04 Ocak 2016 Pazartesi 09:02
Sayıştay Başkanlığından 'Sayıştay Sansürü' Haberine İlişkin Açıklama

Sayıştay Başkanlığı, "Sayıştay Sansürü" başlıklı haberdeki, "Sayıştayın 74 kamu işletmesinin denetim raporlarını Meclis'e gönderdiği, ancak kamuoyuna açıklamadığı, kamuoyuna sadece KİT'lerle ilgili 236 sayfalık genel raporu açıkladığı" yönündeki iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

Sayıştay Başkanlığı, bir gazetede yer alan "Sayıştay sansürü" başlıklı haberde yer alan "Sayıştayın, Türkiye'nin en büyük şirketleri arasında bulunan 74 kamu işletmesinin denetim raporlarını Meclis'e gönderdiği, ancak kamuoyuna açıklamadığı, kamuoyuna sadece KİT'lerle ilgili 236 sayfalık genel raporu açıkladığı" şeklindeki iddialar üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "6085 Sayılı Sayıştay Kanununun 43 üncü maddesinde, denetlenen kamu işletmelerinin, yıllık faaliyet sonuçlarını içeren genel raporun kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl duyurulacağı hüküm altına alınmıştır. Kamu işletmeleri yıllık denetim raporları, 6085 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde değil, 43 üncü maddesi kapsamında olduğundan yalnızca genel rapor yayımlanmıştır. Kamu İşletmeleri Genel Raporu, esasen denetlenen tüm kamu işletmelerinin yıllık faaliyet sonuçlarına ilişkin denetim ve değerlendirme sonuçlarını içeren önemli bir rapordur" denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Kamu işletmeleri yıllık denetim raporlarının, Sayıştay internet sitesinde yayımlanması için yasal zorunluluk bulunmamaktadır. Kanunda, raporların aynen yayımlanmasından değil kamuoyuna duyurulmasından söz edilmektedir. Nitekim 30 Aralık 2015 tarihinde Sayıştay İnternet Sitesinde duyuru yapılmak ve duyuru ekinde genel rapor yayımlanmak suretiyle bu zorunluluk yerine getirilmiş bulunmaktadır. Kanuna göre kamu işletmeleri genel raporunun yayımlanması, kamu işletmeleri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi için yeterli görülmektedir. Kamu işletmeleri yıllık denetim raporları, KİT Komisyonunun denetimine dayanak olan bir rapor niteliği taşımakta ve denetim süreci TBMM'de tamamlanmaktadır. Bu sürecin sonunda kamu işletmelerinin bilanço ve netice hesapları ile ibra edilme/edilmeme kararları TBMM tarafından Resmi Gazete'de yayımlanmakta, ayrıca denetim raporları TBMM internet sitesinde Komisyon kararları ekinde özet olarak yayımlanmaktadır. Dolayısıyla kamu işletmelerinin raporlarının yayımlanmamasından değil, belirli yasal süreçlerin tamamlanmasından sonra ve KİT Komisyonunun uygun gördüğü şekliyle yayımlanmasından söz edilebilir. Kanunların açıklanmasını yasakladığı ticari sır, müşteri sırrı, bankacılık sırrı, haksız rekabet, vergi mahremiyeti ve sözleşme hukukuna aykırı hususlar da göz önüne alındığında, kamu işletmeleri yıllık denetim raporlarının yayımlanması konusu, diğer kamu idarelerinin raporlarının kanunun 44 üncü maddesi çerçevesinde yayımlanması gibi değerlendirilemez. Nitekim, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ve 6326 sayılı Petrol Kanununda yer alan kısıtlamalar ağırlıklı olarak kamu idarelerinden ziyade özel hukuk hükümlerine göre faaliyetlerini sürdüren kamu işletmelerini bağlamaktadır."

Sayıştayın, 6085 sayılı Kanuna göre denetim ve incelemeler sonucunda ürettiği raporların tamamının yayımlanmamakta olduğu, yalnızca 44 üncü madde kapsamına girenlerin yayımlandığının bildirildiği açıklamada, "Nitekim 2015 yılında ürettiği raporlardan 44 üncü madde kapsamına giren genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerine ilişkin raporlar yayımlandığı halde, yargılamaya esas raporlar ile siyasi partilerin denetimleri sonucunda ürettiği raporlar yayımlanmamıştır. Denetimin asıl sahibi olan TBMM adına denetim yapan Sayıştayın denetim raporlarını TBMM'ye göndermesine rağmen, halktan sakladığı ve sansür uyguladığı iddialarının hem TBMM'ye hem Sayıştaya yapılan büyük bir haksızlık olduğu ve gerçeği yansıtmadığı açıkça görülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.