Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Sümeyye Erdoğan 'Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nda konuştu
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Sümeyye Erdoğan 'Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nda konuştu

Sümeyye Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Modern dünyanın dine yönelik, daha da özel olarak İslam'a yönelik saldırıları hepimizi yakından ilgilendirmektedir.

KADIN ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı'nın kapanış oturumuna Derneğin Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı.

Sümeyye Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Modern dünyanın dine yönelik, daha da özel olarak İslam'a yönelik saldırıları hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Ne yazık ki İslamofobi, hepimizi zan altında bırakacak bir şekilde, inandığımız dini korku nesnesi haline getirmektedir. Bu da bizler için kritik olan bu özgüven üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" dedi.

Gerçekleşen iki günlük çalıştayın en önemli yanının, küresel sorunlara gençlerin gözünden bakabilmek olduğunu dile getiren Erdoğan, çalıştayda, kimlik, islamofobi, şiddet, bağımlılık, mültecilik gibi güncel konuların gençlerin zaviyesinden ele alındığını söyledi. Sümeyye Erdoğan, çalıştayda gençlerin, hem tanışıp kaynaşma, hem de ortak sorunlara beraberce çözümler arama fırsatı bulduklarını belirterek, "Umuyorum ki, bu buluşma sürdürülebilir bir iletişimin nüvesini oluşturur ve yeni bir geleneğin başlangıcı olur. Değerli arkadaşlarım, hepimiz biliyoruz ki, farklı kültürel arkaplanlarımıza rağmen, küreselleşme hepimizi ortak bir kadere doğru sürüklüyor. Artık Afrika'da bir rüzgar esse, Türkiye'deki yapraklar kımıldıyor. Amazonlarda bir kelebek kanat çırpsa, etkisi dünyanın diğer ucunda hissediliyor. Küreselleşme olgusu, bizi hem sorunların, hem de çözümlerin tarafı haline getiriyor. Küresel vatandaşlığın henüz hukuksal bir tanımı yoksa da, sadece yaşadığımız ülkenin değil, dünyanın sorunları konusunda da sorumluluk almamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

"NE YAZIK Kİ İSLAMOFOBİ, HEPİMİZİ ZAN ALTINDA BIRAKACAK BİR ŞEKİLDE"

Sümeyye Erdoğan, "Modern dünyanın dine yönelik, daha da özel olarak İslam'a yönelik saldırıları hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Ne yazık ki İslamofobi, hepimizi zan altında bırakacak bir şekilde, inandığımız dini korku nesnesi haline getirmektedir. Bu da bizler için kritik olan bu özgüven üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çok kültürlülük teorilerinin, birlikte yaşama ideallerinin görünüşte hep gündemde olduğu dünyada, bir din mensuplarının sistematik biçimde ötekileştirilmesi tezatını sorgulamamız gerekiyor. İslamofobi endüstrisinin bizim üzerimizden nasıl inşa edildiğine dikkat kesilmeliyiz. Ama aynı zamanda İslam dünyasının sorunlarının kökenine inmek, özeleştiri yapmak, bazı algıları doğuran şartlarla samimiyetle yüzleşmemiz icab ediyor. Ve İslam'ın temsili konusunda kendimizi bu temsiliyet görevi açısından da yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"DÜNYANIN EN ÖNEMLİ GÜNDEMLERİNDEN BİRİ DE MÜLTECİLER MESELESİ"

Sümeyye Erdoğan, "Tüm dünyanın en önemli gündemlerinden birisi de; mülteciler meselesi. Sizler de çalıştayda enine boyuna ele alınız. Dünyada çok kültürlülüğün en önemli müddei olan Batının bu meseledeki çifte standardını da gündeme almak durumundayız. Akdeniz"de sulara gömülenin sadece mülteci bedeni olmadığını, Batı'nın yüzyıllardır kendini inşa ettiğini sandığı hümanizm fikri olduğunu da, dünyanın dikkatine sunmak durumundayız" diye konuştu.

Sümeyye Erdoğan, programda konuşmaların ardından KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ile birlikte çalıştaya katılan öğrencilere katılım belgelerini takdim etti.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık