10 Ocak 2016 Pazar 09:49
Sokağa çıkma yasağının kaldırılması talebi reddedildi
DİYARBAKIR 2'nci İdare Mahkemesi, Mezopotamya Hukukçular Derneği'nin Sur İlçesi'nde devam eden sokağa çıkma yasağı kararına ilişkin yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Mahkeme kararında, 'telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının gerçekleşmemesini' gerekçe gösterildi.

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği, Sur İlçesi'nde uygulanan sokağa çıkma yasağı kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle İdare Mahkemesi'ne dava açtı. 12 Aralık günü mahkemeye gönderilen dilekçede, Sur İlçesi'nde eğitim- öğretim faaliyetleri, sağlık hizmetleri, din hizmetlerinin sunulması ve vatandaşın bu hizmetlere ulaşmasında yaşanan sorunlara dikkat çekildi. İlçede günlük yaşamın sürdürülmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı belirtilen dilekçede, yasağın seyahat özgürlüğünü ortadan kaldırdığı, can ve mal güvenliğini tehdit ettiği, uygulamaya devam edilmesi halinde şehrin ticari hayatını durduracağı kaydedildi. 5442 sayılı kanunun sokağa çıkma yasağı getirme yetkisi tanımadığı ileri sürülen dilekçede, "Kanun Vali ve Kaymakamlara böyle bir yetki vermiyor. Temel hak ve özgürlüklerin idari kararla ve ölçüsüz olarak sınırlamaya tabi tutulması Anayasa, demokratik toplumun gereklerine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırıdır" ifdelerine yer verildi.

KAYMAKAMLIK: BİR ÇOK TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜK KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Mahkemeye savunma gönderen Sur Kaymakamlığı ise, özyönetim ilanı sonrasında artan terör eylemlerine dikkat çekti. Kaymakamlık, bu eylemler nedeniyle ilçede yaşayan insanların can ve mal güvenliği, seyahat, eğitim, din ve ibadet özgürlüğü, sağlık hizmetlerine erişim, konut dokunulmazlığı gibi anayasal güvence altına alınan bir çok temel hak ve özgürlüğün kullanılamaz hale geldiğini vurguladı.

İlçedeki 17 Cami ve 6 Kuran Kursu görevlisinin görev yerine gitmelerinin engellendiğini vurgulayan kaymakamlık, sağlık hizmeti veren personelin tehdit edildiği ve görev yerlerini terk etmeye zorlandığını kaydetti. Yasağın önleyici kolluk yetkisi kapsamında uygulandığını belirten kaymakamlık, Anayasa Mahkemesi'nin sokağa çıkma yasaklarına karşı yapılan başvuruları reddettiğini hatırlatarak, yürütmenin durdurulması talebinin reddedilmesini istedi.

'TELAFİSİ İMKANSIZ ZARAR DOĞMADI'

Kararını açıklayan mahkeme, sokağa çıkma yasağının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebini reddetti. Kararının gerekçesinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının gerçekleşmediği kaydedildi. Mezopotamya Hukukçular Derneği yetkilileri karara, Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz edeceklerini söyledi. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.