Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Sağlık-sen İzmir Şube Başkanı Özdemir, '657'Deki Değişiklik Anneler İçin Önemli'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Sağlık-sen İzmir Şube Başkanı Özdemir, '657'Deki Değişiklik Anneler İçin Önemli'

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, 657 Sayılı Kanun'da yapılan değişikliklerin Resmi Gazete'de yayınlandığını söyledi. Özdemir, düzenlemeyle özellikle anneler için önemli kazanımlar elde edildiğini belirtti.

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, 657 Sayılı Kanun'da yapılan değişikliklerin Resmi Gazete'de yayınlandığını söyledi. Özdemir, düzenlemeyle özellikle anneler için önemli kazanımlar elde edildiğini belirtti.

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, 657 Sayılı Kanun'da yapılan değişikliklerin anneler için önemli olduğunu söyledi. "Doğum nedeniyle aylıksız izne ayrılanların aylıksız izin süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilecek" diyen Özdemir, "Bu haktan kanunun yayımlandığı tarihten itibaren aylıksız izne ayrılanlar yararlanacak. Aylıksız izinleri, kanunun yayınlandığı tarihten önce başlayan ve halen devam edenler ise kalan izin süreleri bakımından bu haktan yararlanacaklar. Doğumdan önceki 8 haftalık analık izninin başlamasından evvel erken doğum yapılması halinde doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinenlere 24 aya kadar aylıksız izin verilebiliyordu. Yapılan değişiklik ile 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinenlere çocuğun teslim tarihi itibariyle 8 hafta süre ile izin verilecek" dedi.

Kadın memurların, doğum sonrası analık izni süresi sonunda birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabileceğini anlatan Özdemir, "Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilecek. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki 12 ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hallerinde bu süreler 12 ay olarak uygulanacak.

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinenler 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haktan yararlanacak. Doğum sonrası verilen 24 aya kadar aylıksız izin süreleri, bu maddedeki yarı zamanlı çalışma süreleri hakkının kullanılması halinde bu sürelerin bitiminden itibaren kullanılabilecek" diye konuştu.

"Doğum sonrası analık izninin veya yarım zamanlı çalışma sürelerinin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ayın başına kadar olan dönemde, ayrıca süt izni verilmeksizin yarım zamanlı çalışılabilecek" diyen Özdemir, "Bu haktan eşi doğum yapan memur da babalık izninin bitiminden itibaren yararlanabilecek. Aynı çocuk için bu haktan bir defa yararlanılabilecek. Bu haktan yararlananlara mali haklar ile sosyal yardımlarına ilişkin her bir ödeme unsurunun yarısı esas alınarak ödeme yapılacak. Derece yükselmesi ile kademe ilerlemesi için aranan süreler açısından bu şekilde çalışılan dönemdeki hizmet süreleri yarım olarak dikkate alınacak. Evlat edinen memurlar da bu haktan yararlanabilecek. Bu kapsamdaki memurun çalışma saatleri ilgili kurum tarafından belirlenecek. Bu haktan yararlananların fiili hizmet süreleri ile prim ödeme gün sayıları da yarım olarak hesaplanacak. Ancak müracaatları halinde eksik olan süreleri borçlanarak hizmet süresine ekleyebilecekler. Genel sağlık sigortası primi sigortalı ve işveren yükümlülüğünde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın sigorta primine esas aylık kazanç ya da emekli keseneğine esas aylık tutarının tamamı üzerinden ödenecek" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık