01 Mart 2016 Salı 13:59
TBMM Genel Kurulu'nda gerginlik

CHP Gaziantep Miletvekili Akif Ekici'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerinin ardından, TBMM Genel Kurulu'nda gerginlik yaşandı. AK Parti ve CHP'li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, aranın ardından birleşimi açtı, AK Parti ile CHP Grup başkanvekillerine söz vereceğini belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır, Meclis'in, açıldığı günden beri en talihsiz gününü yaşadığını söyledi.

CHP Gaziantep Milletvekili Ekici'nin yaptığı konuşmanın siyasi eleştiri olmadığını, polemik de retorik de olmadığını ifade eden Çakır, şöyle konuştu:

"İçindeki düşüncelerini ortaya koymuştur, nezaket dışı bir konuşmadır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ailesine, eşine, çocuklarına meseleyi taşıyacak kadar gündemin dışına çıkmıştır. Tahkir edici konuşmadır. İfadelerini reddediyoruz. Şunlar söylenemez: 'Şuurunu kaybetmiş, ruhunu kaybetmiş, tedavi ettirelim' şeklindeki ifadeler ne kabul edilebilir ne yutulabilir ne de tolere edilebilir. Sayın Cumhurbaşkanı devletin başıdır, Anayasa'nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli çalışmasını organize eder."

Çakır, İçtüzük'te Meclisten çıkarma cezasının ne şekilde verileceğinin belli olduğunu belirterek, söz konusu maddeyi okudu.

"Bu talihsiz bir konuşmadır, terbiye sınırlarını aşmıştır" diyen Çakır, Ekici hakkında Meclisten geçici çıkarma cezası verilmesini talep etti. Çakır, Ekici'nin hiç değilse bütçe görüşmelerinin selametle geçmesi bakımından özür dilemesini istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Meclisin geleneklerinden birisinin, sıkıntılı hallerde Başkanlık Divanı arkasındaki odada yapılan istişareler olduğunu belirterek, orada konuşulanların orada kalması gerektiğini söyledi. Altay, şöyle devam etti:

"Çakır'ın Genel Kurul'da, içerideki tavrının tam tersi içinde olmasını parlamento tecrübesizliğine veriyorum. Çakır'ın, 'bütçe görüşmelerinin selametle sonlanması bakımından' ifadesi, AK Parti Grubu'nun sayısal çoğunluğuna dayandırılmış bir tehdittir. Biz de Cumhurbaşkanı'nın sadece AKP'nin değil, bütün Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olmasını isterdik, keşke olsa. Biz Cumhurbaşkanı'nın kendisinin ifadesiyle, 'yeni bir formatta Cumhurbaşkanlığı yapacağım' açıklamasından yola çıkarak, bundan sonra da kendisini eleştirmeye devam edeceğiz. CHP'li hiçbir milletvekili Cumhurbaşkanı'na hakaret etmemiştir."

Altay, "Erdoğan siyasetin tam göbeğindedir. Havaalanında giderken de 'Türkiye çalkalanacak' demişti ve Türkiye şimdi çalkalanıyor. Milletvekilimiz, hanımefendiyi, çocuklarını söylerken de hakaret etmemiştir, çocukların devlet işlerine bulaşmamalarını söylemiştir" ifadelerini kullandı.

Altay'ın, "Psikolojik tedavi konusu, bunu hakaret saymak..." şeklindeki sözlerine, AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Engin Altay, sözlerinin devamında, "Cumhurbaşkanı'na hakaret etmek doğru değildir, sadece Cumhurbaşkanı'na değil, 78 milyon vatandaşın her birine hakaret etmek doğru değildir. Burası Meclistir, siyasi eleştiri olacaktır. Kastı aşan ifadelerimiz, dil sürçmelerimiz olmuştur, bundan sonra da olabilir. Ortada elbette yanlış anlaşılmaya mahal verecek sözler vardır, vekilimiz bunları düzeltecektir. Konunun bu şekilde kapanmasını istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Altay'ın sözlerinin ardından, CHP'li Akif Ekici'ye söz verdi.

Ekici, konuşmasına başlamadan önce AK Parti'li milletvekilleri ayağa kalkarak laf atmaya başladı ve CHP Grubu'nun arkalarında oturan Ekici'den, gelip kürsüde konuşmasını istedi.

Ekici'nin, konuşmasından önce Genel Kurulda gerginlik başladı.

Gerginliğin devam etmesi üzerine Buldan, birleşime ara verdi. Gerginlik arada da sürdü.

AK Parti'li milletvekillerinin CHP Grubu'na yönelmesi üzerine, CHP'li milletvekilleri de ayağa kalktı. Her iki grubun milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

Bu sırada, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, kendisini tutan milletvekillerinin yanından ayrılarak, Ekici'nin oturduğu arka bölüme yöneldi.

Karaca'yı, araya giren diğer milletvekilleri durdurdu. Milletvekilerinin birbirlerini ittikleri Genel Kurul'da, CHP'li Ekici ile CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'ın, sıraların üzerine çıkarak AK Parti'li milletvekillerine hamle yaptığı görüldü.

Gerginlik, araya giren milletvekillerinin, AK Parti'li milletvekillerini sıralarına döndürmesiyle sona erdi.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.