15 Ocak 2016 Cuma 10:38
Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik ile ilgili bilgi verdi.

KİTSO Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Kasım 2005 tarih ve 5434 Sayılı Kanun ile taraf olduğu 'Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR)' çerçevesinde yürürlüğe giren 24 Ekim 2013 tarih ve 28801 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliği hakkında bilgi verdi. Tehlikeli maddelerin nakliyatın yönetmeliğe uygun olarak taşınması gerektiğini belirten Öndeş, "Yönetmelikte muhtelif değişiklikler yapıldı. Zorunluluk ve cezai hükümler eklenmekle birlikte yönetmeliğin geçici 1.inci maddesi 1.inci fıkrası gereğince, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan ve yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve 'Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi' bulunmayan taşıt sahiplerinin 1 Temmuz 2016 tarihine kadar taşıtlarına uygunluk değerlendirmesi yaptırmak ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almalarının zorunludur.Yönetmeliğin 2.inci maddesine göre de tehlikeli maddelerin yurt içindeki taşımasında kullanılan ve bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve 'Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi' bulunmayan ve taşıt durum tespit belgesi almış olan taşıt sahiplerinin 2005-2014 model taşıtlar için 31 Aralık 2016 tarihine kadar, 1996-2004 model taşıtlar için 31 Aralık 2017 tarihine kadar, 1995 model ve öncesi taşıtlar için 31 Aralık 2018 tarihine kadar, Bakanlığın belirleyeceği usul ve esaslara göre Bakanlıktan veya Bakanlığın yetkilendirdiği kurum/kuruluştan Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi almak zorunda olduğu bildirilmiştir. Taşıt Durum Belgesi almayan taşıtlara söz konusu yönetmeliğin 28'inci maddesi 4'üncü fıkrası (e) bendi gereğince para cezası uygulanacağı belirtilmiştir. Ayrıca 1 Temmuz 2016 tarihine kadar bahsi geçen Taşıt Durum Belgesi alınmayan araçların ve yukarıda belirtilen model yıllarına göre belirtilen tarihlere kadar Taşıt Uygunluk Belgesi/ ADR Uygunluk Belgesi alınmayan taşıtların da tehlikeli madde taşımacılığında kullanılmayacağı ve dolum tesislerinde kabul edilmeyeceği bilgisinin şifahi olarak alınmıştır" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.