03 Mart 2016 Perşembe 10:02
Sürekli İşçilerde Erkeklere En Az Gaziantep Ödedi

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sürekli erkek işçilerde en düşük aylık ücretin Gaziantep'te ödendiği belirtildi.

2015 Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Araştırması, kapsam ölçütlerini sağlayan 28 ilde 3 bin 781 tarımsal işletmede yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulandı. Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan Gaziantep Bölgesinde (TRC1) Gaziantep ve Kilis illerinde araştırma yürütüldü. Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere bin 500 TL ile Denizli'nin ve erkek işçilere 2 bin 3 TL ile Ankara'nın en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için bin 17 TL ile Mersin, erkek işçiler için ise bin 175 TL ile Gaziantep ilinde gerçekleşti. 2015 yılında Gaziantep'te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 46 TL, erkek işçiler için ise 61 TL oldu. Kadın işçilere en yüksek günlük ücret ödeyen ilk beş il sırasıyla Ordu, Giresun, Samsun, Sakarya ve Zonguldak olurken 28 il içinde Gaziantep 14. oldu. Erkek işçilere en yüksek günlük ücret ödeyen ilk beş il sırasıyla Konya, Ardahan, Edirne, Çanakkale, ve Isparta olurken 28 il içinde Gaziantep 16. oldu. Gaziantep'te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret erkek işçiler için bin 175 TL oldu. Erkek işçilere en yüksek aylık ücret ödeyen ilk üç sırasıyla Ankara, Balıkesir ve Konya olurken Gaziantep sürekli işçilerde erkeklere en az ücret ödenen il oldu.

2014 yılında Gaziantep'te mevsimlik işçilere ödenen günlük ücret kadın işçiler için 42 TL, erkek işçiler için 54 TL idi. 2015 yılında ise bu değerler artış göstererek sırasıyla 46 ve 61 TL oldu.

KİLİS'TE MEVSİMLİK İŞÇİLERE ZAM YOK

Kilis'te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 36 TL, erkek işçiler için ise 45 TL oldu. Bu değerlerle Kilis ili, araştırmanın yürütüldüğü 28 il içinde kadın işçilere Hatay'dan sonra en az ücret ödeyen 2. il oldu. Benzer şekilde Kilis, erkek işçilere de Hatay'dan sonra en az ücretin ödendiği 2. il oldu.

2014 yılında Kilis'te mevsimlik işçilere ödenen günlük ücret kadın işçiler için 36 TL, erkek işçiler için 45 TL idi. 2015 yılında da ücretler aynı kaldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.