Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Şube Müdürleri Derneği 64. Hükümetten Özlük Haklarının İyileştirilmesini İstiyor
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Şube Müdürleri Derneği 64. Hükümetten Özlük Haklarının İyileştirilmesini İstiyor

Şube Müdürleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Cebeci, '64. Hükümetimizden şube müdürlerine 3 bin 600 ek gösterge, 2 bin makam ve 8 bin görev tazminatı verilmesini sağlayacak şekilde yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz' dedi.

Şube Müdürleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Cebeci, "64. Hükümetimizden şube müdürlerine 3 bin 600 ek gösterge, 2 bin makam ve 8 bin görev tazminatı verilmesini sağlayacak şekilde yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Şube Müdürleri Derneği adına bir yazılı açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Cebeci, 64. Hükümet'in Türkiye ve çalışma hayatı için hayırlı olmasını temenni ederek, "Şube Müdürleri Derneği; kamu kurum ve kuruluşlarında şube müdürü olarak görev yapan personelin yasalardan doğan menfaatlerini korumak, mesleki ve sosyal statülerini güçlendirmek, mali haklarını iyileştirmek, değişim ve gelişime açık şekilde devletine ve milletine daha kaliteli kamu hizmeti vermelerini sağlamak amacıyla 18 Nisan 2013 tarihinde Ankara'da kurulmuştur. 64. Hükümetimizin vaatleri arasında 'kamu kurumlarında görev yapan personelin özlük haklarının iyileştirilmesi'nin yer aldığı kamuoyunun malumlarıdır. Bu vesile ile derneğimizin 64. Hükümetimizden beklentilerini dile getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yazılı ve görsel basında da sıkça yer aldığı gibi 2 Kasım 2011 tarihli ve 666 sayılı KHK ile eşit işe eşit ücret yerine eşit unvana eşit ücret adı altında yapılan düzenleme neticesinde hiyerarşik kademeler arasındaki ücret dengesinin orantısız şekilde bozulduğuna dikkat çeken Cebeci, "666 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeden önce hiyerarşik kademeler arasında makul bir ücret farkı varken, söz konusu düzenlemeden sonra kariyer uzmanı, daire başkanı ve üstü kadrolarda bulunanların mali ve özlük hakları iyileştirilmiş, şube müdürü ve daha alt kadrolarda yer alan personelin ücretlerinde ise herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır" dedi.

"BÜROKRASİDE İDARİ KADEMENİN EN BÜYÜK KAYBA UĞRAMIŞ KESİMİ ŞUBE MÜDÜRLERİDİR"

Cebeci, açıklamasında şunları kaydetti:

"Makam ve görev tazminatı almayan şube müdürünün ek göstergesi, maiyetinde çalışan mühendis, istatistikçi, programcı, çözümleyici, araştırmacı, şef, VHKİ, memur ve şoför kadrolarında görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit olan tek yöneticidir. Bu durum, çalışma barışını zedeleyen ve motivasyonu düşüren en önemli unsurlardan birisidir. 3046 sayılı Kanun'da yer alan hiyerarşik yönetim kademelerinde daire başkanlığından sonra gelen şube müdürlüğü kadrosunun ek göstergesinin 2 bin 200 olarak bırakılması mağduriyete neden olmuştur. 657 Sayılı Yasa'nın yürürlüğe girdiği 1965 yılında şube müdürünün maaşı TSK'da görev yapan albay rütbesine eşitken, bugün bunun çok uzağındadır. 15 Ocak 2015 tarihi itibariyle şube müdürü maaşı daire başkanı maaşının 2 bin 136, kariyer uzman maaşının ise bin 550 TL gerisinde kalmıştır. Genel müdür yardımcısı ile daire başkanı arasındaki maaş farkı 288 TL iken, daire başkanı ile şube müdürü arasındaki ücret farkının 2 bin 136 TL olması adil değildir. Bu nedenle söz konusu ücret farkı genel müdür yardımcısı ile daire başkanında olduğu gibi oransal olarak makul bir seviyeye getirilmelidir. Başka bir deyişle, bürokraside idari kademenin en büyük kayba uğramış kesimi şube müdürleridir. 3046 sayılı Kanun hükümleri uyarınca şube müdürlüğü esas hizmet birimi olup, bürokrasinin en üst kademesinde yer almaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal hafızası, değişim ve gelişime açık, mevzuata ve uygulamaya hâkim sınıf olan şube müdürleri, vatandaş sorunlarının nihai çözüm mercidir."

"64. HÜKÜMETİMİZDEN ŞUBE MÜDÜRLERİNE 3 BİN 600 EK GÖSTERGE, 2 BİN MAKAM VE 8 BİN GÖREV TAZMİNATI VERİLMESİNİ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE YASAL DÜZENLEME YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Şube müdürü olabilmek için kanunda belirlenen sürelerle hizmet ederek belirli bir bilgi ve tecrübe düzeyine eriştikten sonra disiplin yönünden sınava girmesine engel bir durumun olmaması, ayrıca yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda da başarılı olunması gerektiğini ifade eden Cebeci, "Şube müdürleri, bir yandan birim mevzuatı konusunda uzmanlaşırken, diğer yandan maiyetindeki personelin yetiştirilmesinden, sevk ve idaresinden, iş ve işlemlerin takip ve denetiminden de sorumlu olup, üst amirlerine de danışmanlık yapmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal hafızası ve bürokrasinin orta düzey yöneticisi olan ve diğer unvan ve kadrolarda yapılan iyileştirmelere kadar kendileri ile ilgili hiçbir talepte bulunmayan şube müdürleri, hak ettiği "kariyer meslek grubu" içinde sayılarak mağduriyetlerine sebep olan maaş farkının giderilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu kapsamda Şube Müdürleri, maaşlarında yapılacak iyileştirmenin, ilk 100 gün içinde yapılması planlanan, erbaş, muhtar ve polislerin ücret artışlarına ilişkin düzenlemeye öncelikle dâhil edilmesini, yapılacak düzenlemede hiyerarşik kademeler arasında dengenin sağlanmasını, 666 Sayılı K.H.K. ile uğradıkları mağduriyetin giderilmesini sabırsızlıkla beklemektedirler. Bu doğrultuda, 64. Hükümetimizden şube müdürlerine 3 bin 600 ek gösterge, 2 bin makam ve 8 bin görev tazminatı verilmesini sağlayacak şekilde yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Şube Müdürleri Derneği olarak hükümetimizin yapmayı düşündüğü mevzuat değişikliklerine katkı sunmaya her daim hazır olduğumuzu belirterek, bir kez daha 64. Hükümetimize başarılar diler, ülkemize, devletimize ve milletimize hayırlı icraatlar yapmasını temenni ederiz" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.




Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık