Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Sakarya Adliyesinde Rotasyon Eylemi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Sakarya Adliyesinde Rotasyon Eylemi

Türk Büro Sendikası Sakarya Şube Başkan yardımcısı Kenan Toka ve sendika üyeleri, adliye içinde yeni getirilen rotasyon yönetmeliğine tepki gösterdi.

Türk Büro Sendikası Sakarya Şube Başkan yardımcısı Kenan Toka ve sendika üyeleri, adliye içinde yeni getirilen rotasyon yönetmeliğine tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığı Memur sınav, atama ve nakil yönetmeliği 14 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı değişiklikte yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getirmesine Türk - Büro Sendikası Sakarya Şubesinden tepki geldi. Sakarya Adliyesi önünde gerçekleşen eylemde basın açıklamasını okuyan Türk Büro Sendikası Sakarya Şube Başkan yardımcısı Kenan Toka, "Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil yönetmeliği, 14 Mayıs 2016 tarihi itibariyle değişti. Yapılan değişiklik ile yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getirildi. Geçici madde düzenlemesine göre, 14 Mayıs 2016 tarihi itibariyle, 2 yıldan az hizmet süresi bulunanlar, 2 yılını tamamlamaları halinde üçüncü, dördüncü veya beşinci bölgeye atanacaktır. 2 yıldan fazla 5 yıldan az hizmet süresi bulunanlar ikinci veya üçüncü bölgeye atanacaktır. 5 yıldan fazla 9 yıldan az hizmet süresi bulunanlar birinci veya ikinci bölgeye atanacaktır. 9 yıldan fazla hizmet süresi bulunanlar birinci bölgeye, bunlardan birinci bölgede bulunanlar ise başka bir birinci bölgeye atanacaktır.Yapılan bir diğer düzenlemeyle, mahalli bilgi işlem ve mahalli adli sicildeki şube müdürlerinin zorunlu atamaya tabi personel olduğu hüküm altına alınmıştır. Bunun yanında mübaşirlerin yolluk ücretlerine el konulmuş mağduriyetleri hala giderilmemiş Genel İdari Hizmetler sınıfına geçmeyi beklemektedir. Gün geçtikçe Zabıt Katibi ve diğer Adalet çalışanları diken üstünde. Mesaileri havuzları yol ücretleri ellerinden alınmış kayıplar üzerine kayıp yaşayan personelin çalışma azmini körelten uygulamalar hak mağrumiyetlerinin ne zaman son bulacağına dair tedirginlikleri devam ediyor ve çözüm bekliyor" dedi.

ROTASYON UYGULAMASINA DAVA AÇTIK

Türk - Büro Sendikası olarak bu yönetmelikle ilgili hukuki süreç başlattıklarını da belirten Toka, "Türk Büro-Sen olarak, bu yönetmelikle ilgili hukuki incelemeyi başlatmış olup, zorunlu rotasyona tabi tutulacak Adalet çalışanlarının mağduriyetine sebep olacak hususlarda gerekli yasal yollara başvurduğumuzu kamuoyuna bildiririz. Kamu çalışanlarının çalışma koşulları gittikçe ağırlaşmaktadır. Kamuda çalışanları koruyan maddeler birer birer yasa ve yönetmenliklerden çıkarılarak çalışma yaşamı kuralsızlaştırılmaktadır. Diğer taraftan, kadrolaşma, haksız terfi ve tayinler olağan hale gelmiştir. Yapılan atama ve terfilerde, liyakat, kariyer ilkeleri, kıdem gibi kriterlere uyulmamakta, genelde hukuksuzluk temel prensip haline getirilmiştir. Görevde yükselme sınavlarında mahkeme kararlarına aykırı olarak sözlü sınav yapılmakta, liyakatsiz kimseleri haksız terfilerle, makam mevki sahibi yapılmaktadır. Rotasyon düzenlemesinin görevlilerin beklentilerinin sarsılmasına ve geleceğe dair planlarının değişmesine neden olacağı, mesleğe başlarken zorunlu yer değiştirmeye tabi olacakları bilgisine sahip olunması durumunda müdür olarak görev yapmayı tercih dahi etmeyecek personelin çalışma süresini doldurması halinde tayininin çıkarılması, sadece kendisini değil, aile bireylerinin ve birlikte yaşadığı herkesin yaşantısını doğrudan etkileyecek, ekonomik anlamda kayıplar ortaya çıkacak ve gelinen noktada ciddi bir mağduriyet doğacaktır. Ayrıca, rotasyon düzenlemesi, yıllarca görev yapan, yazı işleri ve idari işler müdürleri ile mahalli bilgi işlem ve mahalli adli sicildeki şube müdürlerinin, mesleğe başlarken görev yapacakları yerin değişmeyeceği yönündeki haklı beklentilerinin sarsılmasına ve geleceğe dair planlarının tamamen değişmesine sebep olacak, bireylerin kazanılmış haklarını ihlal edecek, hukuk devleti ve hukuki istikrar ilkeleriyle çelişecektir. Kamu görevlilerinin geriye dönüşü mümkün olmayan mağduriyet yaşamasının engellenmesi bakımından, bir an önce Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliği'ndeki rotasyon düzenlemesinin iptal edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık