Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'Sosyal Güvenlik Sistemleri Tecrübe Paylaşımı Çalıştayı'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'Sosyal Güvenlik Sistemleri Tecrübe Paylaşımı Çalıştayı'

'Sosyal Güvenlik Sistemleri Tecrübe Paylaşımı Çalıştayı'

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "Kapsamı bugün ülke nüfusunun yüzde 98'ine ulaşan Genel Sağlık Sigortası sistemimizle, dünyanın hemen her ülkesinin imrendiği bir sağlık sistemine kavuştuk." dedi.

SGK ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında, bir otelde "Sosyal Güvenlik Sistemleri Tecrübe Paylaşımı Çalıştayı" düzenlendi.

Kuran-ı Kerim okunması ve SGK'nın tanıtımının yapıldığı kısa film gösteriminin ardından konuşma yapan SGK Başkanı Bağlı, İslam ülkelerinin işbirliğiyle hareket etmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Bağlı, "Dünyanın İslam'ın kardeşlik iklimine ne kadar ihtiyacı olduğunu, İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde süren savaşlar bize acı bir şekilde göstermektedir. İslam ülkeleri olarak bizler, tüm dünyanın imrendiği sosyal güvenlik sistemlerine sahip olma yükümlülüğünü de taşıyoruz." diye konuştu.

Bu kapsamda hazırlanacak güvenlik sistemlerinin çağın ihtiyaçlarına uygun, bilimsel temeli olan çalışma gerektirdiğinin altını çizen Bağlı, "SESRIC, bu manada ihtiyacımız olan ekonomik sosyal araştırmaların ve istatistik raporlarının üretildiği ve tecrübelerin paylaşıldığı bir ortam oluşturması amacıyla kurulmuş ve 1978 yılından bu yana faaliyet gösteren son derece önemli bir kuruluştur" ifadesini kullandı.

Bağlı, Türkiye'nin sosyal güvenlik anlamında önemli tecrübelere sahip olduğunu vurgulayarak, 2006'da üç ayrı sosyal güvenlik kurumunun SGK adı altında tek çatıda birleştiğini hatırlattı. Sosyal Güvenlik Reformunun da Ekim 2008'de hayata geçirildiğini söyleyen Bağlı, şunları kaydetti:

"Sosyal Güvenlik Reformu'nun bileşenlerini yeni kurumsal yapı, norm ve standart birliği ve genel sağlık sigortası oluşturmaktadır. SGK'nın kurulmasıyla, kurum yönetiminde de önemli yapısal değişiklikler olmuştur. Yönetimde, sistemin tüm paydaşları söz sahibidir. Bugün, kurumun yönetim kurulunda, memur, işçi ve işveren sendikaları ile esnaflar, çiftçiler ve emekliler temsil edilmektedir ve kararlar etkilenecek tüm kesimlerin mutabakatı ile alınmaktadır.

Reform ile sosyal sigortacılıkta büyük ölçüde standartlar birliği getirilmiş, emeklilik şartları aktüerya dikkate alınarak yeniden belirlenmiş ve sosyal güvenliğin geleceğini güvence altına alan sürdürülebilirlik, sistemin ana unsuru olmuştur."

Sosyal Güvenlik Reformu'nun en önemli bileşeninin sağlığa erişim alanında gerçekleştiğine dikkati çeken Bağlı, "2008'de hayata geçen bu yeni dönemde, kapsamı bugün ülke nüfusunun yüzde 98'ine ulaşan Genel Sağlık Sigortası sistemimizle dünyanın hemen her ülkesinin imrendiği bir sağlık sistemine kavuştuk." dedi.

Bağlı, şöyle devam etti:

"Bu sistemle yalnız işçi, memur ve esnaf değil, bir şekilde sosyal güvenceden mahrum kalmış tüm vatandaşlarımız hatta vatandaşımız olmayan yabancı misafirlerimiz dahi sağlık güvencesine sahiptir.

Vatandaşlarımızın hepsi, özel hastaneler dahil tüm hastanelerde sağlık hizmetine erişme imkanına ulaşmıştır. Sistem sayesinde bugün 78 milyon kişi Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin 800 hastane, 25 bin eczane, 5 bin 800 optisyenlik müessesesinde sağlık hizmeti alabilmektedir.

Türkiye olarak sosyal güvenlik sistemimiz, hem primlerle hem de açıklar dolayısıyla vergilerle finanse edilen karma bir sistemdir. Toplam 20 milyon 773 bin aktif, 11 milyon 360 bin pasif sigortalımız bulunmaktadır. Reform sırasında gelirlerin emeklilik ve sağlık harcamalarını karşılama oranımız yüzde 72,2'den yüzde 95,1 seviyesine ulaşmıştır. Devlet katkısı hariç yüzde 64,6'dan yüzde 75,4'e erişmiştir. 2016 yılı bütçemiz 276 milyar 422 milyon liradır."

- "Her türlü işbirliğine açığız"

SESRIC Genel Müdürü Musa Kulaklıkaya da sosyal güvenliğin önemine değinerek, ülkelerde ilgili kurumların sosyal güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi için belirli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

En son açıklanan Dünya Bankası raporuna bakıldığında, dünya nüfusunda sosyal koruma ve sosyal sigorta kapsamı dışında kalan kişi sayısının giderek arttığını ortaya koyduğunu anımsatan Kulaklıkaya, "Sosyal güvenliğin geliştirilmesi ve sosyal güvenlik üzerine pozitif etki üzerine baktığımız zaman gündemi olumlu yönde geliştirmek gerektiğini görüyoruz" dedi.

Kulaklıkaya, bu kapsamda önemli çalışmalara imza atıldığını dile getirerek, sosyal güvenliğin geliştirilebilmesi için her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Çalıştaya, SGK, SESRIC ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi temsilcileri katıldı. Çalıştayda, İİT üyesi Azerbaycan, Bangladeş, Gambiya, Nijerya, Ürdün, Pakistan, Senegal ve Uganda'dan gelen temsilcilerin yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Memur-Sen, Uluslararası Çalışma Örgütü'nden yetkililer yer aldı.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık