12 Ocak 2016 Salı 12:45
Süryani HDP'li Dora: TBMM'nin ajandasında diğer dinlerin önemli gün ve geceleri neden yok?

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, TBMM'nin hazırlayıp milletvekillerine dağıtığı ajandada, '2016 Dini Bayramlar ve önemli gün ve geceler' başlığı altında, İslam Dini'nin kabul gördüğü gün ve gecelere yer verildiğini hatırlatarak, "Ülkemizde yurttaşlarımızca yaşanan diğer din ve inançların 'bayram, önemli gün ve gecelerine' neden yer verilmemiştir?" diye sordu.

HDP'nin Süryani olan Mardin Milletvekili Erol Dora, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde, TBMM'nin hazırlayıp milletvekilleri ile danışmanlarına dağıtılan ajandada, İslam dininin önemli gün ve gecelerine yer verdiğini ancak, diğer dinlerin önemli gün ve gecelerine yer almadığını hahıtlattı. Dora, soru önergesinde şöyle dedi:

"TBMM Başkanlığı'nca hazırlanıp bastırılarak milletvekilleri ve danışmanlara takdim edilen TBMM 2016 logolu ajandada dikkat çeken bir hususa ilişkin bu soru önergesini hazırlamak lüzum etmiştir. Söz konusu ajandanın, 'Dini Bayramlar ve önemli gün ve Geceler' bölümünün bulunduğu sayfada, '2016 Dini Bayramlar ve önemli gün ve geceler' başlığı altında, 'Mevlid Kandili, Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Ramazan Ayı Başlangıcı, Kadir Gecesi, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 1 Muharrem Hicri Yılbaşı, 10 Muharrem Aşure Günü' biçiminde, ilgili günlerin tarihlerini gösterir bir bölüm bulunmaktadır. Söz konusu başlık ve altında bulunan dini bayram, önemli gün ve geceler incelendiğinde, sadece İslam Dini'nin bayram, önemli gün ve gecelerinin zikredildiği görülmektedir."

Ajandada, diğer dinlerin de önemli gün ve gecelerine neden yer verilmediğini soran Dora, 7 sorudan oluşan önergesinde, şu sorular yer aldı:

* Söz konusu bölüm başlığının 'Dini Bayramlar ve Önemli Gün ve Geceler' biçiminde yazılmış olmasına karşın, başlığın altında yer alan kısımda, ülkemizde yurttaşlarımızca yaşanan diğer din ve inançların 'Bayram, önemli gün ve gecelerine' neden yer verilmemiştir?

* İlgili bölümde belirtilen bayram, önemli gün ve geceler 'Sadece bir dine' referansla yazılmş iken, bölüm başlığında bu durum neden belirtilmemiştir?

* 'Dini' kavramı, yurttaşlarımızca inanılan diğer din ve inançları kapsamamakta mıdır? 'Dini' kavramı sadece bir din ve inanca mı atıfta bulunmaktadır? TBMM Başkanlığı 'Dini' kavramını nasıl tanımlamaktadır?

* -Anayasa'nın 10'uncu maddesi, herkesin, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inancı, din, mezhep ve benzeri sebeplerle kanun karşısında ayrım gözetilmeksizin eşit olmasını ve idare makamları ve kamu hizmetleriyle ilgili her türlü işlemde devlet organlarının tüm vatandaşlara karşı bu ilkeler uyarınca eşit muamelesini gerektirir. Bu bağlamda söz konusu ajandanın ilgili bölümü yazılırken, Anayasa dikkate alınmamış mıdır?

* Düşünce, vicdan, din veya inancı, özgürlüğü, uluslararası insan hakları hukukunun koruduğu temel özgürlüklerden biridir. Uluslararası ve bölgesel bir çok bağlayıcı sözleşme, bu hakkı güvence altına alır. Ayrıca Uluslararası sözleşmelerin iç hukuktaki yerini belirleyen Anayasa'nın 90'ıncı maddesine göre de; Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ulusal mevzuatın üstündedir. Bu bağlamda, söz konusu ajandanın ilgili bölümü hazırlanırken uluslararası hukuk dikkate alınmamış mıdır?

* Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının genelinden elde edilen vergilerle bütçesini oluşturan TBMM'nin, bu bütçeden kaynak ayırarak hazırladığı bir ajandada yurttaşlarımızın bir bölümünün din ve inançlarının dikkate alınmaması, bu inançların bayram, önemli gün ve gecelerine yer verilmemesinin yasal dayanağı nedir? Bu yaklaşım eşitsiz, ayrımcı, ötekileştirici bir yaklaşım değil midir?

* TBMM adına basımı ve dağıtımı yapılan ajandada ülkemiz yurttaşlarınca yaşanmakta olan diğer din ve inançların önemli gün ve geceleri ile bayramlarına yer verilmemiş olması hususu başkanlığınızın bilgisi ve onayı dahilinde mi gerçekleşmiştir? Söz konusu ajandada yapılan ayrımcılığı gidermek bakımından başkanlığınızca bir çalışma yürütülecek midir? Bu çalışmanın muhtevası ne olacaktır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.