21 Mart 2016 Pazartesi 11:51
TPRM Türki̇ye 6. i̇ncelemesi̇

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaret Politikalarını Gözden Geçirme Mekanizması (TPRM) Türki̇ye 6. i̇ncelemesi̇ Cenevre'de gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, söz konusu toplantıya, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hüsnü Dilemre başkanlığında, Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Bakanlık ve Kurum temsilcilerinden oluşan heyetle iştirak edildi.

İncelemeye yönelik hazırlanan hükümet raporunda, makroekonomik politikalar ve kalkınma, ticaret politikaları, Türk dış ticaretindeki gelişmeler ve geleceğe yönelik ekonomi ve ticaret politikası hedefleri hususlarında bilgi verildi. Sekretarya raporunda ise genel anlamda ekonomik görünüm, ticaret ve yatırım rejimi, ticaret politikaları ve uygulama önlemleriyle sektör bazında ticaret politikaları ele alındı.

Küresel ticaret, finans sistemi, üretim ve yatırımın ağır yaralar aldığı bir dönemden geçilirken Türkiye'nin izlediği sorumlu politikalar çerçevesinde yakaladığı büyüme oranı ve dış ticaret rakamları ile uluslararası arenada yakından takip edilen bir ülke haline geldiğine dikkat çekilen açıklamada, "Ülkemiz, DTÖ bünyesinde yapılan bu gözden geçirme sürecinde, DTÖ üyesi ülkelerin, ekonomik gelişme ve beklentiler ile ticaret ve yatırım politika ve uygulamalarımıza ilişkin yakın ilgi ve alakalarına mazhar olmuştur. Nitekim, ülkemize inceleme öncesinde DTÖ üyesi ülkeler tarafından 500'e yakın soru yöneltilmiştir. Söz konusu sorulara ilaveten incelemenin ilk gününde söz alan 53 DTÖ üyesi ülkenin, ülkemize ilişkin soru ve yorumları da uluslararası camiada ülkemiz politika ve uygulamalarına duyulan ilgiyi göstermesi bakımından önemlidir" denildi.

Ekonomik istikrar ve sağlanan büyümeyle Türkiye'nin bölgesinde istikrarın arttırılmasına sağladığı katkının En Az Gelişmiş ve Ekonomileri Hassas Ülkelere yaptığı kalkınma yardımları ve insani yardımlar ile çok taraflı ticaret sistemine bağlılığının DTÖ üyesi ülkelerce ayrıca takdir topladığının vurgulandığı açıklamada, söz konusu inceleme vesilesiyle Türkiye'nin, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması kabul belgesini DTÖ sekretaryasına sunan 71. ülke olduğu kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.