Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Sayıştay Başkanlığından 'Sayıştay Sansürü' Haberine İlişkin Açıklama
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Sayıştay Başkanlığından 'Sayıştay Sansürü' Haberine İlişkin Açıklama

Sayıştay Başkanlığı, 'Sayıştay Sansürü' başlıklı haberdeki, 'Sayıştayın 74 kamu işletmesinin denetim raporlarını Meclis'e gönderdiği, ancak kamuoyuna açıklamadığı, kamuoyuna sadece KİT'lerle ilgili 236 sayfalık genel raporu açıkladığı' yönündeki iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

Sayıştay Başkanlığı, "Sayıştay Sansürü" başlıklı haberdeki, "Sayıştayın 74 kamu işletmesinin denetim raporlarını Meclis'e gönderdiği, ancak kamuoyuna açıklamadığı, kamuoyuna sadece KİT'lerle ilgili 236 sayfalık genel raporu açıkladığı" yönündeki iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

Sayıştay Başkanlığı, bir gazetede yer alan "Sayıştay sansürü" başlıklı haberde yer alan "Sayıştayın, Türkiye'nin en büyük şirketleri arasında bulunan 74 kamu işletmesinin denetim raporlarını Meclis'e gönderdiği, ancak kamuoyuna açıklamadığı, kamuoyuna sadece KİT'lerle ilgili 236 sayfalık genel raporu açıkladığı" şeklindeki iddialar üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "6085 Sayılı Sayıştay Kanununun 43 üncü maddesinde, denetlenen kamu işletmelerinin, yıllık faaliyet sonuçlarını içeren genel raporun kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl duyurulacağı hüküm altına alınmıştır. Kamu işletmeleri yıllık denetim raporları, 6085 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde değil, 43 üncü maddesi kapsamında olduğundan yalnızca genel rapor yayımlanmıştır. Kamu İşletmeleri Genel Raporu, esasen denetlenen tüm kamu işletmelerinin yıllık faaliyet sonuçlarına ilişkin denetim ve değerlendirme sonuçlarını içeren önemli bir rapordur" denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Kamu işletmeleri yıllık denetim raporlarının, Sayıştay internet sitesinde yayımlanması için yasal zorunluluk bulunmamaktadır. Kanunda, raporların aynen yayımlanmasından değil kamuoyuna duyurulmasından söz edilmektedir. Nitekim 30 Aralık 2015 tarihinde Sayıştay İnternet Sitesinde duyuru yapılmak ve duyuru ekinde genel rapor yayımlanmak suretiyle bu zorunluluk yerine getirilmiş bulunmaktadır. Kanuna göre kamu işletmeleri genel raporunun yayımlanması, kamu işletmeleri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi için yeterli görülmektedir. Kamu işletmeleri yıllık denetim raporları, KİT Komisyonunun denetimine dayanak olan bir rapor niteliği taşımakta ve denetim süreci TBMM'de tamamlanmaktadır. Bu sürecin sonunda kamu işletmelerinin bilanço ve netice hesapları ile ibra edilme/edilmeme kararları TBMM tarafından Resmi Gazete'de yayımlanmakta, ayrıca denetim raporları TBMM internet sitesinde Komisyon kararları ekinde özet olarak yayımlanmaktadır. Dolayısıyla kamu işletmelerinin raporlarının yayımlanmamasından değil, belirli yasal süreçlerin tamamlanmasından sonra ve KİT Komisyonunun uygun gördüğü şekliyle yayımlanmasından söz edilebilir. Kanunların açıklanmasını yasakladığı ticari sır, müşteri sırrı, bankacılık sırrı, haksız rekabet, vergi mahremiyeti ve sözleşme hukukuna aykırı hususlar da göz önüne alındığında, kamu işletmeleri yıllık denetim raporlarının yayımlanması konusu, diğer kamu idarelerinin raporlarının kanunun 44 üncü maddesi çerçevesinde yayımlanması gibi değerlendirilemez. Nitekim, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ve 6326 sayılı Petrol Kanununda yer alan kısıtlamalar ağırlıklı olarak kamu idarelerinden ziyade özel hukuk hükümlerine göre faaliyetlerini sürdüren kamu işletmelerini bağlamaktadır."

Sayıştayın, 6085 sayılı Kanuna göre denetim ve incelemeler sonucunda ürettiği raporların tamamının yayımlanmamakta olduğu, yalnızca 44 üncü madde kapsamına girenlerin yayımlandığının bildirildiği açıklamada, "Nitekim 2015 yılında ürettiği raporlardan 44 üncü madde kapsamına giren genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerine ilişkin raporlar yayımlandığı halde, yargılamaya esas raporlar ile siyasi partilerin denetimleri sonucunda ürettiği raporlar yayımlanmamıştır. Denetimin asıl sahibi olan TBMM adına denetim yapan Sayıştayın denetim raporlarını TBMM'ye göndermesine rağmen, halktan sakladığı ve sansür uyguladığı iddialarının hem TBMM'ye hem Sayıştaya yapılan büyük bir haksızlık olduğu ve gerçeği yansıtmadığı açıkça görülmektedir" ifadeleri kullanıldı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık