23 Mayıs 2016 Pazartesi 09:27
Tüketicilerin tasarruf etme ihtimalleri yeniden zayıflıyor

Tüketicilerin tasarruf etme ihtimallerine ilişkin Nisan ayında yaşanan pozitif gelişme Mayıs ayında yerini gerilemeye bıraktı. Tüketici güven endeksinin yüzde 0.4 artış gösterdiği Mayıs'ta, tüketicilerin tasarruf etme ihtimali yüzde 5.9 zayıfladı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.4 artışla, Nisan'daki 68.46 düzeyinden, Mayıs ayında 68.75'e çıktı.
Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.
Tasarruf etme ihtimali
Türkiye ekonomisinin en önemli sorunları arasında gösterilen iç tasarruflardaki düşük oranların gelişimine ilişkin önemli göstergelerden sayılan tasarruf etme ihtimali endeksi 2015 yılında uzun süre yüzde 20'nin de altında geliştikten sonra, Ocak ayında yüzde 10.1 artışla yüzde 25.09'a çıktı. Ancak endeks, Şubat ayında yüzde 16.1'lik sert düşüşle yüzde 21.05'e ve Mart'ta yüzde 0.2 düşüşle yüzde 21.01'e çekildikten sonra, Nisan ayındaki yüzde 13.1'lik artışla yüzde 23.75'e çıktı.
Tasarruf etme ihtimali endeksi Nisan'daki sıçramanın ardından Mayıs'ta yüzde 5.9 azalarak, Nisan ayındaki 23.75 düzeyinden Mayıs ayında 22.35'e düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
Hanenin maddi durum beklentisi
Endeksin bileşenlerinden, hanenin maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayında 89.97 düzeyindeyken, Mayıs ayında çok hafif değişim ile 89.94'e geriledi. Bu durum, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunda bir önceki aya göre önemli bir değişiklik beklenmemesinden kaynaklandı.
Genel ekonomik durum beklentisi
Endeksin bir diğer bileşeni olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi de, yüzde 3 oranında artarak, Mayıs ayında 93.71 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.
İşsiz sayısındaki düşüş beklentisi azaldı
İşsiz sayısı beklentisi endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.1 azalarak, Mayıs ayında 69.01 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.
Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.