17 Şubat 2016 Çarşamba 09:24
'Sigara içenlerin kanser tedavisinin SGK tarafından karşılan

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, son günlerde bazı yayın organlarında akciğer kanserli hastaların sigara içenlerine kanser tedavisi masraflarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmediği şeklindeki haberde geçen düzenlemenin yeni bir uygulama olmadığını, bahsi geçen endikasyonların, ilacın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ruhsatlandırılırken Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olduğunu bildirdi.

Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ilaçlar hastalar için ruhsatlandırıldıktan sonra SGK tarafından değerlendirildiğini belirterek, geri ödemeleri konusunda Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) içerisinde ödenme koşulları yer aldığına değindi.

Prof. Dr. Yorgancıoğlu, bahsi geçen akciğer kanserli bir grup hastada kullanım endikasyonu alan Erlotinib ile ilgili SUT tebliğine ilişkin şu bilgiyi paylaştı:

"Erlotinib, lokal ileri evre ya da metastatik adenokarsinom histolojik tipinde olan küçük hücreli dışı akciğer kanserli, hiç sigara kullanmamış, daha önce kemoterapi almış ve progresyon gelişmiş hastalarda bu durumun belirtildiği tıbbi onkoloji uzmanının yer aldığı 6 ay süreli sağlık kurulu raporuna dayanılarak, ikinci ve üzeri tedavi basamaklarında bu uzman hekimlerce veya göğüs hastalıkları uzman hekimlerince reçete edilir. Erlotinib, kanser oluşmasına neden olan EGFR yürütücü mutasyonu pozitif hastalarda oldukça etkili, hedefe yönelik yeni jenerasyon bir ilaçtır. EGFR mutasyonu pozitif hastalarda, ilk basamak kemoterapiye yanıt alınmaması halinde, uygun rapor düzenlenmesi ile (2. basamak) uygulamanın geri ödenmesinde problem bulunmamaktadır. EGFR mutasyonu negatif hastalarda ilacın kullanımının çok anlamı bulunmamaktadır. EGFR mutasyonu genellikle sigara içmeyen adenokarsinomlu hastalarda görülmektedir. EGFR mutasyonu bakılamayan (yeterli nitelikte doku olmaması durumunda) hastalardan ancak sigara içmeyen adenokarsinomluların bu ilaçtan yarar görme şansı yüksektir."

Mevcut SUT düzenlemesinin, EGFR mutasyonu yaygın bakılamadığı zamanda hazırlandığını ve yakın zamanda güncellenmediğini anlatan Yorgancıoğlu, mevcut düzenlemenin "Erlotinib, EGFR pozitifliği saptanmış küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarının tedavisinde bu durumun belirtildiği 6 ay süreli sağlık kurulu raporuna dayanılarak, tıbbi onkoloji uzmanı veya göğüs hastalıkları uzmanı tarafından reçete edilir" şeklinde düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu, son günlerde bazı yayın organlarında akciğer kanserli hastaların sigara içenlerine kanser tedavisi masraflarının SGK tarafından ödenmediği şeklindeki habere işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu haberde geçen düzenleme, yeni bir uygulama olmayıp bahsi geçen endikasyonlar, ilacın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ruhsatlandırılırken Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış endikasyonlardır, yeni bir gelişme değildir. Bu vesileyle ilgili SGK'nın uygulamasında bir sıkıntı olmadığını belirtir, öte yandan ülkemizde akciğer kanserli hastaların tedavilerinin gecikmemesi ve ilaca ulaşımda sıkıntı yaşamamaları açısından, göğüs hastalıkları uzman sayısının ve dağılımının, tıbbi onkoloji uzmanlarının 3 katı olması nedeniyle, daha önce de SGK'ya başvurulan şekilde bir düzenlemenin gerekli olduğuna inanıyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.