşan kara bulutların geleceğimizi karartmasına, bizi yeise sevk etmesine asla izin vermeyeceğiz." dedi.

Erdoğan, Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi Kapanış Oturumu ve Gala Yemeği'nde yaptığı konuşmada, son iki asırdaki geriye gidişin, çözülmenin temel sebebinin, ilim ve bilgi merkezlerinin yer ve el değiştirmesi olduğunu söyledi.

Medreseler yozlaşınca, sosyal hayatın da yozlaştığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Üniversitelerimiz kendini yenilemeyince sanayimiz de gelişmedi. En zeki çocuklarımız, en yetişmiş insanlarımız kendi vatanlarında önleri kesilince, Amerika'ya, Avrupa'ya, farklı ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Kimi zaman da batı başkentlerine eğitim için gönderilen evlatlarımız, ülkelerine kendi halkından, kendi değerlerinden utanç duyan yabancılar olarak döndü.

Beyin göçü, hayat damarlarımızın kurumasına yol açtı. Maalesef, bugün kendi çocuklarımız bırakın fen ve mühendislik bilimlerini, kaliteli ilahiyat eğitimi için dahi İslam ülkelerine değil, batı üniversitelerine gidiyor. Kendine özgü, özgün eğitim sistemlerini geliştiremeyen toplumlar, geleceği inşa edemezler. Bu makus talihi değiştirmek, yeni bir başlangıç yapmak, bizim elimizdedir. Şunu hiçbir zaman unutmayacağız, yıkılan inşa edilir, kaybolanın yerine yenisi konur, ancak öz güvenini yitiren bir milletin tekrar tarih yazması mümkün değildir."


- "Yaşadığımız hadiselerin geleceğimizi karartmasına izin vermeyeceğiz"

"Biz dünyaya, insanlığa örnek teşkil edecek bir değerler manzumesine ve tecrübeye sahibiz." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yoksulluk, kan, gözyaşı, acı, asla bu toprakların, ortak coğrafyamızın değişmez kaderi değildir. Bugün yaşadığımız hadiselerin, sıkıntıların, üzerimizde dolaşan kara bulutların geleceğimizi karartmasına, bizi yeise sevk etmesine asla izin vermeyeceğiz. Tarihimiz sadece övünç kaynağımız değil, aynı zamanda bize güç veren, ilham olması gereken çok önemli bir referanstır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yitiğin, kaybedildiği yerde arandığını dile getirerek, bugün içinde bulunulan çıkmaza çözüm sunacak anahtarın eğitim olduğunu söyledi.

Yükseköğrenim dahil, eğitimin tüm aşamalarındaki iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine değinen Erdoğan, "Tecrübe paylaşımına giderek, imkanlarımızı seferber ederek, ortak çalışma platformlarını arttırarak, birbirimize destek olmalıyız. Her kesimden insanlarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, akademisyenlerimizin, sanatçılarımızın çok daha fazla temas halinde olmalarında büyük fayda görüyorum." ifadesini kullandı.


- "Arap coğrafyasındaki yükseköğrenim kurumlarıyla işbirliğine önem veriyoruz"

Türkiye olarak, Arap coğrafyasındaki yükseköğrenim kurumlarıyla iş birliğine özel önem verdiklerini ve bu noktada yeni adımlar attıklarını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu alanda koordinasyonun artması, ortak ve çift diploma programlarının açılabilmesi, öğrenci ve öğretim görevlisi değişimine kolaylık sağlanması amacıyla, anlaşma zabıtları ve protokoller imzalıyoruz. Mevlana Değişim Programı kapsamında, 2013 yılından bu yana Arap ülkeleriyle 207 protokol imzalandı. İmzalanan protokoller çerçevesinde, 2013 yılından bu yana Arap ülkelerinden, ülkemize gelen öğrenci sayısı 95. Ben bunu çok az buluyorum. Ülkemizden giden öğrenci sayısı ise 133 oldu. Bu da az. Arap ülkelerinden öğretim görevlisi olarak gelenlerin sayısı 48 iken, ülkemizden giden 12. Bu da çok düşük. Bu sayıları yeterli bulmadığımı, bunların bize yakışan rakamlar olmadığını ifade etmek istiyorum. Üniversitelerimizde, başta Suriye, Irak, Filistin, Yemen, Libya, Somali, Ürdün, Fas ve Mısır olmak üzere toplam 14 bin 770 öğrenci bulunuyor."

Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısının 75 bini geçtiğini, Arap ülkelerinden 451 öğretim elemanının bulunduğunu belirten Erdoğan, bu istatistiklerin, önceki dönemlere kıyasla müspet rakamlar olduğunu, ancak katedilmesi gereken uzun bir yol bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Arap dünyası arasında bilgi alışverişini, diyaloğu arttırmayı hedefleyen bu kongrenin, bu yönde atılmış önemli bir adım olduğuna dikkati çekerek, kongre kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların, başarıyla sonuçlanacağını umduğunu, mutabakat anlaşmalarının imzalanmasıyla somut kazanımlar elde edildiğini söyledi.

(Sürecek)Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık