Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Şimşek: Finans sektöründe ihtisas mahkemelerine ihtiyaç olduğu açık ve nettir
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Şimşek: Finans sektöründe ihtisas mahkemelerine ihtiyaç olduğu açık ve nettir

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sektörel düzeyde "bazı" sorunların yargıdaki aksaklıklardan kaynaklanabildiğine dikkat çekerek, "Finans sektöründe ihtisas mahkemelerine ihtiyaç olduğu açık ve nettir" dedi.Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin 59.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sektörel düzeyde "bazı" sorunların yargıdaki aksaklıklardan kaynaklanabildiğine dikkat çekerek, "Finans sektöründe ihtisas mahkemelerine ihtiyaç olduğu açık ve nettir" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'nin 59. Genel Kurul'nda bir konuşma yapan Şimşek, “Finans sektörünün GSYH içindeki payı şu anda yüzde 3'ün biraz üzerinde, yüzde 3.5 civarında. Bununda önümüzdeki program dönemi sonunda yüzde 6'lara doğru çıkmasını bekliyoruz. Aslında finans sektöründe de katma değer oldukça yüksek, varlık yönetiminden tutun birçok diğer konuya kadar. Onun için finans sektörünün özellikle sermaye piyasalarının derinleşmesi, güçlenmesi Türkiye'nin büyüme stratejisinin önemli bir bileşenidir” dedi ve ekledi:

“Türkiye dış açık bir ekonomidir. Önemli ölçüde de açık veren bir ekonomidir. Cari açıktan bahsediyorum. Tabi ki yapısal reformlarla bu açığı çok daha yönetilebilir bir düzeye zamanla da belki sıfırlama noktasına gideceğiz ve gidene kadar da bizim bu süreci yönetmemiz lazım. Bankacılık sektörü tabi bazı düzenlemelerden şikayetçi olabilir. Saygıyla karşılıyorum. Ama yüzde 30-40 kredi genişleme hacminin de sürdürülemez olduğu bir gerçektir. Türkiye o günlerden yumuşak inişi gerçekleştirdi. Bugün gelinen nokta belki öngörülenin ötesine geçmiştir."

“Bankacılık sektörünün sağlık yapısının devam etmesi çok kritik”

Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Eskiden Hazine'nin borçlanma iştahı o kadar genişti ki, Türkiye'nin açıkları o kadar büyüktü ki, bankacılık sektörü dışarıdan Hazine'ye kaynak yetiştirmeye çalışıyordu. İşin özü buydu. Önemli ölçüde hazinecilik ilgili, ilişkili kurumlara bir miktar kredi… 90'lı yılların resmi bu değil miydi? Ondan dolayı 2001'i yaşamadık mı? Şimdi tersi bir noktadayız. Şu anda bankacılık sektörü kaynaklarının yüzde 75'ini şirketlere, KOBİ'lere kredi olarak veriyor. Bu da Türkiye‘ye büyüme olarak, istihdam olarak, yatırım olarak dönüyor. Dolayısıyla bankacılık sektörünün geldiği noktayı biz takdir ediyoruz. Bankacılık sektörünün sağlık yapısının devam etmesi çok kritiktir” şeklinde konuştu.

“Bankacılıkta öz kaynak karlılığı çok önemli bir gösterge”

Mehmet Şimşek, “Maalesef finansal okur yazarlık Türkiye'de sınırlı olduğu için. Bankalar kar açıklıyorlar. Ondan sonra herkes diyor ki ‘şu kadar kar ediyorlar biraz daha bunları zapturapt altına alalım'. Ama işin gerçeği resim farklı. Öz kaynak karlılığı çok önemli bir göstergedir. Ne kadar kaynak üzerinden, ne kadar faaliyet üzerinden aktif olabilir, öz kaynak olabilir. Ne kadar para kazanmışsın? Sermayeni reel olarak koruyabilmiş misin? Temel sorudur. Burada da artık kritik eşiklere gelmiş durumdayız. Yani karlılık oranı yüzde 11'in altında aslında. Hazine'nin borçlanma faiz ortalamasına baktığınızda zaman… Hiçbir şey yapmazsanız, eskiden olduğu gibi Hazine'ye verseydiniz, şu an bu kadar elemanı niye çalıştıracaksınız, bu kadar riski niye alacaksınız? Onun için Bizim sektörel yaklaşımımızın, genel anlamda sağlıklı, rasyonel bir söylem ve bir eylem bazında götürülmesi gerektiği açık ve nettir” dedi ve şöyle devam etti:

“Tabi ki bir takım vurgulamalara aslında bakmamız gerekiyor. Örneğin, aslında finans sektöründe, ihtisas mahkemelerine ihtiyaç olduğu açık ve nettir. Çünkü bazı uygulamalar maalesef bir çok alanda olduğu gibi yargıdaki aksaklıklardan da kaynaklanabilmektedir. Yani kastedilen, amaçlanan düzenlemeden amaçlananla, uygulamada ortaya çıkan arasındaki farklılık kısmen bunu yansıtmaktadır. Düzenleme etki analizi her zaman çok kritik bir alandır. Sadece burada değil bütün uygulamalarda, bütün alanlarda bu düzenleme etki analizi çok kritiktir.”

 

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık