30 Nisan 2016 Cumartesi 18:44
Sümeyye Erdoğan 'Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nda konuştu
KADIN ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nın kapanış oturumuna Derneğin Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı.

Sümeyye Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Modern dünyanın dine yönelik, daha da özel olarak İslam'a yönelik saldırıları hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Ne yazık ki İslamofobi, hepimizi zan altında bırakacak bir şekilde, inandığımız dini korku nesnesi haline getirmektedir. Bu da bizler için kritik olan bu özgüven üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" dedi.

Gerçekleşen iki günlük çalıştayın en önemli yanının, küresel sorunlara gençlerin gözünden bakabilmek olduğunu dile getiren Erdoğan, çalıştayda, kimlik, islamofobi, şiddet, bağımlılık, mültecilik gibi güncel konuların gençlerin zaviyesinden ele alındığını söyledi. Sümeyye Erdoğan, çalıştayda gençlerin, hem tanışıp kaynaşma, hem de ortak sorunlara beraberce çözümler arama fırsatı bulduklarını belirterek, "Umuyorum ki, bu buluşma sürdürülebilir bir iletişimin nüvesini oluşturur ve yeni bir geleneğin başlangıcı olur. Değerli arkadaşlarım, hepimiz biliyoruz ki, farklı kültürel arkaplanlarımıza rağmen, küreselleşme hepimizi ortak bir kadere doğru sürüklüyor. Artık Afrika'da bir rüzgar esse, Türkiye'deki yapraklar kımıldıyor. Amazonlarda bir kelebek kanat çırpsa, etkisi dünyanın diğer ucunda hissediliyor. Küreselleşme olgusu, bizi hem sorunların, hem de çözümlerin tarafı haline getiriyor. Küresel vatandaşlığın henüz hukuksal bir tanımı yoksa da, sadece yaşadığımız ülkenin değil, dünyanın sorunları konusunda da sorumluluk almamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

"NE YAZIK Kİ İSLAMOFOBİ, HEPİMİZİ ZAN ALTINDA BIRAKACAK BİR ŞEKİLDE"

Sümeyye Erdoğan, "Modern dünyanın dine yönelik, daha da özel olarak İslam'a yönelik saldırıları hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Ne yazık ki İslamofobi, hepimizi zan altında bırakacak bir şekilde, inandığımız dini korku nesnesi haline getirmektedir. Bu da bizler için kritik olan bu özgüven üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çok kültürlülük teorilerinin, birlikte yaşama ideallerinin görünüşte hep gündemde olduğu dünyada, bir din mensuplarının sistematik biçimde ötekileştirilmesi tezatını sorgulamamız gerekiyor. İslamofobi endüstrisinin bizim üzerimizden nasıl inşa edildiğine dikkat kesilmeliyiz. Ama aynı zamanda İslam dünyasının sorunlarının kökenine inmek, özeleştiri yapmak, bazı algıları doğuran şartlarla samimiyetle yüzleşmemiz icab ediyor. Ve İslam'ın temsili konusunda kendimizi bu temsiliyet görevi açısından da yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"DÜNYANIN EN ÖNEMLİ GÜNDEMLERİNDEN BİRİ DE MÜLTECİLER MESELESİ"

Sümeyye Erdoğan, "Tüm dünyanın en önemli gündemlerinden birisi de; mülteciler meselesi. Sizler de çalıştayda enine boyuna ele alınız. Dünyada çok kültürlülüğün en önemli müddei olan Batının bu meseledeki çifte standardını da gündeme almak durumundayız. Akdeniz"de sulara gömülenin sadece mülteci bedeni olmadığını, Batı'nın yüzyıllardır kendini inşa ettiğini sandığı hümanizm fikri olduğunu da, dünyanın dikkatine sunmak durumundayız" diye konuştu.

Sümeyye Erdoğan, programda konuşmaların ardından KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ile birlikte çalıştaya katılan öğrencilere katılım belgelerini takdim etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.