Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz'dan '26 Ocak Dünya Gümrük Günü' Mesajı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz'dan '26 Ocak Dünya Gümrük Günü' Mesajı

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, 'TSE 30 yılı aşkın süredir yaptığı ithalat denetimleri ile standartlara uygun, kaliteli, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor' dedi.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, "TSE 30 yılı aşkın süredir yaptığı ithalat denetimleri ile standartlara uygun, kaliteli, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor" dedi.

Toplumda gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla Gümrük İşbirliği Konseyi'nin ilk kez toplandığı 26 Ocak 1953 tarihi esas alınarak, her yıl Ocak ayının 26'sı 'Dünya Gümrük Günü' olarak kutlanıyor. TSE Başkanı Korkmaz da, 'Dünya Gümrük Günü' dolayısıyla mesaj yayınladı.

TSE'nin, 1985 yılından bu yana Ekonomi Bakanlığı'nın yayımladığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri kapsamında 'Standartlara Uygunluk' ve 'CE' işareti taşıması gereken bazı ürünlerin ithalatta denetim faaliyetlerini gerçekleştirdiğini belirten Korkmaz, mesajında şu ifadeleri kaydetti:

"TSE ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim içerikli ürünlerin ithalatta denetim faaliyetlerini yürütmektedir. 2016/1 ve 2016/9 sayılı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri kapsamındaki ürünlere ilişkin ithalat denetimleri belge kontrolü, işaret kontrolü, fiziki muayene ve laboratuvar testinden biri veya birkaçı yapılmak/yaptırılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Teknik mevzuata ve standartlara uygunluk ile kalite açısından tüketicimizi ve üreticimizi korumak amacıyla gümrük aşamasında gerçekleştirilen ithalat denetim yetkisi ilgili Bakanlıklarca Enstitümüze tevdi edilmiştir. Hizmetin verildiği kapsam ve veriliş şekli her yıl Ekonomi Bakanlığınca yayımlanan Tebliğler ve bu Tebliğlerin uygulama usul ve esaslarıyla belirlenmekte, yıllara göre de değişiklik göstermektedir. Anılan tebliğlerde yer alan ürünlerin çoğunun endüstriyel alanda girdi veya ürün olarak kullanıldığı dikkate alındığında yapılan denetimlerin ülkemiz adına ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Piyasaya arz edilen ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarını sağlaması ve güvenli olması gerekmektedir. İthalat aşamasında yapılan bu kontroller ile tüketicinin korunması ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesi sağlanmakta, bunun yanı sıra ekonomik anlamda uygun ürünün piyasaya arz edilmesiyle haksız rekabetin önüne geçilebilmektedir. Dolayısıyla, ithalat aşamasındaki denetimler, uygun ürünün piyasaya arz edildiğinin önemli bir göstergesi olup teknoloji transferinin önünü açmaktadır. '26 Ocak Dünya Gümrük Günü' vesilesiyle TSE'nin ithalat denetimlerinin ithalatta arz ettiği öneme bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Enstitümüz, tarafsız, bağımsız, güvenilir ve yönlendirici bir kuruluş olarak diğer uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin yanı sıra gümrükte yapılan ithalat denetimleri ile standartlara uygun, kaliteli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor. TSE bu şekilde tüketicimizin, üreticimizin ve ithalatçımızın korunmasına ve teknoloji transferinin de önünün açılmasına hizmet etmeye devam ediyor."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık